Mustafa Semerci ZGC'de... “Devrek’i kasaba havasından kurtarıyoruz”

Mustafa Semerci ZGC'de... “Devrek’i kasaba havasından kurtarıyoruz”
Bu içerik 2604 kez okundu.

“Devrek’i kasaba havasından kurtarıyoruz”

Mustafa Semerci ZGC’yi ziyaret etti

 

Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret eden Devrek Belediye Başkanı Mustafa Semerci, önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Semerci’yi ziyarette ZGC Başkanı Derya Akbıyık, yönetim kurulu üyeleri ile gazeteciler karşıladı.

ZGC Başkanı derya Akbıyık Başkan Semerci’ye ziyareti içi teşekkür ederek, ““Öncelikle Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti olarak sizi bugün burada görmekten mutlu olduk geldiniz teşekkür ediyorum. Bizleri ziyaret ediyorsunuz. Zonguldak’ın önemi ilçelerinden Devrek'te görev yapıyorsunuz önemli başarılara da imza attınız ve atıyorsunuz da biz sizi destekliyoruz ve ayrıca yerel basına karşıda iyi ilişkiler içerisindesiniz Şehit babası Hüseyin Bakır da  hoş geldi onun acısını paylaşıyoruz acınız bizim acımızdır. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun sabırlar diliyorum” dedi.

Devrek İlçe Belediye Başkanı Mustafa Semerci de yaptığı konuşmada, “Gecikmiş bir ziyaret ama vaktimiz müsait olmadı. Sıkıntılı günlerimiz oldu. Biz bir hizmet için göreve talip olduk ve Devrek Belediye Başkanlığını yürütüyorum. Bu süreçte sizlerle yakın ilişkilerimiz oldu ve ilişkilerimiz devam ediyor. Gösterdiğiniz duyarlılıktan ve iyi niyetten memnunum. Hepinize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

KASABA HAVASINDAN İLÇEMİZİ KURTARMAK ÇABASINDAYIZ

Devrek Belediye Başkanı Mustafa Semerci açıklamasına devam ederek, “Amacımız eser bırakmak en iyi ve birikimi olan bir kişiyim. Devrek’i çok iyi tanıyan birisiyim. Yıllarca Belediye Başkanlığı görevinde bulundum. İlçenin sorunlarını çok iyi biliyorum ve basamak basamak ilçemizin sorunlarını çözüyoruz. Kasaba havasından ilçemizi kurtarmak çabasındayız ve bunu Devrek’e gelenler görüyor” diyerek şunları söyledi:

AMACIMIZ YAŞANABİLİR BİR DEVREK OLUŞTURMAK

“Devrek büyük bir değişim içerisinde. Alt yapıyı tamamen çözdük. Şimdi üst yapı ile uğraşıyoruz. Amacımız yaşanabilir bir Devrek oluşturmaktır.

ÇOK DUYGUSAL BİR İNSANIM..

Başkan Mustafa Semerci, “Ben çok duygusal bir insanım insanları seviyorum. Şehit ailelerine karşı saygıda kusur etmeyiz. Canlarını vatanları için verenlerin aileleri bizlere emanettir. Benim Şehit aileleri ilgili ne kadar duyarlı olduğumuzu Jandarma Komutanına sorun. Yanlış anlaşılma yanlış bilgilendirme neticesinde bazı haberler yanlış değerlendiriliyor basında benim şehit aileleri ile ilgili ne kadar duyarlı olduğumu İl Jandarma Komutanı Haluk Selvi’ye sorarak öğrenebilirsiniz. Bunlar bizim asli görevimiz. Cebimizden vermiyoruz. Devletin bize verdiği imkanları onlara sunmak zorundayız. Bunun reklamı da yapılmaz. Benim üzüntüm tabi şehit babamızın üzüldüğü bir konu hakkında. Öncelikle bir açıklama yapılması gerektiği inancındayım. Bunları şehit babasıyla da paylaşırsanız daha rahat konuşur konularla ilgili size bilgi vereceği düşüncesindeyim” dedi.

