Eşref: Sayın valime danışman olabilirim(VİDEOLU)

Eşref: Sayın valime danışman olabilirim(VİDEOLU)
Bu içerik 1211 kez okundu.

 

Zonguldak Eski Belediye Başkanı İsmail Eşref’ten Lauvar Projesine sahip çıkan Vali Ahmet Çınar’a teşekkür

 

Sayın valime danışman olabilirim

 

Zonguldak eski Belediye Başkanı İsmail Eşref, belediye başkanlığı döneminde lauvar alanı için bir proje hazırlatmış ve birinci olmuştu.

Eşref'in görevden ayrılmasından sonra proje hayata geçmedi. Lauvar alanı nasıl değerlendirilecek diye düşünülürken, Vali Ahmet Çınar 6 yıl önce yapılan ve 600 bin liraya mal olan yarışmada birinci olan projeyi incelettiğini alana uygulayabileceğini söyledi.

Vali Çınar'ın müjdeli açıklamasının ardından proje sahibi İsmail Eşref ile Yeni Adım Yazı İşleri Müdürü Gamze Taşdemir bir araya geldi, önemli açıklamalarda bulundu.

 

Eşref, Vali Çınar'a projeye sahip çıkmasından dolayı teşekkür etti hem şaşırdığını hemde çok sevindiğini söyledi. Projenin hayata geçmesiyle trafik sorununun ortadan kalkacağını belirten İsmail Eşref, dışarıdan gelen insanların Zonguldak'ı tercih etme sebebi de olacağını söyledi. 

Zonguldak Belediyesinin artık toparlanma zamanı da olduğunu vurgulayan Eşref, yıllardır projeye sahiplenilmediği içinde üzgün olduğunu kaydetti.

İsmail Eşref: “7 sene sonra bir Vali gelip buraya sahiplenmesi şaşkınlık yarattı ve sevindirdi. 2010 yılının ortalarında biten bir projeyi hayata geçirme şansım olmadan ayrılmam sebebiyle bir başka Vali tarafından kabul edilmiş olması, benimsenmesi, inceleyip duyup araştırması hoşuma gitti. Resmi gazetede yayınlanarak ulusal bir proje hazırlandı. Sayın Valimiz adına da Zonguldak'ta önemli bir esere imza atmış olmanın gururunu yaşayacağını düşünüyorum" dedi.

 Proje konusunda talep edildiği taktirde Vali Ahmet Çınar'a danışman olmak istediğini belirten Eşref: "Sayın Valimizle de görüşeceğim. Sayın Valim eğer benden bu konuda bir destek beklerse ben her türlü desteği, maddi manevi hiçbir karşılık beklemeden hazırım. Hep yanında olacağım. Bu projenin sonuna kadar takipçisi ve destekçisi aynı zamanda yapımında bile danışman olmaya hazırım. Yani her şeyimi veririm o konuda ve çok heyecanlıyım” dedi.

Artık siyasette olmadığını torun baktığını belirten Eşref, Zonguldak için yapılacak her güzel yatırımı destekleyeceğini söyledi. 

Zonguldak eski Belediye Başkanı İsmail Eşref, lavvuar projesini uygulanacak olması dolayısıyla çok mutlu olduğunu kaydetti.

Zonguldak eski Belediye Başkanı İsmail Eşref, kendi başkanlık döneminde yarışma düzenleyerek birinci olan lavvuar projesinin Vali Ahmet Çınar tarafından uygulanacak olması karşısında çok heyecanlı ve mutlu olduğunu ifade etti.

Eski Belediye Başkanı İsmail Eşref, Yeni Adım Yazı İşleri Müdürü Gamze Taşdemir’in sorularını cevaplandırdı, önemli açıklamalarda bulundu.

 

SORU: Sizin döneminizde lavvuar projesi yarışması düzenlemiştiniz ve düzenlenen yarışmada birinci olan projenin şu anki yeni Valimiz Ahmet Çınar tarafından hayata geçireceğini söylemesi sizde ne hissettirdi?

