2881 tüketici şikayetçi oldu

Zonguldak Ticaret İl Müdürü İsmail Maden, “İlimiz genelinde 2017 yılının ilk altı ayında alınan 2881 müracaat ile 2016 yılından işlemi devam eden 1568 dosya ile birlikte toplam 4449 adet tüketici şikâyeti alınmıştır” dedi.

2881 tüketici şikayetçi oldu
Bu içerik 1991 kez okundu.

Alınan Şikâyetlerin büyük bir bölümünün teknolojik ürünler ve giyim ürünlerinden oluşmakta olduğunu belirten İsmail Maden, alınan toplam şikâyetlerden 2575 tanesinin tüketici lehinde, 507 adedinin ise tüketici aleyhinde ve 384 adedin de tüketicinin şikâyetinden sonra hakkının teslim edilmiş olması nedeniyle uzlaşma ile neticelendiğini kaydetti.

Böylece toplam 3466 adet müracaatın neticelendirilmiş olduğunu ve 2127 şikâyetin de incelemesinin devam etmekte olduğunu belirten İsmail Maden şunları söyledi:

EN ÇOK TÜKETİCİ ŞİKÂYETİ MERKEZ VE EREĞLİ’DEN, EN AZ ŞİKÂYET İSE GÖKÇEBEY, DEVREK VE ALAPLI’DAN BULNUYOR

 “Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı Zonguldak Ticaret İl Müdürlüğü olarak Kuruluş Kanunumuz gereği İlimizdeki tüketicileri bilgilendirmek ve şikâyetlerini çözüme kavuşturmakla görevliyiz. Tüketicilerimizin şikâyetlerini 6502 sayılı Tüketici Koruma Kanunu kapsamında değerlendiriyoruz. Bu kapsamda İlimiz genelinde 2017 yılının ilk altı ayında alınan 2881 müracaat ile 2016 yılından işlemi devam eden 1568 dosya ile birlikte toplam 4449 adet tüketici şikâyeti alınmıştır. Alınan Şikâyetlerin büyük bir bölümü teknolojik ürünler ve giyim ürünlerinden oluşmaktadır. Alınan toplam şikâyetlerden 2575 tanesi tüketici lehinde, 507 adedi tüketici aleyhinde ve 384 adedi tüketicinin şikâyetinden sonra hakkının teslim edilmiş olması nedeniyle uzlaşma ile neticelenmiştir.

Böylece toplam 3466 adet müracaat neticelendirilmiş ve 2127 şikâyetin incelemesi devam etmektedir. İlimiz genelinde en çok tüketici şikâyeti Merkez ve Ereğli İlçemizde, en az şikâyet ise Gökçebey, Devrek ve Alaplı İlçelerimizde bulunmaktadır. Her zaman belirttiğimiz gibi tüketicilerimize verdiğimiz hizmetler tamamen ücretsiz olup, hiçbir bedel ödemeden haklarını arayabilmektedirler. Akıllarında en ufak bir soru işareti doğduğunda mutlaka bizlere danışsınlar ve bilgi alsınlar. Tüketicilerimizin en ufak bir mağduriyetine dahi izin vermemek için çalışmaya devam ediyoruz. Yapılan şikâyetlerde ağırlığı ayıplı mallar oluşturduğu için şunu özellikle belirtmek istiyorum ki ayıplı mal ve hizmetler, ağır kusur veya hile ile gizlenmişse zaman aşımı süresinden yararlanılamayacaktır. Tüketici tarafından alınan ürünün ayıplı olduğunun tespit edilmesi halinde, satıcının sorumluluğu taşınır mallarda, malın tesliminden itibaren 2 yıl, taşınmaz mallarda ise 5 yıldır. Zaman aşımı süresi içerisinde kalmak kaydıyla, ilk 6 ay içinde ortaya çıkan ayıplarda malın ayıplı olmadığını satıcı ispat edecektir. Ayıp, ağır kusur veya hile ile gizlenmişse zaman aşımı süresinden yararlanılamaz.

“Ürün veya hizmetin ayıplı olması halinde tüketicilerimiz, 4 adet seçimlik haklarına sahiptir. Bunlar;

Sözleşmeden dönme

Ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,

Ücretsiz onarım,

Satılanın ayıpsız misli ile değiştirilmesini isteme seçimlik haklarını kullanabilecektir.

Bu hakları kullanmada bir öncelik sıralaması yoktur. Dileyen tüketici dilediği hakkını kullanabilir.

Bizlere müracaat ederken de bu seçimlik haklarından hangisini istiyorsa onu talep edebilirler”

(HABER-ERCAN DEMİR)

Zonguldak Ticaret İl Müdürlüğü Zonguldak haberleri Zonguldak İsmail Maden
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 18 KASIM 2017
ANA HABER 18 KASIM 2017
HAYATA DAİR 17 KASIM
HAYATA DAİR 17 KASIM