"Tarım bakanlığımız kurban rehberi yayınladı”

Bu içerik 295 kez okundu.

Gıda tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda tarım ve kontrol Genel Müdürlüğü tarafından kurbanlık hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve yaşını “https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr” adresinden veya “HasSag” isimli mobil uygulamayı cep telefonuna indirerek küpe numarası ile sorgulayabilecekler

Gıda Tarım Ve Hayvancılık Zonguldak İl Müdürü Cemalettin Çataklı, yaklaşan Kurban Bayramın da, vatandaşların hayvanları alırken cinsiyet ve yaş bilgilerini sorgulamaları konusuna dikkat çekti.

Bakanlığın Kurban bayramı öncesinde Kurban alan vatandaşların kulak küpelerindeki seri numaralarından hayvanları hakkında bilgi alabileceklerini belyirten Cemalettin Çataklı, "Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Bakanlığımız kurban rehberi yayınladı. Bununla ilgili vatandaşlarımızın dikkat etmesi gereken hususları gündeme getirdi. Bakanlığımızın kurbanlık hayvanlara yaş ve cinsiyet tayini ile ilgili mobil uygulamasını vatandaşların cep telefonlarına indirmesi gerektiğini önerdi.

69 ambarlarının bulunduğu bölgede kurban pazarının da vatandaşlarımızın hayvan pasaportlarını dikkat etmeleri gerekiyor. Bütün hayvan pasaportlarında cinsi türü her şeyi yazıyor.  İki yaşın altındaki hayvanları almamaları gerekiyor.” Dedi.

2 YAŞINDAN KÜÇÜK HAYVANLARI KURBAN PAZARINA SOKMUYORUZ

2 yaşından küçük hayvanları kurban pazarına sokmadıkların ve denetimlere başladıklarını belirten Gıda tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Cemaletin Çataklı, “Biz denetimlerimizi bu yönde yapıyoruz. İki yaşındaki hayvanları kurban pazarına sokmayacağız. Bu seneye mahsus bir uygulama ile dışı hayvanların kesimi yasaklanmıştır. Kurban pazarlarına dişi hayvanları sokmayacağız. İl dışından gelen hayvanların veteriner sağlık raporu olması gerekiyor. Sağlık raporu olmayan hayvanların da kurban pazarına girişi ve ilimizde satışı yasaklanmıştır. Biz kurban hayvan pazarında bugünden itibaren günlük olarak klinik olarak muayenelerimizi ve dezenfeksiyon hizmetlerimizi başlatmış bulunuyoruz. Bu bizim için çok önemlidir. Çünkü diğer illerden ilimize gelen hastalıklarla ilgili mücadele etmemiz gerekiyor. İlimize gelen hayvanlardan bulaşıcı hastalık varsa bulaşmamaları konusunda dikkatli olmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

SERİ NUMARALARINI BİLDİRİN

Tarım İl Müdürü Cemalettin çataklı son olarak, hayvanların kulak memelerine takılan seri numaralarını il ve ilçe müdürlüğüne bildirmelerini istediklerini belirterek, “Kurban Bayramı'ndan sonra vatandaşlarımızdan bizim isteğimiz Hayvanların kulak memelerine takılan seri numaralarını ilçe müdürlüklerine bildirip bizim bunların düşümünü yapmamız gerekiyor. Çünkü istedikleri sayıda istatistiklerimize göre hayvan sayımız da sıkıntılar oluyor. Bu konuda vatandaşlarımızın hassasiyet göstermesini rica ediyoruz" ifadelerini kullandı.

(HABER-ERCAN DEMİR)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜNE BAŞLARKEN 24 KASIM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 24 KASIM 2017
KURAN İKLİMİ 23 KASIM 2017
KURAN İKLİMİ 23 KASIM 2017