Vali Çınar, ‘Obezitenin önüne geçilmeli’

Vali Çınar, ‘Obezitenin önüne geçilmeli’
Bu içerik 2463 kez okundu.

Diyabet ve Obezitenin Tespiti ve Mücadele Eylem Planı sonuçları açıklandı

Vali Çınar, ‘Obezitenin önüne geçilmeli’

Zonguldak’ta ortaokul öğrencileri yönelik yapılan  Diyabet ve Obezitenin Tespiti ve Mücadele Eylem Planı sonuçları açıklandı.

Vali Ahmet Çınar Başkanlığında düzenlenen toplantıya, projenin paydaş kurumları Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Fatih Akça, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ahmet Karayılmaz, İl Mili Eğitim Müdürü Turgut Özbek ile Aile ve Sosyal politikalar İl Müdürü Kemal Gümrükçü katıldı.

BEÜ Obezite ve Diyabet Uygulama Araştırma Merkezi müdür Yardımcısı ve Proje koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Gümüş slayt gösterisi eşliğinde Vali Ahmet Çınar’a projenin ilk sonuçları hakkında önemli bilgiler açıkladı.

Gümüş, 16 bin 881 öğrenci üzerinde yaptıkları obezite kontrollerinde yüzde 46 oranında sağlıklı, yüzde 56’sında aşırı obez, riskli kilolu, zayıf ve aşırı zayıf şeklinde sıralandığını söyledi. Gümüş, ayrıca 16 bin 881 öğrenciden 393 öğrencinin ise yüksek tansiyon hastası çıktığını söyledi.

Rektör Prof. Dr. Mahmut Özer ise Vali Ahmet Çınar’a, projenin Türkiye’de ilk ve örnek olduğunu  Sağlık Bakanlığı boyutunda tüm ülke genelinde yapılması gerektiğini söyledi.

Vali Ahmet Çınar’da  projenin çok güzel olduğunu belirterek, Rektör Özer ve paydaş kurum yetkililerine teşekkür etti. Çınar, projede ortaya çıkan sonuçların ürkütücü olduğunu ve obezitenin önüne geçilmesi gerektiğini kaydetti.

Zonguldak’ta Ortaokul Öğrencileri Diyabet ve Obezitenin Tespiti ve Mücadele Eylem Planı sonuçları açıklandı.

Vali Ahmet Çınar başkanlığında düzenlenen toplantıya, Projenin paydaş kurumları olan; Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Fatih Akça, Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Ahmet Karayılmaz, İl Mili Eğitim Müdürü Turgut Özbek ile Aile ve Sosyal politikalar İl Müdürü Kemal Gümrükçü katıldı.

Toplantıda ilk olarak BEÜ Obezite ve Diyabet Uygulama Araştırma Merkezi müdür Yardımcısı ve Proje koordinatörü Yrd. Doz. Dr. Mustafa Gümüş slayt gösterisi eşliğinde Vali Ahmet Çınar’a projenin ilk sonuçları hakkında bilgi verdi, önemli ve çarpıcı bilgiler açıkladı.

Mustafa Gütmüş, 16 bin 881 öğrenci üzerinde yaptıkları obezite kontrollerinde yüzde 46 oranında normal öğrenci olduğunu, geri kalan yüzde 56’nı ise, aşırı obez, obez, riskli kilolu, zayıf ve aşırı zayıf şeklide sıralandığını söyledi.

Gümüş ayrıca 16 bin 881 öğrenci den 393 öğrencinin ise yüksek tansiyon hastası çıktığını söyledi.

BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer ise Vali Ahmet Çınar’a, projenin Türkiye’de ilk ve örnek olduğunu bunu ulusal boyutta Sağlık bakanlığı boyutunda tüm ülke genelinde yapılması gerektiğini söyledi. Rektör Özer, “Sonuçlarını paylaştığımız projede Türkiye'de bir üniversite ile Valilik arasında gerçekleştirilen ve bu kadar kapsamlı olan örnekleri çok büyük olan ilk proje İnşallah bundan faydalanan olur ve süreçleri edecek şekilde proje örnek olacak” dedi.

