ZONGULDAK’TA GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

ZONGULDAK’TA GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

ZONGULDAK’TA GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
Bu içerik 372 kez okundu.

Zonguldak’ta Gaziler Günü kutlandı

Zonguldak'ta 19 Eylül Gaziler Günü törenle kutlandı.

Valilik önündeki Atatürk Anıtı'nda yapılan törene Vali Ahmet Çınar, Zonguldak Belediye Başkan Vekili Süleyman Özdoğan, l Jandarma Komutanı Albay Gökhan İnan, vali yardımcıları, bazı daire müdürleri ve siyasi parti temsilcileri, askeri erkan ile vatandaşlar katıldı.

Atatürk Anıtı’na sırasıyla Vali Ahmet çınar, Belediye Başkan Vekili Süleyman Özdoğan ve Türkiye Muharip Gaziler derneği Başkanı Ramazan Çakal anıta çelenkleri sundular.

Ardından şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşımız okundu.

GAZİLER ARASINDAKİ AYRIM GİDERİLSİN

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Zonguldak Şube Başkanı Ramazan Çakal törende yaptığı konuşmada, gaziler arasında ki ayrımını giderilmesini istedi.

Çakal sözlerine şu şektilde devam etti:

“"Dünyanın en güçlü ve kudretli devleti Osmanlı imparatorluğu 1699 tarihinden itibaren bu güç ve kudreti muhafaza edemeyerek toprak kaybı ile birlikte gerilemeye başladı. Bu gerilimi birinci Dünya Savaşı sonuna kadar devam etti gücünü Türk'ün ana vatanına anadolu topraklarına diken emperyalist güçlerin en büyük hayali Anadolu'daki 1000 yıllık Türk varlığını sona erdirmekti. Haçlı ordusu hüviyetini bürünen emperyalist güçler birinci Dünya Savaşı sonunda hazırladıkları ve ülkemizi parçalamaya yönelik Sevr anlaşmasını milletimize zorla kabul ettirmek üzere yunan ordusunu anadolu içlerine doğru sürdüler. 19 Eylül muharebe meydanlarında canlarına ortaya koyarak Savaşan fedaker bir kahraman gazilerimizin şerefi kahramanlık günüdür. Sizler en büyük gazi mustafa kemal Atatürk'ün yaşayan birer temsilcilerisiniz. Sizler şehitlerimizle birlikte cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşlarısınız. 19 Eylül gaziler günü münasebetiyle en büyük gazi mustafa kemal Atatürk'ü silah arkadaşlarını aramızdan ayrılan tüm gazilerimiz ve vatan uğurun da toprağa düşen tüm şehitlerimizi Türkiye muharip gaziler beni derneği olarak rahmetle anıyor hayatta olanlarada sağlık ve esenlikler diliyorum"

Tören öğrencilerin şiir okumasından sonra tören sona erdi.

VALİ ÇINAR GAZİLER DERNEĞİNİ ZİYARET ETTİ

Atatürk Anıtının önünde ki düzenlene törenden sonra vali Ahmet çınar, Gaziler derneği’ni ziyaret etti.

Ziyarette Gaziler Derneği Başkanı Ramazan çakal, Vali Çınar’a ve beraberindeki heyete teşekkür etti.

Vali Çınar’da yaptığı konuşmada gazilere minnettar olduklarını söyledi.

Vali Çınar, "Kanuni'nin meşhur olmaya bir nesne cihanda devlet gibi diyor ya, Vatan, Devlet insanın yaşam kalitesi onuru özgürlüğü bütün İnsani değerleri korunduğu muhafaza edildiği toplum düzeni içerisinde yaşamayı sağlayan olmazsa olmaz bir nesne hakikaten yeryüzünde en önemli nesne ve Vatan kavramıdır. Dolayısıyla Gazilerimiz de en değerli olan için, milletin her türlü hayat hakkını namusunu şerefini korumak için bir mücadele İçerisinde bulundular. Gazi kolay değildir vatan için milletimiz için savaştınız Ve canınızı feda etmeye hazırdınız.  Dolayısıyla kahramanlar gaziler ve şehitler rast gele olmuyor. Bir mücadele sonucunda oluyor. Bu vatan ve millet olarak sizlere minnettarız. Sizlerin sayesinde devlet kavramı vatan kavramı böyle özgür dimdik ayakta ve sizler sayesinde biz namusumuzu şerefinizi haysiyetimizi özgürlüğünüzü koruya bildik. Size ne kadar güzel söz söylesek azdır. Gaziler gününüz kutlu olsun sizler hepiniz çok saygı değersınız. Bu millet ve vatan sizlere minnettardır" diye konuştu.

GAZİLER MEZARALĞI’ ZİYARET EDİLDİ, VALİ ÇINAR MEZARLARA KARANFİL BIRAKTI

Valilik önündeki töreni ardından Asri Mezarlık’ta bulunan Gaziler mezarlığı’na geçildi. Vali Ahmet çınar ve beraberindekiler gaziler mezarlarına karanfil bıraktılar.

Din görevlisi tarafından Kur’an-ı kerim okundu ve Müftü Rüstem Can’da dualar okudu.

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak haberleri gaziler günü son dakika haberi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KARŞI KARŞIYA 18 EKİM 2017
KARŞI KARŞIYA 18 EKİM 2017
ANA HABER 18 EKİM 2017
ANA HABER 18 EKİM 2017