Gebe ve damızlık hayvan almayın

Gebe ve damızlık hayvan almayın

Gebe ve damızlık hayvan almayın
Bu içerik 299 kez okundu.

Çaycuma Belediyesi Zabıta Müdürü Mürsel Çoban yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle vatandaşları gebe ve damızlık hayvan değeri taşıyan almaları konusunda uyardı

 

Çaycuma Belediyesi Zabıta Müdürü Mürsel Çoban, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle vatandaşları uyardı. Dişi kurban kesiminin yasak kapsamına alındığına dikkat çeken Çoban konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının talimatı ile Zonguldak İli Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyonunca gebe ve damızlık değeri taşıyan büyük ve küçükbaş dişi hayvanların kurbanlık olarak kesimi yasaklandı. Çaycuma Belediyesi Zabıtası olarak bu zamana kadar olduğu gibi, bu yılda açıkta kurban kesilmemesi için denetimler yaparken, bu hususa da dikkat edeceğiz. Karara uymayanlar hakkında yasal işlem yapılması için komisyona bilgi vereceğiz” dedi.

 

CEZALAR AĞIR

Çoban, umuma açık ve hayvan kesimi için uygun olmayan yerlerde kesim yapanlara Çevre Kanunu’nun 20. maddesi uyarınca 203 TL, kurban kesim yerlerinde gerekli yasaklara uymayıp, kurban atıklarını önlem almadan toprağa veren tesislere 50.975, bu fiilin konutlarda uygulanması durumundaysa 1,267 TL ceza kesileceğini açıkladı. Çoban, “Usulüne uygun kesim yapmadığı hayvanlara eziyet çektiren ehliyetsiz kişilere 1.097, aynı hükme aykırı olarak toplu kesim yapan işletmelere hayvan başına 2,752 TL ceza uygulanacak. Kesin olarak öldüğü anlaşılmayan hayvanın vücuduna müdahale edenlerle, hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranan, döven, aç, susuz bırakanlara 546 TL idari para cezası uygulanacak. Mağdur duruma düşmek istemeyen vatandaşlarımızın bu hususlara dikkat etmesi gerekiyor” dedi.

Çaycuma zonguldak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KARŞI KARŞIYA 18 EKİM 2017
KARŞI KARŞIYA 18 EKİM 2017
ANA HABER 18 EKİM 2017
ANA HABER 18 EKİM 2017