Artık etiketlerde bu kelimeler kullanılamayacak

Artık etiketlerde bu kelimeler kullanılamayacak
Bu içerik 699 kez okundu.

 

Zonguldak Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Cemalettin Çataklı, 

Tüketicilerin alışverişlerinde yanılmasını en aza indirmek için harekete geçen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, etiketlerde kullanılabilecek tanımları ve yasakları açıklayan rehber hazırlandığını ve hazırlanan bu rehberin amacının tüketicini yanıltılmasını engellemek olduğunu söyledi.

 

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tüketicilerin alışverişlerinde yanılmaması için, etiket rehberi hazırladı. Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan rehberde, gıda ürünlerinin etiketlerinde, dikkat edilmesi gereken tüm unsurlar, örneklerle anlatıldı. Rehberde yer alan bilgiler arasında, ”gerçek” veya ”hakiki” ifadelerinin etiketlerde yer almayacağı da yer aldı. Hakiki bal, gerçek meyve/meyveli, hakiki Maraş dondurması gibi tanımlamaların etiketlere yazılamayacağı belirtilen rehbere göre, geleneksel ifadesini kullanmanın da 30 yıl aynı şekilde üretim yapmak gibi şartları var. 

ÇATAKLI: TÜKİTİCİ YANILTILAMAYACAK

Rehberle ilgili bilgi veren Zonguldak Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Cemalettin Çataklı, hazırlana bu rehberin amacını tüketicini yanıltılmasını engellemek olduğunu söyledi.

Çataklı, artık etiketlerde “gerçek” ve “hakiki” terimlerinin yasaklandığını belirterek şunları söyledi:

“Bu kılavuzla belirlenen kurallar özel mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydı ile uygulanır. ( Türk Gıda Kodeksi Zeytinyağı ve pirina yağı tebliğin de tanımlanan naturel sızma zeytin yağı, Türk Gıda Kodeksi Reçel, jöle, marmelat ve tatlandırılmış kestane püresi tebliğinde tanımlanan ekstra taze yumurta gibi ürünler.

Gıdalar Tüketiciyi yanıltmayacak şekilde ve satın alacak kişinin bilinçli bir seçim yapabilmesini sağlayacak biçimde etiketlenmeli ve tanıtılmalıdır. Gıda'nın etiketlenmesi tanıtımı ve reklamıda, bu doğrultuda açık ve bilgilendirici olmalıdır.

Bir etiketin fiyatı tanımlamanın yanıltıcı olarak kabul edilip edilmeyeceği değerlendirilirken Gıda'nın etiketlenmesi, tanıtımı, sunumu ve reklamı bir bütün olarak ele alınmalıdır.

Gıdanın etiketlenmesi, Gıda'nın nitelikleri açısından yanıltıcı olmamalıdır. Buna göre Gıda'nın etiketinde yer alan marka gıdanın adı ifade Terim'e görseller Gıda'nın özellikle doğası kimliği özellikleri bileşimi miktarı dayanıklılığı menşe ülkesi ve üretim metodu açısından başka birinin grubunu çağrıştırmamalıdır.

Bu kılavuzda kullanılmasına izin verilen terimlerin ve ifadelerin eş anlamlarının yanısıra aynı anlama gelen diğer illerdeki karşılıkları da kullanılabilir. Örneğin "naturel", "tabi" taze teriminin kullanılmasına izin verilen bir gıdada "fres" gibi terimler kullanılabilir. 

Gıdaların markası yönetmelikte belirtilen etiket ve etiketli mi tanımları kapsamında yer aldığından yönetmelik hükümlerine uygun olmayan markalar gıdaların etiketlenmesinde tanıtımında bir reklamında kullanılamaz.

Gıda işletmecisinin adında ticari ünvanında yer alan terimler tüketici de yanlış bir algı yaratacak şekilde kullanılamaz.

Gıdaların etiketlerinde reklamlarında broşürlerin de ve web sayfalarında kullanılan resimler ve örnekli gösterimler tüketiciler üzerinde gıdanın adından ve diğer açıklayıcı ifadelerden daha etkili olabilmektedir”

(HABER-ERCAN DEMİR)

Artık etiketlerde bu kelimeler kullanılamayacak son dakika zonguldak haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜNE BAŞLARKEN 18 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 18 EKİM 2017
ANA HABER 17 EKİM 2017
ANA HABER 17 EKİM 2017