ÜRKÜTÜCÜ BİR MANZARA

Kendisin sunulan brifing sonrasında açıklama yapar Vali Ahmet Çınar, projenin çok güzel olduğunu belirterek, BEÜ Rektörü Özer ve paydaş kurum yetkililerine teşekkür ektiğini söyledi.

Vali Çınar, projede ortaya çıkan sonuçların ürkütücü olduğunu ve obezitenin önüne geçilmesi gerektiğini kaydederek şunları söyledi: “Valiliğimiz, Halk Sağlığı Kurumu, Gençlik Spor İl müdürlüğümüz, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü birlikte sahada çalışılarak veriler elde edilmiş ve bugün burada çok değerli hocalarımız bunun sunumunu yaptılar. Ben özellikle üniversitemize, Sayın hocalarımıza bütün emekleri için ve tabii ki üniversiteyi temsilen Sayın Rektör hocamıza çok teşekkür ediyorum. Başarılı çalışmalar sıra dışı çalışmalarla üniversite birçok alanda tahmin edemeyeceğimiz derecede şıklıkta ve başarılı gidiyor sizin sayenizde ve tüm çalışma Arkadaşlarınızla birlikte. Ayrıca il müdürleri bize kurumlarımıza temsilcilerine bu konuda teşekkür ediyoruz. Türkiye'de çok hızlı büyüyen bir sorun olarak hem Avrupa hem Amerika gelişmiş ülkelerle kıyaslamalarda ikinci ve üçüncü sıralarda ve hakikaten Biraz ürkütücü bir manzara.”

OBEZİTE İNSANI YAŞAM KALİTESİNİ DÜŞÜRÜYOR

Obezitenin insanı yaşam kalitesini düşürdüğünü belirten Vali Ahmet Çınar sözlerine şu şekilde devam etti: “Yine hepimiz biliyoruz ve Az önce 23 çeşit hastalığa neden oluyor. Obezite diyabet başta kalp rahatsızlıkları ve daha önce bir çokları bu hem insanı yaşam kalitesini düşünüyor onların hareketliliğini azaltıyor Hem maddi anlamda biryük külfet getiriyor. Rahatsızlığın giderilmesi yolunda devletin yapmış olduğu artan masrafı çok büyük bir mali tablo ortaya devletin yapmış olduğu, artan masrafı çok büyük bir mali tabloyu önümüze koyuyor. Obeziteyi tamamen önlemek mümkün olmasa da azaltmak mümkün. Bunu da elbette biz yapacağız. Tabii ki üniversitemiz bu çalışmayı tüm kurumlarımıza birlikte Türkiye'de ilk olarak alanında ve Valilik üniversite işbirliği ile burada yapıyor. Sayılar belli, çocuklarımız belli, bu çocuklarla temas bütün birimler kurumlar üzerlerine düşen görevleri yaparak, ailelerle temas artırılarak bu çocukları farklı etkinliklere yeme içmeleri ne dikkat etmelerini aileler ile birlikte sağlayarak kilo almalarına obezite dediğimiz bu rahatsızlıktan kurtulmalarını sağlayabiliriz.

Ancak salıverir zamana boş verirsek işimizi giderek artan obezite riski her yıl daha da büyüyecek ve toplumda önümüze çıkar. Önemli olan insandır. İnsanı merkeze almak esastır her zaman burada da konuştuğumuz insan onun sağlığı yaşam kalitesi topluma sağlayacak katma değerler gibi temelde sağlayabileceğimiz ve topluma yönelik hedefler bu. Tüm kurumlarımız mutlaka üstüne düşen görevi yapacaktır. Üstüne düşeni ne olduğunu da yine hep birlikte en ideal seviyede karar vererek, tespit edici bir takım projeler geliştirebiliriz, geliştireceğiz de. Çok şık bir çalışma olmuş üniversiteye ve Değerli mesai arkadaşlarım da çok teşekkür ediyorum.” Dedi.

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak haberleri ahmet çınar son dakika haberi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KARŞI KARŞIYA 18 EKİM 2017
KARŞI KARŞIYA 18 EKİM 2017
ANA HABER 18 EKİM 2017
ANA HABER 18 EKİM 2017