ZTSO Başkanı Demir : “Zonguldak dostlarına müteşekkiriz”

ZTSO Başkanı Demir : “Zonguldak dostlarına müteşekkiriz”
Bu içerik 1188 kez okundu.

Özel Sektör Maden İşletmecilerinin beklediği karar Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi

ZTSO Başkanı Demir : “Zonguldak dostlarına müteşekkiriz”

 

28 Temmuz 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu Kararına göre Türkiye Taşkömürü Kurumunda 11.09.2014 tarihinden sonra ihale edilen sahalar ile yeni ihaleye çıkarılacak rödevanslı sahalar fiyat farkı desteğinden yararlanacak.

Hukuku Türkiye Taşkömürü Kurumu(TTK) uhdesinde kalmak şartıyla rödevans sözleşmesiyle yeraltından kömür üretimi yapan Özel Sektör Maden İşletmelerine 11.9.2014 tarihli ve 6552 sayılı Kanunla yapılan değişikliklerle, iki asgari ücret uygulaması, haftalık çalışma süresinin 45’den 37,5 saate indirilmesi ve yıllık izin günlerinin 4’er gün artırılması ile oluşan ek maliyetlerin fiyat farkı olarak rödevanslı saha işletmecilerine ödenmesi hususu 08.05.2015 tarih ve 2015/7703 sayılı Bakanlar Kurulu Kararları ile hükme bağlanarak, yeraltı işçisi başına aylık 1200 – 1700 TL arasında destek ödemeleri yapılırken, Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilerek Resmi Gazetede yayımlanan kanun uyarınca 11.09.2014 tarihinden sonra yapılan rödevans ihalelerinin de aynı destek kapsamında olması kararlaştırıldı.

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren uygulamanın sektörün önünü açacağını belirterek şu görüşlere yer verdi: “Sektörün önü açılmaya, sorunlar giderilmeye başlanılması sevindirici gelişme. Başta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Berat Albayrak’a, Sayın Müsteşarımız ile yardımcıları olmak üzere TTK Yöneticilerine, ilimiz sanayicilerine sahip çıkan Milletvekillerimize, bölge halkımız ve üyelerimiz adına teşekkür ediyoruz. Diğer Bakanlıklarımızdan da bölgemizin geleceğini şekillendiren yatırımlarla ilgili müjdeler bekliyoruz. “ dedi.

Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir konuyla ilgili değerlendirmesinde şunları söyledi:  “11.09.2014 tarihinden sonra ihale edilen rödevans sözleşmeleri ve yeni ihaleye çıkarılacak sahalar söz konusu destek ödemelerinden faydalanamamaktaydı.  Zonguldak dışındaki özel yeraltı maden işletmelerine sağlanan desteğin, Zonguldak’ta yeni ihale edilecek kömür sahaları içinde verilmesi gerektiği Zonguldak Milletvekillerimizin öneri ve destekleri ile Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilmiştir. Daha sonra 27.01.2017 tarih ve 29961 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan kanunla fiyat farkı ödemelerine ilişkin usul ve esasları düzenleme yetkisi Bakanlar Kuruluna verilmiştir.

28 Temmuz 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu Kararına göre 11.09.2014 tarihinden sonra ihale edilen sahalar ile yeni ihaleye çıkarılacak sahalar da destekten yararlanacaktır.  Bu kararla yeni yapılacak ihalelerle bölgemizde 1500 kişilik istihdam sağlanacaktır. İnanıyorum ki sanayicilerimiz geride kalan süreçte yanlarında bulunan, girişim ve destekleri ile sorunları ortadan kaldırmak için çaba gösterenleri unutmayacaktır. Kayıplarımızın telafisi ile rödevans uygulaması geçmişte olduğu gibi lokomotif sektörlerin başında gelecektir.  Kanunun yürürlüğe girmesinde katkısı bulunan Zonguldak dostlarına müteşekkiriz.”

zonguldak haberleri ztso haber son dakika haberi metin demir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 18 KASIM 2017
ANA HABER 18 KASIM 2017
HAYATA DAİR 17 KASIM
HAYATA DAİR 17 KASIM