ZONGULDAK’IN BİYOÇEŞİTLİLİĞİ KAYIT ALTINA ALINIYOR

ZONGULDAK’IN BİYOÇEŞİTLİLİĞİ KAYIT ALTINA ALINIYOR

ZONGULDAK’IN BİYOÇEŞİTLİLİĞİ KAYIT ALTINA ALINIYOR
Bu içerik 369 kez okundu.

Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Çalıştay toplantısı yapıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Mili Parklar Genel Müdürlüğü Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Çalıştay toplantısı yapıldı.

Emirgan Otel’de gerçekleştirilen bugün başlayan ve yarın son bulacak olan çalıştayın açılışına, Vali Yardımcısı Hüseyin Ergi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Biyoçeşitlilik Daire Başkanı Hüseyin Avni Çatal, Doğa Koruma ve Mili Parklar Genel Müdürlüğü 10. Bölge Müdürü Hasan Başyiğit. Zonguldak Orman bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel ile çok sayıda kişi katıldı.

Çalıştayda Doğa, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nden konunun uzmanları, 10. Bölge Müdürlüğünden ve Zonguldak Şube Müdürlüğü'nden uzman kişiler, Üniversitelerden uzman kişiler ve bölgedeki sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla “Zonguldak İli’nin Karasal ve İç Su Sistemleri Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi, Envanter ve İzleme Eğitimi Toplantısı yapılarak gelinen son durum değerlendirilerek ve gelecek için izlenecek yol haritası belirlenecek.

2 yıl önce yapılan ihale sonucunda Zonguldak’ın biyolojik çeşitliliği kayıt altına alınıyor ve çalışmalar neredeyse tamamlanmak üzere.

BAŞYİĞİT: SAHİP OLDUĞUMUZ ZENGİNLİKLERİ BİLMEZSEK ONLARI KORUYAMAYIZ

Çalıştayın açılışını Doğa Koruma ve Mili Parklar Genel Müdürlüğü 10. Bölge Müdürü Hasan Başyiğit yaptı. Başyiğit, “Sahip olduğumuz biyolojik zenginliğimizin ortaya konulması ve korunması maksadıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce Ulusa! Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi" hazırlanarak 2013 yılında Kalkınma Bakanlığımızdan da onay almıştır. Bu kapsamda Genel Müdürlüğümüzce gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde 2018 yılı sonuna kadar 81 ilimizde biyolojik çeşitlilik projesi tamamlanarak, ülkemizin Biyolojik Çeşitlilik Haritası’ nın ortaya çıkarılması hedeflenmektedir.

Proje; envanter ve izleme olarak 2 ana temele dayanmaktadır. Envanter çalışmaları ile mevcut biyolojik çeşitliliğimiz hem arazi çalışmalarıyla konumsal olarak hem de literatür çalışmalarıyla tespit edilmektedir. Envanter sonucunda elde edilen veriler tabiatı koruma politika ve programlarının oluşturulmasına ışık tutacaktır. İzleme çalışmaları ve izleme planları kapsamında türler ve alanlar izlenerek, habitat düzey inde takip edilerek biyolojik çeşitliliğin gidişatı tür ve olası değişimleri ortaya konulacaktır. Proje kapsamında Bölge Müdürlüğümü/ sorumluluk alanında yer alan 5 ilden Karabük ve Sinop’ ta envanter çalışmaları tamamlanarak, izleme çalışmalarına başlanmıştır. Zonguldak, Bartın ve Kastamonu illerinde ise 2015 yılında başlanılan envanter çalışmalarında sona gelinmiştir. Bundan sonraki süreçte ise izleme çalışmalarına devam edilecektir. Kurumumuzca gerçekleştirilen gerek envanter gerekse literatür çalışmaları ile Zonguldak ilinin sahip olduğu karasal ve iç su ckosistcmlcri potansiyeli ortaya konulmuş, böylece hedef türlerce /engin habitatlar, bitki toplumlun ve özellikli yaban hayvanları alanları tespit edilerek Zonguldak ilinin biyolojik çeşitlilik haritası çıkarılmıştır. Proje kapsamındaki en önemli noktalardan birisi de Bakanlığımızca 2007 yılında hizmete alınan “Nuh’un Gemisi Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Veri Tabam" dır. Ülkemizin tüm illerinden gelen biyolojik çeşitlilik verileri Nuh’un Gemisi Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Veri Tabanı’ na girilerek depolanmaktadır. Böylece ülkemizin biyolojik çeşitlilik verileri, bir veri tabanı aracılığıyla tablo, grafik ve harita bazında sorgulanmakla, biyolojik çeşitliliğimizin korunması ve sürdürülebilirliği adına meydana gelecek değişimler izlenebilmektedir. Sahip olduğumuz zenginlikleri bilmezsek onları koruyamayız. Bilmediğimizi koruma imkânımız yoktur. Bizler sahip olduğumuz biyolojik zenginliklerimizi bilmek, takip etmek, Zonguldak ilinin biyolojik çeşitliliğinin korunması, sürdürülebilirliğinin vc gelecek nesillere aktarımının sağlanması konusunda büyük fayda sağlayacağını düşündüğüm bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Projenin hayırla vesile olmasını temenni ediyorum. Saygılarımı sunuyorum.” dedi.

BEŞEL: ÇALIŞMADA GEÇ BİLE KALINDI

Zonguldak Orman bölge müdürü Ahmet Sırrı Beşel, bu çalışmanı çok önemli olduğunu kaydetti ve bu çalışmada geç bile kalındığını kaydetti.

ÇATAL: GELECEK NESİLERE BİYOÇEŞİTLİLİĞİ AKTARMAK ZORUNDAYIZ

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Biyoçeşitlilik Daire Başkanı Hüseyin Avni Çatal i orman ve su varsa hayat var diyerek, biyoçeşitliliği aktarmak zorunda oldukların ve dolayısıyla korunması adına çalışma yapmalarını görevi olduğunu söyledi.

ERGİ: BU ÇALIŞMA ZONGĞULDAK TURİZMİ AÇISINDAN ÖNEM ARZ EDİYOR

Son olara ise konuşma yapan Vali Yardımcısı Hüseyin Ergin,  çalışmanı Zonguldak’ın turizmi açısından önemine değindi ve “bu zamana kadar hep yerin altına baktık, yerin üstünü unuttuk. Bu çalışma Zonguldak turizmi açısından ayrı bir önem taşıyor” diyerek çalıştay da emeği geçenleri kutladı.

Konuşmaların ardından çalıştayı düzenleyen firma temsilcisi projede gelinen son durum hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Proje koordinatörü Doç. Dr.Ayşe Kaplan’da proje kapsamında Zonguldak’taki tüm biyoçeşitliliği araştırdıklarını ve yeni türler keşfettiklerini söyledi.

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak haberleri haber son dakika haberi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KELLER KÖYÜ MUHTARI
KELLER KÖYÜ MUHTARI
GÜNE BAŞLARKEN 21 KASIM
GÜNE BAŞLARKEN 21 KASIM