CEVAP: Bu haber beni iki türlü etkiledi. Önce şaşırdım. Şaşkınlığım normaldir çünkü üzerinden 6.5 yıl geçti ve 7 sene sonra bir Sayın Vali gelip buraya sahiplenmesi önce bir şaşkınlık yarattı bende ve çok da sevindim biliyorsunuz. Aşırı sevindim. Çünkü benim idealim ve başkanlık dönemim 3 dönemin sonunda 2010 yılının ortalarında biten bir projeyi hayata geçirme şansım olmadan ayrılmam sebebiyle bir başka Vali tarafından kabul edilmiş olması benimsenmesi, inceleyip duyup araştırması benimsemiş olması çok hoşuma gitti. Çünkü Zonguldak'ta bu alanda çok şey yapılabilir, ama bu ayrı bir proje. Bu projenin özelliği şu, Uluslararası düzeyde. Resmi gazetede yayınlanarak ulusal bir proje hazırlandı. O zaman 36 adet proje geldi ve 5-6 üniversiteden mimar profesörler, şehir plancıları, peyzajcılar ve çevre planlamacıları olmak üzere 7-8 jüri üyesinden oluşan ciddi bir projedir. Jüri üyeleri ulusal bazda çok ciddi anlamda önemli isimler olması bizim için bir adımdı ve çok sevindim. Sayın Valimize sözlerimizin başında teşekkür ediyorum ve projenin tamamlanmış olması, bittiği zaman inşallah tamamlanırsa sadece benim projeyi başlatmış olmakla duyacağım gurur değil, Sayın Valimiz adına da Zonguldak'ta önemli bir esere imza atmış olmanın gururunu yaşayacağını düşünüyorum Sayın Valimizin ve incelediğinde de detaylara girdiğinde bu projenin çok hoş bir proje olduğunu, kentin ihtiyacının olduğunu göreceğime inanıyorum. Kısacası Vali beyin lavvuar projesini hayata geçirecek olmasından dolayı çok mutluyum.

 

 

SORU: Peki görüşmek ister misiniz ya da Sayın valimiz sizi aradı mı, ya da siz Sayın Vali aradınız mı, irtibata geçtiniz mi. Sonuçta sizin çok değer verdiğiniz bir proje ve projenin tanıtımını siz kendini seslendirilmiş tiniz

CEVAP: Evet hatırlıyorum. Tabii ki Sayın Valimizle de görüşeceğim. Hatta şunu söyleyeceğim, bir basın kuruluşunun haberinin yorum yazmıştım altına; ‘Sayın Valim Eğer benden Bu konuda bir destek beklerse Ben her türlü desteği Maddi manevi hiçbir karşılık beklemeden hazırım’ ifademi belirttim. Tabii yani Sayın Valim konuya adım attığı anda ki o günleri Ben umutla bekliyorum. Hep yanında olacağım. Bu projenin sonuna kadar takipçisi ve destekçisi aynı zamanda yapımında bile danışman olmaya hazırım. Yani her şeyimi veririm o konuda ve çok heyecanlıyım.

Şimdi 2009 yılında Ben 3.dönem göreve başladığımda bu işe adım attık ve öncelikle vatandaşa sorduk; burada ne olmalı dedik. Yani projenin esası vatandaşa dayanıyor. Kent Konseyi bunun için üzerinde 8 ay çalıştı. Okadar uzun çalıştı ki burada olması gerekenleri belirledi ve Kent Konseyi kararı aldı. Biliyorsunuz Kent Konseyi 130 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelmesiyle oluştu. Şehre önemli bir halk ayağı bence. Kent Konseyi'ni de 15 sene önce ben kurmuştum Zonguldak’ta ve Başkanlığını da yaptım yıllarca. Kent Konseyi dedi ki burada bir rekreasyon olmalı, burada Kültür Sanat ağırlıklı olmalı, burada belediyenin ihtiyaçlarını giderecek bir nikah salonu, meydan oturma yerleri, sosyal donatı alanları, Kültür Merkezi, kongre merkezi, sanatsal yapılar olmalı. Ve kararını aldık ve bu karar belediye Meclisine geldi. Belediye meclisi onayladı. Belediye meclisinin onayı ne demek, Kent Konseyi kararları belediye Meclisi'nden geçmediği sürece geçersizdir. Şimdi kentin bir ayağı olan vatandaşın söz sahibi olduğu yerde Kent Konseyi ve bir tarafta belediye ile birlikte proje yarışması başladı. Resmi gazetede yayınlandıktan sonra 36 proje geldi. 6 ay süreyle 2010 yılının ocak ayından Haziran ayına kadar o süreçte proje çalışmaları, elemeler projeden neler istediğimiz, onların bize soruları vs. gibi 6 aylık süreçte proje hazırlandı. 36 projenin içinden biraz evvel bahsettiğim çok önemli profesörleri de kapsayan önemli üniversitelerin hocalarından oluşan kurul jüri üyesi bu projeyi onayladı. Tabiî ki birinci mansiyon ikinci misyonlar da var ama en güzel proje buydu. 