ŞEHİT BABASI: BEN BİLEREK AYAKTA KALMAK İSTEDİM

15 Temmuz hain darbe girişimini sene-i devriyesinden Devrek ilçe meydanında düzenlenen demokrasi nöbetinde Belediye Başkanının şehit babasına yer vermediği şeklinde haber çıkmıştı.

ZGC ziyaretinde beraberinde şehit asker Bahattin Bakır’ın babası Hüseyin Bakır’da vardı. Bahattin Bakır bu haberin yayınlanmasında büyük bir üzüntü duyduğunu çünkü hem Devrek Belediye Başkanı ve hemde Çaydeğirmeni Belediye Başkanını kendisine sandalye uzatarak oturmasını istediğini ancak kendi isteğiyle ayakta kaldığını belirtti ve dolayısıyla bu yayınlana haberden üzüntü duyduğunu kaydetti.

Baba Bakır, ““Benim oğlum şehit oldu. 15 Temmuz gecesi Devrek Meydanında dik ve ben ayaktaydım. Başkanım bana sandalye getirdi otursun diye. Bende kendisine ben oraya girmeyeceğim dedim. Başım dönüyor hap kullanıyorum. O yüzden oturmadım. Ayrıca Çaydeğirmeni Belediye Başkanı da kalktı sandalyesini bana verdi ben de kendisine oturmayacağımı söyledim. Ben oturmayacağım siz oturun dedim. Yani kendi isteğimle ayakta kaldım. Başkanlarım bana yer verdiği halde ben oturmak istemedim.

O gece ben orada gazeteci olduğunu bilmiyordum başkanımızın ve kaymakamımız aleyhinde bir yazı yazılmış şehit ailesine yer vermediler diye külliyen yalan. Belediye başkanımızdan ve kaymakamımızdan da çok memnunum ölünceye kadar. Gazeteci ona böyle yaparken de bana sormadı gazeteci. Beni ayakta görünce bana yer vermediler diye düşünmüş olmalılar ki bu şekilde haber yapmışlar belediye başkanımız ile kaymakamımıza haksızlık yapıldı” dedi.

 

DERYA AKBAIYIK ŞEHİT BABASINA HEDİYE TAKDİM ETTİ

Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Akbıyık ziyarette şehit babası Hüseyin Bakır’a hediye takdim etti.

BAŞKAN SEMERCİ ÇALIŞMALARINI ANLATTI

Devrek belediye Başkanı Mustafa Semerci daha sonra gazetecileri sorularını yanıtladı, yaptıkları çalışmaları anlattı.

“DEVREK ZONGULDAK’IN GİRİŞ KAPISIDIR

Başkan Semerci, “Öncelikle isterseniz kendimi tanıtayım sizlere. 1947 yılında Devrek'te doğdum. ilk ve orta eğitimimi Devrek'te yaptım liseyi Ankara'da okudum yakınımızın yanında. 1970 yılında da Yıldız Teknik Üniversitesi'nin makine bölümünden mezun oldum ve 40 yıldır bir iş hayatım var. Askerlik öncesinde bir yıl Türkiye taşkömürü Kurumu’nda merkeze atölyesinde çalıştım. Askerlik sonrasında ise devletle çalışmamaya karar vererek Özel sektörde çalışmaya karar verdim ve bu halde kendime yol çizdim” dedi

İLÇEMİZİN SORUNLARINI PROBLEMLERİNİ EN İYİ BİLENLERDEN BİRİYİM

Kendi hayatını anlatan Başkan Semerci, şunları söyledi:

