Sanayi işletmelerinin dikkatine!

Sanayi işletmelerinin dikkatine!

Sanayi işletmelerinin dikkatine!
Bu içerik 509 kez okundu.

 

7033 sayılı Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" 01 Temmuz 2017 tarihli ve 30111 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanun ile 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanununun bazı maddelerinde değişiklik yapıldı ve geçici maddeler eklendi. Ayrıca, yerli malı kullanımına ilişkin yeni düzenleme yapıldı.

Bu bağlamda bir basın duyurusu yayınlayan Zonguldak Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl müdür vekili Ayben Özkan, sanayi işletmelerinin dikkatine sunduğu duyuruda şu maddeleri belirtti:

 

  1. Bilişim teknolojisi ve yazılım üreten işletmelerde 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu kapsamına alınmış olup, sanayi siciline kayıtları yapılacaktır.
  2. Sanayi işletmeleri üretim faaliyetine başlamadan önce sanayi siciline ön kayıt olmak zorundadır. Sanayi işletmelerine işyeri açma ve çalışma ruhsatı düzenlenebilmesi için sanayi siciline kaydolduğuna dair yazı, işyeri açma ve çalışma ruhsatı veren idareler tarafından aranacaktır.
  3. Sanayi siciline kaydı olmadığı tespit edilen işletmelerin kayıt olmalarının sağlanmasının önü açılmıştır. Bu çerçevede işletmelerin sanayi siciline kayıtlarının olup olmadığı yerinde tespit edilecektir.
  4. Kamu alımlarında orta ve yüksek teknolojili yerli malı ürün teklif eden istekliler ile yazılım ürünü teklif eden istekliler lehine %15 oranında fiyat avantajı sağlanması zorunlu hale getirilmiştir. Ayrıca yapım işlerinde kullanılacak makine, malzeme ve ekipman ile yazılımın tamamının veya belli bir kısmının yerli malı olması şartı getirilebilecektir.
  5. Sanayi siciline kayıt olmamış işletmelere herhangi bir para cezasına maruz kalmadan 01 Temmuz 2018 tarihine kadar kayıt olma imkanı getirilmiş olup, bu tarihe kadar kayıt olmayanlara idari para cezası uygulanacaktır.

 

 

        

              

                                      

 

 

Zonguldak Ayben Özkan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜNE BAŞLARKEN 20 KASIM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 20 KASIM 2017
ANA HABER 19 KASIM 2017
ANA HABER 19 KASIM 2017