Bir şey daha söylemek lazım. Şimdi jürinin danıştığı danışma kurulu vardı,Burada dönemin Valisi, o günü Rektörü, o günün TTK Genel Müdürü, Emniyet Müdürü, Belediye Başkanı gibi Zonguldak'ta söz sahibi yetkililerden danışma kurulu oluşturuldu. Biz yönlendirdik. Dedik ki şunları şunları istiyoruz dedik, böyle güçlü bir kadro, inceleme kadrosu, böyle ulusal bir proje sonunda Haziran ayında seçildi. Seçildikten sonra neler oldu, çok önemli şeyler daha oldu. Bu proje sadece seçilmekle ve kalmadı, önce belediye meclisinde bu projenin imarı onaylandı. Ve karar verdik dedik. Yapı Proje tamam Oranın imar planı yapıldı onun imar planını hala saklıyorum yanımda. Belleklerdedir üzerinde 3 tane yapılan yapıların birkaç tanesini sayacağım neler olduğunu ve gerisi tamamı meydan, rekreasyon alanı ve çevre düzenlemesini kapsayan bir alan. Açık alan meydan. Bu düzenleme yapıldıktan sonra koruma kurulma gönderdik. Projenin koruma kuruluna gitmesinin sebebi koruma kurulları, Burası endüstriyel miras koruma alanı olduğu için koruma kurulları burayı tasdik etmek zorunda. Korunma kurumdan da tasdik oldu döndü geldi. Koruma kurulu dedi ki belediye meclisine yetki veriyorum kendisi karar vermeli dedi ve yetkiyi bize devretti. belediye meclisi nasıl isterse öyle yapsın dedi. Böyle bir karar çıkmadı daha önce ve hiç örneği yok, çünkü çok hoşlarına gitti. E benim de bir kıvraklığım vardı işin içinde, onu da söylemem lazım. Projenin yarışmasında ki jüri heyetine koruma kurulundan bir profesör katmıştık. O hoca kendi seçtiği projeyi Koruma Kurulu'nda kendisi onaylamış oldu. 

 

Şimdi böyle güzel bir proje böyle bir safhalardan geçtikten sonra ben istifa ettikten sonra bir duraksama oldu. Dilerdim ki süreçte yönetimler değiştikçe proje değişir mi Hayır. Yönetimlerde devamlılık vardır. Bu projenin belediye tarafından savunulması dururken üst makamlar tarafından da desteklenmesi gerekir. Destek mecburi idi. Belediyenin kendi iradesi olması mümkün değildi çünkü mülk sahibi değildi. 

 

Benim görevden ayrıldığım tarihten itibaren sahip çıkılmadı. sahip çıkılmaması sebeplerini saymayalım. Bunu tüm Zonguldak halkı biliyor proje sahip çıkılmaması beni çok üzdü. 6.5 yıl çok uzun bir zaman. Zaman zaman başkanımızla görüşüp şunu da söyledim, başkanım biz 18 maddesini uygulayalım. 18.Madde uygulaması çok gecikti. 6.5 sene sonra, buçuğunda çıkartalım 6 sene sonra yapıldı. Ama mahkeme oldu. Şimdi toparlayalım. Şöyle keşke daha 6.5 sene de 18 yapılsaydı yine mahkeme olsa bile gene iptal olsa bile o mahkeme kararını düzelterek uygulayarak bunu becerebilirdik.

 

Sorun mülkiyet sorunu, arsa belediyenin olsun hiçbir sorun yok, imanı var, koruma kurulu kararı var, her şey hazır fakat mülkiyet Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) O tarihlerde benim görüşmelerinde TTK’nın devri; ne devri bu mülkiyetin Hazine’ye devretmeyi kabul etti. Hazırlık yapıldı, TTK Karadon Ocak ağzında ki arsası Milli Emlak’ın olduğu için o arsayı kendine istedi ve bu arsayı Milli Emlak Hazine’ye vereyim dedi. Bir takas yapalım dedi Bir düşünün ki o kadar Milli Emlak adına kazançlı bir takas ki Karadon gibi bir ocak ağzını TTK’ya verecek, kuruma verilecek, kurumda şehir merkezinde ki Meydanı, arsayı hazineye verecek. Verseydi ne olacaktı. Hazine bu alanda yeşil alanda rekreasyon alanları günü birlik gezi alanları tamamı belediye geçecekti. Bunun hiç biri olmadı ve bu günlere gelindi. Yaşananlar ve duraksamaların sebepleri belli. 