“Askerlik sonrasında İzmit Petkim'de görev yaptım sonrasında kimya sektörü Pek hoşuma gitmedi makine imalat sektöründe bir fabrikada 5 yıl görev yaptım orada. Sonrasında ise Devrek’te kuruluş aşamasında olan Devrektaş’ta işe geldim. 16 yılı genel müdürlük olmak üzere topla 23 yıl kesintisiz görev yaptım ve 2001 yılının sonunda da kendi isteğimle ayrıldım. Siyasi görüşüm olarak babam Demokrat Partili idi. Ben de aynı çizgide yürüdüm Adalet Partisi olduk Veysel Atasoy zamanda Anavatan’cı olduk, Direkt Partili değildim ama destekçisi oldum Çünkü Veysel Atasoy benim hem çocukluk arkadaşım hem de ortaokul arkadaşımdı. Sonrasında yine doğru yolcu olduk ve ilçe başkan yardımcılığı yaptım. Neticesinde de 2004 yılında AK Parti Devrek Belediye meclis üyesi oldum. 2009 yılında da yine AK Parti belediye meclisi seçildim başkanımız Özcan Ulupınar milletvekili olması bile görevinden ayrıldı, meclisteki arkadaşlarımız beni Belediye Başkanı seçti ve 2011 yılında göreve başladık ve belediye meclisi tarafından seçilmiş başkan olarak görev yaptım 2014’e kadar. Partimiz beni tekrar aday gösterdi ve halkın seçtiği bir Belediye Başkanı olarak 2014 yılından bu yana görev yapıyorum. Daha önce de zikrettim ben 1979 yılından bu yana Devrek'te Birfiil yaşıyorum belediye başkanları ile sırt sırtaydım. İlçemizin sorunlarını problemlerini en iyi bilenlerden bir tanesiyim bana Allah böyle bir görev nasip etti Allah'ıma hamdolsun” dedi.

OTOPARK SORUNUN ÇÖZDÜK

Devrek’te 460/ araç kapasiteli iki kapalı otoparkı hizmete açtıkların belirten Başkan semerci, “Devrek’te güzel şeyler yapıyoruz. Öyle çok güzel işler yaptık ki. Şehirlerin en büyük sorunu otopark sorunudur biliyorsunuz, trafik sorunudur biliyorsunuz. Bununla ilgili güzel kararlar aldık hepsini faaliyete geçirdik 300 araçlık ve 160 araçlık biri Eski Pazar alanında diğeri de eski terminal alanında olmak üzere kapalı otopark sayınızı hizmete açtık ve şehir bir nebze olsun rahatladı. Bunun sonu yok tabii araç sayısı Devrek'te hızla artıyor tüm yerleşim yerlerinin problemi budur. Eskiden ailelerde hiç araç yoktu Sonra bir oldu şimdi 2 oldu 3 oldu şimdi bir evde ortalama 2-3 araç var ve bunların nereye koyacağız ve bununla ilgili büyük bir çalışma yapılması lazım” dedi.

DEVREK’E PRESTİJLİ BİR MEYDAN YAPIYORUZ

İlce meydanı prestjili bir medya yaptıklarını belirten Belediye Başakın Semerci, şunlarıo söyledi:

“O sorunlarımızı Hallettik neticesinde yaya kaldırımları için ana cadde üzerinde önceden planlanmış yatırmam gerçekleştirmeye başladık bir Veysel Atasoy Caddesi ve Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlemeler yaptık düzenlemeler Tabii ki kafadan yapmadık İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden elemanlar geldi bir hafta Devrek’i incelediler uzman kişiler. Devrek’in kaba havasındın kurtulması gerektiğini söylediler. Devrek’te prestijli bir meydan olmadığın ifade ettiler. Onların görüşleri doğrultusunda projelerinizi yaptık ve bu projemiz bitme aşamasında yüzde 80 civarında bitti,  şehir ferahladı vatandaşlarımız yaya olarak rahatlıkla caddelerde gezinti yapabiliyor şimdi. Şunu söylemek istiyorum şu anda ilçemiz ve yoğun bir Gurbetçi akını vardır. Devrek'e gelen gurbetçilerimiz hizmetten dolayı bize teşekkür ediyorlar, bize Devrek’i Avrupa'yı bir havaya büründürdüğümüzü söylüyorlar. Tabii bunlar insanı memnun ediyorum mutlu ediyor. Biz gurbette 2016 yılında çok büyük bir atılım yaptık Doğalgaz ile ilgili elektrik hatlarının yeraltına alınması ile ilgili”

PLASTİK PET ŞİŞEDEN DEĞİL MUSLUKTAN AKAN SUYU İÇMELERİNİ TAVSİYE EDİYORUM

İlçenin su alt yapısını değiştirdiklerini ve musluktan artık sağlıktl ıbir suyun akatğını belirten Mustafa Semerci, sözlerine şu şekilde devam etti.

