368’nci kısa dönem erleri yemin etti (VİDEOLU)

368’nci kısa dönem erleri yemin etti (VİDEOLU)
Bu içerik 493 kez okundu.

Zonguldak’ta 368.Dönem Acemi Erlerin and içme töreni düzenlendi.

Zonguldak Orduevi’nde düzenlenen törene, İl Jandarma komutanı Albay Gökhan İnan, Vali vekili Hüseyin Ergi. Belediye Başkan Vekili Cevat Bulut., BEÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Haluk Güven, İl Emniyet müdür Ahmet metin Turanlı, siyasi parkı ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile asker aileleri katıldı.

Tören ilk olarak İl Jandarma Komutanı Albay Gökhan İnan’ın konuşması ile başladı. Gökhan İnan konuşmasında ailelerine ve askerlere seslenerek şunları söyledi.

Temel eğitimlerini başarıyla tamamlayan 368/1 inci kısa dönem erlerimizin and içme törenine hoş geldiniz. Bu anlamlı ve özel günümüze teşrif eden tüm ailelere ve konuklarımıza sevgi ve saygılar sunarım.

Değerli Silâh Arkadaşlarım; Birazdan, milletimizin ve bağımsızlığımızın sembolü olan şanlı bayrağımızın gölgesinde, anne, baba ve yakınlarınızın huzurunda, silah arkadaşlarınızla omuz omuza vererek, gerektiğinde vatan, cumhuriyet ve vazife uğrunda seve seve canınızı vereceğinize, namus ve şerefiniz üzerine and içeceksiniz.

İçeceğiniz bu and; vatan ve millet sevgisi, vazife, namus ve şeref anlamında olup, dürüstlüğün, emirlere mutlak itaatin ifadesi, aynı zamanda kahraman Türk ordusuna mensup bir asker olduğunuzun kabul belgesidir.

İçeceğiniz kutsal askerlik andı ile vatan hizmeti görevini, sizden önceki büyüklerinizden devralacak, askerlik süresince bu kutsal nöbet hizmetini en iyi şekilde yerine getirecek ve sizden sonraki kardeşlerinize gururla ve onurla devredeceksiniz.

Hürriyet ve bağımsızlığımızın, toprak bütünlüğümüzün, laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin inançlı, kararlı bir savunucusu ve her an göreve hazır bir kanun ordusu olan jandarma teşkilâtının bir ferdi olarak, birlik ve beraberlik ruhu içinde yemininize bağlı kalıp, yurdumuzda emniyet ve asayişi sağlayacak ve her türlü suç ve suçlulara karşı mücadele edeceksiniz.

Sevgili Mehmetçikler; Bu kutsal ocakta, Atatürkçü düşünce sistemi ışığında, aklı ve bilimi rehber edinen, gönlü, yurt ve yurttaş sevgisiyle dolu, millî, ahlakî ve insanî değerlere bağlı, hukuka ve insan haklarına saygılı, aldığı vazifeyi “vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır.” düsturu ile yerine getiren birer jandarma olarak yetiştirileceksiniz.

Taşıdığınız üniforma yüce Türk ulusunun şerefinin bir simgesidir. bu üniforma; yurdumuzun en ücra köşelerinde sizlerin katkılarıyla onurlanacaktır.

Kıymetli Aileler; Yaklaşık üç hafta önce, kutsal vatan görevini ifa etmek için bizlere emanet ettiğiniz evlâtlarınız, temel askerlik eğitimini başarıyla tamamlayarak, karşınızda sarsılmaz bir irade ile dimdik durmakta ve sizlerin huzurunda yemin etmek için hazır bulunmaktadır. Bu görkemli tabloyu oluşturarak, sizleri yüksek bir heyecan ve coşku ile selâmlayan güzide evlâtlarınızla ne kadar gurur duysanız azdır.

Kahraman Mehmetçikler; Görevinizi en iyi şekilde yapacağınızdan, kanun ve nizamı, doğruluğu ve dürüstlüğü, hak ve adaleti daima rehber edineceğinizden ve yemininize sadık kalacağınızdan hiç kimsenin şüphesi yoktur. Türkiye cumhuriyeti, sizlerin sarsılmaz omuzlarınızda daima yükselecek ve bayrağımız kutsal vatan toprakları üzerinde sonsuza kadar dalgalanmaya devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle andınızın sizlere, ailenize, vatanımıza, milletimize ve devletimize hayırlı uğurlu olmasını diler, gözlerinizden öperim”

Törende daha sonra and içecek erler adına Jandarma Er Okan Çakır’ın konuşma yaptı, Jandarma Er Hüseyin bahadır Oğuz tarafından bayrak şiiri okudu.

GÖZYAŞLARI SEL OLDU

Çanakkale savaşına eli kınalı olarak katılan asker Hasan’ın hikayesi film gösterimi şeklinde anlatıldı.

And içecek erler adına Jandarma Cengiz Akdağ tarafından yaş kütüğüne plaket çakıldı.

Kısa dönem erler arasında birliğe ilk katılan eğitim devresinde birici olan eli askere gelen erlere sırasıyla Vali Vekili Hüseyin Ergi, Belediye Başkan Vekili Cevat bulut ve İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı tarafından hediyeler takdim edildi.

Törende daha erler and içtiler, yemin ettiler.

Tören erler tarafından söylene jandarma marşı ile sona erdi.

Törene katılan aileler törenden sora çocuklarıyla buluştular.

Aileler çok mutum olduklarını belirtiler.

(HABER-ERCAN DEMİR)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KARŞI KARŞIYA 22 KASIM
KARŞI KARŞIYA 22 KASIM
ANA HABER 22 KASIM
ANA HABER 22 KASIM