“Türkiye’nin fındık ihtiyacının yüzde 80’i Karadeniz’den sağlanabilir”

“Türkiye’nin fındık ihtiyacının yüzde 80’i Karadeniz’den sağlanabilir”

“Türkiye’nin fındık ihtiyacının yüzde 80’i Karadeniz’den sağlanabilir”
Bu içerik 349 kez okundu.

Zonguldak Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Hasan Kabarık, “Türkiye’nin fındık ihtiyacını yüzde 80’i Karadeniz’den sağlanabilir” dedi.

 

Fındığın tarımda en önemli ihracat ürünümüz olduğunu belirten kabarık, üretim ve ihracatta dünyada tekel olmalarına rağmen, yinede bir türlü fiyat istikrarını sağlayamadıklarını, bunun arz ve talep yüzünden değil spekülasyonlar sonucu olduğunu kaydetti.

TMO HAKSIZ REKABETE KAŞI FINDIK ALIMINA DEVAM ETMELİDİR

Zonguldak Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Hasan Kabarık, haksız rekabete kaşı fındık alımına devam etmesi gerektiğini belirten Hasan kabarık şunları söyledi:

“T.C Zonguldak Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanlığı

Fındık üretiminde yapılan araştırmalara göre; Türkiye de dekar başına üretimin, ABD ve Gürcistan gibi üretici ülkelerden daha düşük olduğu dikkat çekilmektedir. Türkiye’nin 2010-2014 yılları arasında dekara fındık veriminin 107 kilo iken ABD ‘de 285 kilo, Gürcistan’dan 184 kilo, İtalya’dan 251 kilo ve İspanya’dan 110 kilo üretildiği tespit edilmiştir. Bununla birlikte Azerbaycan ve Gürcistan’da ki üretim artışını önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin fındık ihracatını olumsuz etkileyebileceği tahmin edilmektedir. Son yıllarda dış piyasalarda fındık fiyatlarının yüksek olması nedeniyle fındık üretimi yaygınlaşmaktadır. Çikolata sanayide faaliyet gösteren firmalarda ham madde giderlerini azaltmak amacıyla Azerbaycan ve Gürcistan ‘da fındık yetiştiriciliğini teşvik ederek Türkiye’nin pazarındaki etkinliğini azaltmayı hedeflemektedirler.

Dünya fındık üretiminin 1960 yıllarında yaklaşık 250 bin ton civarında iken son 5 yıllık süreçte ortalama 807 bin ton çıktığı kaydedilmektedir. Dünya fındık ihracatından son 5 yıllık ortalaması kabuklu fındığın 684 bin ton olduğu, bunun% 75 inin Türkiye‘nin gerçekleştirildiği ifade edilmektedir. Üretici olmamalarına rağmen Almanya, Fransa,  Hollanda, Belçika ve İsviçre‘nin Türkiye den ithal ettikleri fındığı, çikolata ve şekerleme ürünleri haline getirilerek Türkiye’ye ve Dünyaya ihraç eden ülkelerin başında geldiği bilinmektedir.

Ticari değeri yüksek olan fındık Türkiye de Karadeniz illerinde tek tarım tipi (monokültür) olarak yapılır. Üretilen fındıkların %80 i Karadeniz Bölgesinden sağlanabilir. Fındık, Tarımda en önemli ihracat ürünümüzdür. Üretim ve ihracatta dünyada tekeliz. Yine de bir türlü fiyat istikrarını sağlayamıyoruz. Arz talep yüzünden değil, spekülasyonlar sonucudur. Dünyanın en büyük fındık alımını yapan şirketler daha ucuza fındık temini için, Arjantin, Gürcistan, Ermenistan gibi ülkelerde fındık yetiştirilmesine teşvik ve araştırma yaptıkları bilinmektedir. Ancak Türk fındık üreticisi desteklendiği takdirde umut ettikleri hedeflere hiçbir zaman ulaşamayacaklardır.

TMO bu haksız rekabete karşı fındık alımına devam ettirmelidir. Fındık üreticimiz alan bazlı fındık desteğinin devamlılığının sürdürülmesi ve istikrarlı bir üretim yapılması sağlanmalıdır. Fındığımız üç, beş şirket sahiplerinin insafına bırakılmamalıdır, devletimizin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da fındık üreticisine sahip çıkmasını beklemekteyiz. Fındık fiyatlarının düşürmek isteyen çıkar gruplarına fırsat verilmesin, Ziraat odalarımızda fındık fiyatlarını düşürmek isteyen çıkar gruplara fırsat verilmemesi, ayrıca serbest piyasanın tekelci şartları altında ezilmemesi için, fındık üreticilerimizin menfaatlerinin sağlanması doğrultusunda her zaman gündemde tutulmaya çalışılacaktır”

(HABER-ERCAN DEMİR)

hasan kabarık zonguldak haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 18 KASIM 2017
ANA HABER 18 KASIM 2017
HAYATA DAİR 17 KASIM
HAYATA DAİR 17 KASIM