“ve su hatlarımızla  ilgili büyük bir yatırım yaptık

Bizim sonumuz ta oradan geliyor eski hatlarımızı tavsiye ettik. Asbestli borular vardı onları değiştirdik ve bir tek asbestli boru kalmadı. Hatlarımızda revizyon yaptık. Geçen yıl da tamamı kendi elemanlarımızca şehir içerisindeki eski borularımızı değiştirdik. Onları da yüzde 60-70 bitti. Değiştirilen boruları gördüğümüzde onun içinden geçen suyu nasıl içiyormuşuz çok enteresan bu çalışmalarımız neticesinde sağlık müdürlüğümüz bize teşekkür plaketi verdi. 2015 ve 2017 yılında annen her numunenin yüzde yüzü temiz çıktı. Yani iki yıl boyunca alınan tüm Su numuneleri yüzde yüzü temiz çıktı. Zaten ben hep dile getiriyorum vatandaşlarımız pet şişeden su içmesinler musluktan akan suları içmesini tavsiye ediyorum. Ben de uzun zamandır şebeke suyu içiyorum. Su ile ilgili yatırımlarımız devam edecek. Planladığınız filtrasyon sistemi ile ilgili bir yatırımımız olacak. Onun gerçekleştirilmesi çalışmalarınız içerisindeyiz. Su konusunda Devrek’in geleceği kurtarılmış durumda”

 

DOĞALGAZ..

Doğalgaz çalışması hakkında bilgi veren Semerci, “Havamızı zaten doğalgaz münasebetiyle geçerli bir güçlü çözdük bu yıl bu çalışmalar devam ediyor. Geçen yıl doğalgaz geç verildi. Abone sayısı beklenen seviyede olmadı. 1200 civarında oldu. Şimdi yaptığımız görüşmelere göre 4-5 binlere yaklaştığı söyleniyor abone sayısı. Bir de gerçekleştiği zaman Devrek’in havası çok temiz olacak Gerçekten Yaşayanlar Bir de bir boşuna gelecek” dedi.

 

ELEKTRİK

Elektrik hatların yer altına aldıklarını belirten Semerci, şunları söyledi:

“Elektrik çok önemli konulardan bir tanesi yüksek gerilim hatlarının vücuttaki dengeyi bozduğu biliniyor. Evin önünden geçiyor elektrik hatları ve elektrik hatlarını biz yer altına aldık. Eline sağlık yönünden elektriğin insan vücuduna olumsuz etkisinin azalttık. Elektrikte çok büyük yatırımlar yaptık. Biliyorsunuz Devrek’te elektrik trafo güçlerimizi arttırdık çok sıkıntılı bir durumdu. Tüm trafolar yüzde 100 kapasite ile çalışıyordu ve patlama riski ile karşı karşıyaydılar. Şu anda Yanılmıyorsam onların verdiği bilgiye göre Devrek’in 20 yılı kurtarılmış oldu, gelecek 20 yılı elektrik konusu da büyük bir yatırım yapıldı. İlçemizde devletin yatırımları var belediye yatırımını halen devam ediyor belediye olarak egemenlik Parkı'nı yaptık”

 

DEVREK E DEVLET YATIRIMLARI

Devrek’e devlet yatırımları hakkında bigi veren Belediye Başkanı Mustafa Smerci şunları söyledi:

“Devlete devletin büyük yatırımları var. Karayolları biliyorsunuz çok büyük bir yatırım yapıyor. Ama benim 5 yıldır uğraştığım geçen yıl ihalesi yapılan yerde Devrek’in geleceğini Kurtaran Devlet Su İşleri'nin yatırımı var. 22 milyon liralık bir yatırım bu. Bu konuda ben çok çaba sarf ettim bu konuda Kastamonu'da bölge müdürlükleri ziyaret etmiştim. DSİ yatırımı çok önemli bir yatırım ilçemiz çok eski bir ilçe ve tarih boyunca ve bu Devrek çayında Devrek Irmağı'nda zarar yönünden nasibini çok almış Seller geçirmiş, en son seli 1998 yılında geçirdik. Yatırım çok önemli, Devrek’in çevresini ve bizim değiştirecek bir yatırım olacak.