 

Bugün Sayın Valimiz çıkıyor, ‘projeyi kurumların yetkililere sordum beğenmişler ben de Bu proje uygulamak istiyorum’ deyince artık işin önü açıldı. Bende çok teşekkür ediyorum Sayın Valime. Burada projeyi konuşurken rast gele proje olmadığını söylemiş ti. Ki iki hususu da saymak istiyorum. Burada üç tane bina var. Bir tanesi Kongre Merkezi, konferans salonu, sanat galerileri, Soğuksu’dan dönen yolun bulunduğu yerde altından araçların geçeceği bir proje. Tek bina orada, ikici bina yıkıldı. Şimdi belki gençlik merkezi olarak onu yapacaktık. Kripteks binası vardı önünde madenci heykeli yapmayı planlıyorduk. Şimdi o bina yıkıldı. Arkasında Gençlik Merkezi yeniden yapılabilir. İkinci plan. Üçüncü yapı da; bu nikah salonu belediyenin nikah salonu belediyenin alt katında ve belediye salonunda olmuyor. Tüm şehirlerde tüm kentlerde nikah salonu apayrı bir yerde bütün ihtişamıyla nikahlar çok güzel mekanlarda yapılıyor. Bizim de olsun yani, belediyenin alt katında sıkışılsın ki.

 

Onun dışında 80.000 metrekarelik alanın üstü bina dışındaki 4.000 metrekare, 3.000 metrekare, 7000 metrekare, 14.000 metrekaresi yapılıp geri kalan 80.000 metrekareden 66.000 metre karesi Rekreasyon, meydan, önemli yapılarını kapsıyor. 

İşin daha da önemine geliyorum. Bir; bu proje trafiği çözecek. Nasıl diyeceksiniz, projemizin içinde Terminalden gelirken belediyenin arkasında çıkan bir battı çıktı var, alt geçit var. Bu alt geçit Uğur Mumcu kavşağında ki üst trafiği kesinlikle çözecek ve bitirecek. Bu şehir merkezini de rahatlatacak. İkincisi bu projenin içinde saydığımız yapıların dışında binaların altında yer altında otoparklar var. Zonguldak Kent merkezinde Gazipaşa Caddesi otopark konusunda sıkıntı var. Bu Uzun Mehmet Caddesi otopark ciddi sıkıntımız var, köprüde otopark sıkıntımız var, buralardan otoparkı kaldırdığın anda Zonguldak otopark yapacak Zonguldak’ın otopark yapacağı yer yok. Yani bu proje otopark sorununu kesinlikle çözüyor. 

Çözüm şekli şu; meydanların altında kapalı alanda 432 araçlık, meydanların dışında da açık alanlarda nikah salonunun önünde, Kültür Merkezi önünde 94 araçlık otopark var. Toplam 526 araçlık otopark Zonguldak’ın tüm otopark ihtiyacını karşılıyor. 520 araçlık otopark sadece bugünün değil 10 yıl sonrasının da Zonguldak kent merkezini otopark sorunu çözüyor. 

Bu işin teknik tarafı

 

Birde Sosyal donatı, kültürel donattı, nikah salonu, konferans merkezi dışında rekreasyonlarının, gezi alanları dışında Teknik olarak Zonguldak’ın 2 önemli sorununu da çözüyor. Şehrin İmajını değiştiriyor bu proje. şehre gireken ister yerli ister yabancı olsun  lavvuar alanını gördükçe ne kadar kötü diyoruz öyle değil mi manzara karşısında. Şehrin bu projeyle birlikte imajı değişecek. Bu proje ile kentin değişen görünümü Zonguldak'taki üniversite tercihlerinde, memurların Zonguldak’a gelişine ve dolayısıyla ekonomisini de etkileyecek. 

Şu anda Zonguldak'ta sosyal hayat, Sosyal donatı zayıf diyerek gelmeyenler var. Dolayısıyla bunu etkilemekte bu sayede mümkün. 

Buirada burada başka bir şey olmaz, burada sosyal donatısı çok olan üç tane yapısıyla 80.000 metre karelik alanda 3 tane yapısıyla, artısıyla ancak bu olur. Ben bu projeyi çok önemsiyorum ve sonuçta da yapılacağına da inanıyorum. Çünkü Sayın Valimiz çok inanıyor ve kararlı. Bu konudaki iddiasını de hissediyorim.

 

 

SORU: Zonguldak nasıl buluyorsunuz, nasıl gidiyor. Zonguldak iyiye mi gidiyor, kötüye mi gidiyor?

CEVAP: Zonguldak'ta altyapı sorunu vardı. Bu altyapı sorunu benim dönemimde, benden önce ki başkanların döneminde, benden sonraki gelen giden Başkanların döneminde bir şeyler yapıldı elbette ama en büyük adım birincisi kanalizasyonda, ikincisi doğalgazın gelişi ve üçüncüsü de içme suyu sorununun çözümüydü.

