Kurban alırken dikkat..

Kurban alırken dikkat..
Bu içerik 426 kez okundu.

Zonguldak, Bartın, Karabük bölge Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Önder Alkan, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde vatandaşları uyardı.

Dinen kurban olmanın belli bir kriterleri olduğunu hatırlatan Alkan, Tarım İl Müdürlükleri tarafından kurban pazarlarında görevli veteriner hekimlerinin olduğunu belirterek, “Bu görevli veteriner hekimler, hayvanların sağlığını kontrol eder. Bizim bu noktada vatandaşlarımıza önerimiz hayvan pazarlarından ve veteriner kontrolü olan yerlerden hayvan almaları gerekir” dedi.

HAYVANDAN İNSANA GEÇEN HASTALIKLAR VAR

Hayvanlarda insanlara geçebilecek hastalıklar konusunda uyaran Önder Alkan, şunları söyledi: “Tarım İl Müdürlükleri tarafından kurban pazarlarında görevli veteriner hekimleri vardır. Bu görevli veteriner hekimler, hayvanların sağlığını kontrol eder. Bizim bu noktada vatandaşlarımıza önerimiz hayvan pazarlarından ve veteriner kontrolü olan yerlerden hayvan almaları gerekir. Veteriner kontrolü olmadan dışarıdan hayvan alınacaksa mutlaka bir veteriner hekim getirip hayvanın muayene ettirsinler. Çünkü çeşitli hastalıklar vardır. Hayvanlardan insanlara geçen ateşli hastalıklar var ve bu tarz hastalıkların olmaması gerekiyor. Çünkü kurbanda çok da sağlıklı bir şekilde hayvanla kesilmiyor. Mahallelerde kontrolsüz kesilen hayvanların ceza işlemleri var. Ama yine vatandaşlarımız her kurban bayramında olduğu gibi mahalle aralarında ve bahçelerde kendileri kurban kesme işlemini gerçekleştiriyorlar. Vatandaşların bu konuda dikkat etmesi gerekiyor.”

DİŞİ HAYVAN KESİMİ YASAK..

Diğer yandan dişi hayvanların kurban kesiminin yasaklandığını belirten Zonguldak, Bartın, Karabük bölge Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Önder Alkan, "İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ve dolayısıyla İl Müdürlükleri tarafından yasaklanmıştır. Bunun sebebi dişi hayvanların damızlık olarak kullanmamız ve hayvan sayısını önümüzdeki yıllarda arttırmamızdan dolayı kaynaklanmıştır.

Ülkemiz açısından çok önem arz etmektedir. Vatandaşlarımızın diş hayvanlarını kurban etmek istemeleri onları kurbanlık olarak satmış ya da satacak olmaları bir sıkıntı arz ediyor. Bunun için tarım il müdürlüklerine müracaat edip hayvanların damızlık olup olmadıklarını veteriner hekimlere kontrol ettirmeleri gerekmektedir” dedi.

(HABER-ERCAN DEMİR)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜNE BAŞLARKEN 20 KASIM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 20 KASIM 2017
ANA HABER 19 KASIM 2017
ANA HABER 19 KASIM 2017