 

ÖNCELİĞİMİZ HİZTMET BİNASI DEĞİL

Semerci Devrek Belediye yeni hizmet binası ile ilgili Soruya, “Şu anda kaynaklarımızı Belediye Hizmet binası yerine direkt vatandaşımızın lehine olabilecek yatırımlar yapmaya çalışıyoruz. Nasıl olsa sonra da olur, ama eksik olan yatırımlar yapmamız lazım. Normalde eski belediye binasının şu anki mevcut binanın Tamam ı yıkılması gerekir aslında. Orada büyük bir yapı var ve Caminin sünnetini bozuyor. Aslında 3 katlı bir bina olmalıydı esasında onunla ilgili Tabii düşünceleriniz var ama bu düşünceden bir gerçekleştirmek için zamana ihtiyacımız var” dedi.

MESİRE YERİ KURUYORUZ

Mesire yeri konusunda çalışmalarımız devam ettiklerini belirten Mustafa semerci sözlerine şu şekilde devam etti:

Şu anda üniversiteye giden yolda tahkimat yapıldı. Orada yol yapılacak sahil boyu üniversite üst taraftan direkt olarak sahibinden yol yapılacak o bu ülkede  değişim bölgesi olacak. Bizim burada her şeyimiz var yapamıyoruz. Bir ve beraber olamıyoruz. Bu birlik ve beraberliğimizi sağlamalıyız”

 

BİR VE BERABER OLMALIYIZ.

Devrek Belediye Başkanı Mustafa Semerci konuşmasını şu şekilde sonlandırdı:

“Zonguldak dışında bir yere gittiğinizde şöyle bir eksiğimiz var. Ben sizlerden yaşlı ve tecrübeliyim. İnsan kolay yetişmiyor, yetişmiş insanlarımızı bir araya gelmiş insanlarımızı,  haksız yere eleştirmeyelim. Onlar gökten zembille inmediler. Onlar da halkın içinden gelerek halkın seçtiği kişilerdir Bunu ben milletvekillerimiz için söylüyorum, yöneticiniz için söylüyorum. Onlar da sahip çıkalım, herkese sahip çıkalım, eksiklerini söyleyeyim veya gösterelim, Ve birlik ve beraberlik konusunda ne gerekiyorsa onları yapalım. Ben üzülüyorum. Neye üzülüyorum bir defa Zonguldak dışına çıktığımız zaman diğer illere gittiğimiz zaman o illerde ki gelişmeleri görünce gerçekten hicap duyuyorum. Geçen hafta Konya'da daha önceki hafta ise Eskişehir’deydim. Bursa’da idim, tüm iller artık kendini aşmış durumda ama Zonguldak çok geri kaldı, Bunları birini suçlamak için söylemiyorum. Burada hepimizin eksiği var, hepimizin bu konuda kusuru var. Yani yeni bir sorun değil eskilerden kaynaklanan bir olay. Şimdi ilk kez geçtim tünelden ve mutluluk duydum. Çevresi de güzelleşince bir şehre giriş havasını yakaladık. Yani bu çok zor bir olay değil. Bak istenilince yapılıyor. Daha beraber ve birlik olduğumuz zaman bu yapılanlar çok daha önceden de yapılabilirdi. Yani birbirimizi Zora birbirimizi de laf sokmanın hiçbir anlamı yok Zonguldak için beraber ve birlikte olalım”

(HABER-ERCAN DEMİR)

mustafa semerci zonguldak haberleri haber son dakika haberi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜNE BAŞLARKEN 22 KASIM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 22 KASIM 2017
ERCANLA OBJEKTİF 21 KASIM 2017
ERCANLA OBJEKTİF 21 KASIM 2017