Ki bunlar Zonguldak'ta benim dönemimde kredi bulunmasıyla, İspanya gidip kredi bulduk ve geldik ihalesini de gerçekleştirdik. Yani ihale safhasına kadar ben taşıdım. Sonrasında mevcut başkanımız bu işi tamamladı. Doğalgaz konusunda doğalgaz ihaleleri yapılıp gerçekleşmiyordu. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu her ihaleyi teker teker yaptı olmadı. Ben bunu görevdeyken dedim ki Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Genel Başkanına dedim ki Diğer belediyeleri de toplayayım; Zonguldak, Devrek, Çaycuma, Gökçebey, hatta Bartın’ı da dahil olmak üzere birleştirelim ve toplu olarak yere çıkalım. Çok ilgilerini çekti,r güzel bir çözüm dediler ve bunu yaptık. Zonguldak'ta bu düşünülmüyordu. 3 tane ihale yaptılar Zonguldak’ta ama ihale dememişler. Şimdi toplu olarak tüm ilçeleri toplayıp da hatta Bartın ilini de katarak bir bu işi çözdük. Bunu niye anlattım. Şöyl; şu son benim yokluğumda 5-6 yılda altyapı çalışmaları kanalizasyon olsun, doğalgaz olsun, Şehir yıprandı. Şimdi görüyorum elektrik kurumu şehrin çeşitli yerlerinde girdi alt üst oldu. Bunu belediye yaratmad,ı yapılmış şeyler de vardı Onlar da bozuldu. Dolayısıyla ben bugün eleştiriler varsa eğer bu altyapı çalışmalarından Doğan hasarların üst üste gelmesi ve bunun yarattığı şehirdeki bir ne diyelim ona hasarlı yollar durumunu yarattı. Bu belediyenin kabahati değil. Ha yetiştirilememiş olabilir mi, yani bu çalışmalarda eksiklik olabilir, yetiştirilememiş olabilir ama şunu görüyorum, keyifle izliyorum 

 

Biz Zonguldak Belediyesi’ni teslim ederken yaptıklarımız eksik kalmış olabilir ama biz yokluklar içinde çalıştık. Bugün yokluk yok. Bugün mazeret yok artık bugün kaynak var benim döneminde 1500 kişiyle teslim aldım ben belediyeyi. 1500 kişi nerede, şimdi ise 150-200 kişi çalışıyor taşeronlar hariç. Şimdi 1500 kişiye maaş verdim ta 96 yılında 1500 kişi giydirilmiş maaşı yedi buçuk trilyon liraydı ve bu parayı her ay veriyorduk. Şimdi niye bunları söylüyorum. Bugün artık mazeret zaman değil, hasarlar vardı altyapı çalışmaları ağırdı yapıldı geçti. Şimdi toparlanma zamanı diye düşünüyorum ben. Ben iki sene içerisinde Zonguldak’ın bu hasarlarını alt yapısının düzelmesini umut ediyorum.

 

SORU: İsmail Eşref bir daha görebilecek miyiz oralarda?

 

CEVAP: Yok. Ben politikada 2011 yılında cevabımı aldım, sonrasını bıraktım. Düşünmüyorum. Yeterince yaptığımı düşünüyorum. Eksiğim varsa da bizden sonrakiler tamamlasın diye düşünüyorum. Artık torun bakıyorum. Yeter artık. 

 

 

SORU: Proje kaç liraya mal olmuştu

CEVAP: 600 bin liraya mal olmuştu. Bunun için de ödüller var, jüri heyetine verilen aidatlar ve baskı vesaire masrafları. Bu masrafların değdiği noktayı söyleyeyim. Bakın bugün yapılabilir noktaya geldiği için çok seviyoruz. Ve buna Zonguldak halkı da çok sevinecek. Proje tozlu raflardan çıksa bile hazır, neler olacağı belli, uğraşma yok, çaba gerektirmiyor, iki senelik emek. Bugünden itibaren başlamıyor. Projeyi hazırlama emeği bitti ve şimdi yapımı inşaatı başlayacak kısmetse.

Evet ben konum olarak bu projeyi yapılırken takibinin çok kolay olduğu bir noktadayım proje alanı Burası falan Zonguldak’ın merkezi ve bizim konut olarak oturduğumuz yere Çok yakın bir yer ben izleyeceğim buradan keyifle izleyeceğim o günlerin 2011 yılından bugüne geçen sıkıntılı süreci aşılamaya süreci buradan keyifli izleme şansı bulacağım

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 21 KASIM 2017
ANA HABER 21 KASIM 2017
KELLER KÖYÜ MUHTARI
KELLER KÖYÜ MUHTARI