Yeraltında çalışanların yıllık izinleri arttı (Video)

Yeraltında çalışanların yıllık izinleri arttı (Video)
Bu içerik 806 kez okundu.

Zonguldak Çalışma ve İşkur İl Müdürü Gönül Demirsu, yeraltında çalışan işçilerin yıllık izinlerini 4’er gün arttırıldığını bildirdi.

Gönül Demirsu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının hazırladığı "Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazetede yayımlandığını belirtti

YILIK İZİNLER BÖLÜMLER HALİNDE KULLANILABİLECEK

Gönül Demirsu, “Bilindiği gibi 4857 sayılı iş yasasının 50.maddesinde yıllık izinlerle ilgili Amir hüküm bulunmaktadır. Bu maddede yıllık izinlerin nasıl kullanılacağı ve kaça bölünecek konusu ve ne kadar süreyle kullanılacağı belirtilmiş durumda. Bununla ilgili ücretli izin yönetmeliği çıkarıldı. 18 Ağustos 2017 tarihi itibariyle de belirtilen yıllık ücret izin yönetmeliğinde birtakım değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikler daha önce yıllık ücretli izin yönetmeliğinin 6. Maddesinin 3. Fıkrasında yer alan ‘En çok üçe bölünebilir’ ibaresi kaldırılarak ‘Bölümden halinde kullanılabilir’ cümlesi getirildi.” Dedi.

FİRMA DEĞİŞSE BİLE ÇALIŞAN YILIK İZNİ KULANABİLECEK

Çalışma ve İşkur İl Müdürü Gönül Demirsu, çalışanların çalıştıkları sürerlin dikkate alınacağını belirterek, “Bilindiği gibi işyerlerinde asıl işverenlerin yanında alt işverenler var. Burada da bir değişiklik var. Alt işveren iş yerinden değiştiği halde aynı işyerinde çalışmaya devam edenlerin yıllık ücretli izin sureleri aynı işyerinde çalıştıkları süreler dikkate alınarak hesaplanacağı yine bu yönetmelikte belirtildi. Ancak asıl işveren alt işveren tarafından çalıştırılan işçilerin hak kazandıkları yıllık ücretli izin sürelerini kullanıp kullanılmadığını kontrol etmekle yükümlü tutuldu ve alt işveren de yine kullanıldığına ilişkin belgeleri asıl işverene sunmakla yükümlü tutuldu” diye konuştu.

YERALTINDA ÇALIŞANLARIN YILLIK İZİNLER ARTIIRILDI

Yeraltına çalışanların yılık izinlerin artırıldığını açıklayan Çalışma ve İşkur İl Müdürü Gönüll Demirsu, “Burada en önemlisi de şu. Aynı yönetmeliğin 9.Maddesinin 3.Fıkrasına yeni bir hüküm eklendi. Yeraltı işletmelerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izin sureleri 4’er gün arttırılarak uygulanacağı hükmü de getirilmiş bulunuyor” diye konuştu.

(HABER-ERCAN DEMİR)

 

gönül demirsu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KARŞI KARŞIYA 22 KASIM
KARŞI KARŞIYA 22 KASIM
ANA HABER 22 KASIM
ANA HABER 22 KASIM