MECLİSTE YETKİ TARTIŞMASI

MECLİSTE YETKİ TARTIŞMASI

MECLİSTE YETKİ TARTIŞMASI
Bu içerik 444 kez okundu.

BELEDİYE MECLİSİ OTURUM KAPANDIKTAN SONRA MHP GRUBU İLE BELEDİYE BAŞKANI AKDEMİR ARASINDA SERT TARTIŞMA YAŞANDI

 

Zonguldak Belediyesi'nin Eylül ayı 2.Birleşimi gerçekleştirildi

Belediye Başkanı Muharrem Akdemir başkanlığında gerçekleşen meclis toplantısında 13 gündem maddesi görüşüldü.

Meclis açılış ve yoklama ile başladı

Ardından trafik komisyonundan gelen toplam 11 madde görüşülerek oy birliğiyle kara bağlandı,

12.madde olarak oturumda; Mali Hizmetler Müdürlüğü'nün belediyenin mevcut gelir tarifesinin bulunan yeme içme eğlence market pazar ve otel grubu ile ilgili katı atık tarifesinin yeniden belirlenmesi hakkındaki plan ve bütçe Komisyonunun bilgi raporu okundu.
Son olarak ise İmar Komisyonu gündeminde bulunan maddeler bilgi notu olarak okundu

BAŞKAN AKDEMİR, E-DEVLET HİZMETİNE YAKINDA GEÇECEKLERİN SÖYLEDİ

Toplantı bitiminde gündem dışı söz alan AK Parti Belediye Meclis Serkan Açıkgöz, E-Devlet hizmeti konusunda belediyenin eksik kaldığını dile getirince, Muharrem Akdemir’de bunun üzerinde çalıştıklarını söyledi. Başkan Akdemir “Yasal süre içerisinde mutlaka Zonguldak Belediyesi olarak E-Devlet hizmeti için bir çok kez görüşmeler yaptık ilgili birim başkanlarımızla. İnşallah kısa zamanda bu işi başaracağız. Bir çok firma ile de görüşmemiz oldu bu konuda. Ama en uygun şartlarda ne olması gerekiyorsa bunu halletmeye çalışacağız” diye konuştu.

 

MHP GRUBU İLE MUHAREM AKDEMİR ARASINDA SERT TARTIŞMA YAŞANDI

Ardından bu sefer de Milliyetçi Hareket Partisi grubu adına Belediye meclis Üyesi Salih Alemdar söz almak istedi ancak belediye başkanı Muharrem Akdemir toplantının bittiğini ve günden bu söz vermek istemediğini söyledi. Salih Alemdar’da tekrar “Gündem dışı söz vermedim demek yasal değildir” diyerek belediye başkanına eleştirdi. Belediye Başkanı Akdemir’de yetki dahilinde buna izin vermediğini söyledi ve “iyi günler diliyorum iyi çalışmalar diliyorum” diyerek salonu ayrılmak istedi ancak tartışmanı devam etmesi üzerine Başkan Akdemir “gündem dışı konuşmaya izin vermem ve bu benim yetkim dahilindedir”diyerek tepki gösterdi

Bu sefer de sözleri Belediye meclis üyesi ve Milliyetçi Hareket Partisi grup başkanı Mevlüde Yalçıner tartışmaya dahil olarak,”Muharrem Akdemir’in bu davranışı hiç hoş değil. Bizi yok sayamazsınız” diyerek tepki gösterdi.

Yalçıner, Akdemir’e Zonguldak insanın ilgilendiren bir konu olduğunu belirterek neden müsaade ettiğini etmediğinizi sordu. Muharrem Akdemir de basın burada gidin basına açıklama yapın ama ben kabul etmiyorum” diye konuştu.

Salih Alemdar toplantı sonrasında basın mensuplarına açıklama yaptı. Alemdar şunları söyledi:

 

“Belediye Meclisinin geçen ilk oturumunda Zonguldak’ta, inşaattın bitmesine rağmen İskan alamadıklarından dolayı su fiyatları 2 katı olarak ödeniyor. Bu konuyu da meclisin gündemine taşımıştık. Ben o zaman ki açıklamam da Milliyetçi Hareket Partisi adına yaptığım açıklamada bu şekilde mağdur olanlar için kanuni düzenleme yapılmıştır. Evet şimdi ben bu kanuni düzenlemeden bahsediyorum. 5940 sayılı Kanuni düzenlemeye göre 3194 sayılı imar yasasının 28. Maddesinde yapılan değişikliğe göre bu da SSK ve vergi borçlarından dolayı İskan alınmayan Ev sahipleri bina sahipleri İskan alabiliyor, müsaade ediyor. Buna kanun diyor ki temsilciler ve denetleyici kurum daire ile en son düzenlenen rapora göre İnşaat bitmişse bina sahipleri ve Ev sahipleri İskan alabilir. İş Kanunu şahıs olarak ev sahipleri ve biraz sahipleri aldığında bir elektrik ve su bağlama  işlerinde sorun ortadan kalkıyor. Belediyede bu müracaatı göre harcını alıyor ama 2009'da çıkan 17 Aralık 2009'da çıkan bu yasayı belediye bilmediğinden halkı da bu şekilde bilgilendirmediler. 8-9 yıldır bu kanun yürürlülükte ama burada yok. Evet biz şimdi bu kanuna göre ev sahiplerine bina sahiplerine duyuruyoruz kamuoyuyla paylaşırız. belediyede Bundan sonraki süreçte yapmadığı bu göreve böyle mecliste düzenleme adına uyduruk gündem maddeleri ile meclisin gündemine getirmesin. Bu konuda ben elimdeki bilgileri kamuoyu ile Paylaşıyorum. Burada grup başkanlığında buna ben yine de ileteceğim. Oturum açıldığında arkadaşlar sürede olmasın, kimse konuşmasın hemen işi bitirelim gibi ifadeler kullanıyorlar ama Zonguldak ve Zonguldak Belediyesi'nin o kadar sorunları var ki burada çözülmesi gereken, mecliste çözülmesi gereken o kadar gündem maddeleri var ki onlar bile gelmiyor. Buraya Sadece uyduruk, böyle basit basit maddeler geliyor. Ve birilerinin konuşmasından da rahatsızlık duyuyorlar. Zonguldak’ın sorunları gündeme gelecek ve belediyenin acizliği ve duyarsızlığı ortaya çıkacak, millet bilecek bunu istemiyorlar.Efendim gündem dışı konuşma vermeyeceğim yasal değildir. Her birleşimde ben gündem dışı konuşma alacağım. Burada bu benim hakkımdır her meclis üyesinin hakkıdır ve bunu kimse engelleyemez” dedi.

Milliyetçi hareket Partisi Grup Başkanı Yalçıner'de, “Zonguldak Belediye başkanı Muharrem Akdemir’in tavrını hiç beğenmedim. Sonuçta biz burada Zonguldak Belediyesi'ni temsil ediyoruz. Tatlıses'ten olabilir ama Zonguldak Belediyesi'nin temsil ediyordu ve biz de Zonguldak halkı için buradayız sadece kendileri için olumlu olacak her şey elimizde kaldırıp indirmek için burada değiliz ki” dedi.

(HABER-ERCAN DEMİR)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ERCANLA OBJEKTİF 21 KASIM 2017
ERCANLA OBJEKTİF 21 KASIM 2017
ANA HABER 21 KASIM 2017
ANA HABER 21 KASIM 2017