Artık özel araçlarda kış lastiği takmak zorunda(VİDEOLU)

Artık özel araçlarda kış lastiği takmak zorunda(VİDEOLU)
Bu içerik 502 kez okundu.

Araç sahipleri dikkat! artık herkese zorunlu oldu. Ülkemizde 5 yıldır uygulanan ve sadece ticari araçları kapsayan kış lastiği zorunluluğunda kapsam genişletildi.

Bu kıştan itibaren özel otomobiller de zorunlu olarak kış lastiği takacak. 

1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takmayan araçlara 625 lira para cezası uygulanacak. 

PEKİ YENİ DÜZENLEME NE GETİRİYOR?

Kış lastiği zorunluluğu ülkemizde 2012 yılından bu yana uygulanıyor. Ticari araçları kapsayan uygulamaya bu yıl ilk kez yeni bir yasal düzenlemeyle birlikte binek araçları da dahil edildi; yani bütün özel otomobiller de dahil olmak üzere tüm özel motorlu araçlar bu kış itibarıyla zorunlu olarak kış lastiği kullanmaya başlayacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca 1 Nisan 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğde; “Ülkemiz karayollarında seyreden yabancı plakalı araçlar da dahil olmak üzere ticari ve özel tüm araçlar için kış lastiği kullanma zorunluluğu getirilmiştir” denildi.

Buna göre Türkiye'de 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde bütün taşıtlar kış lastiği kullanmakla yükümlü hale geldi. Uygulama kapsamında olduğu halde kış lastiği kullanmadığı tespit edilen araçlara 625 lira para cezası uygulanacak.

Zonguldaklı sürücülere kış lastiği uygulamasını sorduk.

Zonguldaklı sürücüler bunu yerinde bir karar olduğunu ve desteklediklerini söylediler.

Bugüne kadar kanunen olmasa bile can ve mal güvenliği açısından kendilerin kış lastiği taktıklarını belirten Zonguldaklı sürücüler, kış lastiğinin takılmasının şu andan itibaren de kanuni olarak zorunlu hale getirilmesini desteklediklerin kaydettiler.

Bir sürücü ise bunun yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini kaydetti.

(HABER-ERCAN DEMİR)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAYATA DAİR 17 KASIM
HAYATA DAİR 17 KASIM
ANA HABER 17 KASIM 2017
ANA HABER 17 KASIM 2017