SGK Zonguldak çok hızlı

SGK Zonguldak çok hızlı
Bu içerik 688 kez okundu.

Kayıtların manuel tutulduğu dönemlerde emekli aylıkların bağlanma süreleri 7-8 ayı bulurken, şu anda ise emekli olmak isteyen bir kişi dilekçesini verdikten 5 gün sora emekli olmaya hak kazanabiliyor.

Zonguldak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Erkin Avcı, Zonguldak olarak emeklilik işlemlerin en geç 5 gün içinde gerçekleştirdiklerini söyledi.

Daha önce 7-8 ayı bulan emeklilik işlemleri için vatandaşlara istedikleri takdirde mağdur olmamaları için bağlanacak olan emekli maaşlarından kesilmek üzere avans ödemesi uygulaması yapıldığını ancak şimdi buna gerek kalmadığını belirten SGK İl Müdürü Erkin Avcı, şunları söyledi: “Malumunuz olduğu üzere eski SSK döneminde emekli aylığı bağlama sürelerimiz yaklaşık 7-8 ayı buluyordu. Bu tamamen manuel ortamda tutulmuş kayıtlarımızın denkleştirilmesi, farklı sandıklara tabi hizmeti olan sigortalılarımızın hizmetlerinin çakışan sürelerinin temizlenmesi ve doğru hizmetlerin bildirilmesi aşamasında yapılan yazışmaların uzamasından kaynaklanıyor idi. Şuan baktığımızda Zonguldak Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü olarak son 2-3 aylık döneme bakıldığında 5 günün altındaki bir süre içerisinde emekli aylıklarına bağlama İşlemlerini gerçekleştiriyoruz.

AYLIKLAR ERKEN BAĞLANDIĞINDAN AVANS ÖDEMESİNİN BİR ANLAMI ARTIK KALMADI

Malum emekli aylıklarını bağlama sürelerini 7-8 ayı bulduğu dönemlerde sigortalılarımızın emeklilik aşamasına geçtiklerinde mağdur olmamaları için taraflara 3 ayı aşan kısımlar için avans ödemesi yapılıyor idi. Ancak şuan aylık bağlama gün ortalamamıza bakıldığında zaten avansa düşecek günlere kalmadığımızdan, müracaatlarının ardından en geç bir hafta içerisinde aylıkları bağladığımızdan böyle bir avans ödemesini gündemde olmasının bir anlamı kalmamış oluyor. Bu konuda kamuoyunun bilgilendirilmesinde fayda olduğunu düşünüyoruz”

(HABER-ERCAN DEMİR)

 

zonguldak haberleri haber son dakika haberi sgk erkin avcı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 21 EKİM 2017
ANA HABER 21 EKİM 2017
ARA HABER 21 EKİM 2017
ARA HABER 21 EKİM 2017