"Vali Çınar: Basın bizim için önemli”

Vali Ahmet Çınar’dan gazetecilere önemli mesajlar

Bu içerik 752 kez okundu.

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar yaptığı açıklamada;

“Zaten basın ilkeleri var değil mi. Her işte bir disiplin ve iş ahlakı vardır. Ben de işimi düzgün yapmak zorundayım, işçi de kazmasını düzgün sallamak zorunda. Bir gazeteci de işini düzgün yapmak zorunda. Bunu kanun da böyle istiyor. Ama saygınlık için bu zaten çok gereken bir şey, Basın, medya herkesin hakkı olan haberi insanlara ulaştırma görevini, fonksiyonunu yerine getiriyor. Bunu yerine getirirken de elbette basın ilkelerine uygun olarak, yasaların çiğnenmemesi, genel ahlaka uygun davranmak zorundayız. Bunu hepimiz için söylüyorum” dedi.

Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Akbıyık, yönetim kurulu üyeleri ve ilçelerdeki gazeteci dernekleri başkanları, Vali Ahmet Çınar’ı makamında ziyaret ettiler.

Vali Ahmet Çınar, gazeteci konuklarına tek tek tokalaşarak hoş geldin dedi. Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti adına Vali Ahmet Çınar’a çiçek takdim edildi, toplu fotoğraf çekildi.

Ziyarette Vali Ahmet Çınar ve gazeteciler karşılıklı sohbet ettiler.

Ziyarette Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti’nin kurucusu duayen gazeteci Bedri Erel de yer aldı.

Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Akbıyık ziyarette Vali Çınar’a Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti’ni tanıtı, faaliyetlerini anlattı.

Basına TOKİ konutları konusunda bugünlerde ihale yapılacağını söyledi.

Zonguldak’ta gazetecilerin çatı kuruluşu olarak yerel basının gelişmesi için çaba içinde olduklarını söyledi.

Yerel basının önünün açılması adına cemiyet olarak çalışma içinde olduklarını kaydetti.

"Zonguldak Gazeteciler cemiyeti olarak gazetecilere ve gazetelere yönelik başkanlık ve yönetim olarak çalışmalar yapıyoruz. Eğitim, gezi, kültür ve özel günler çalışmalarımız oluyor. Cemiyet olarak en son TOKİ projesini yaptık. Çünkü bizim Zonguldaklı gazeteciler olarak konut sahibi olmamız çok önemli. Konutla ilgili 5 yıldır çalışıyoruz. Önceki Valililerimiz Erol Ayyıldız ve Ali Kaban çok destek oldular. İlgilendiler siyasilerimiz de ilgilendiler. Şu anda başvurularımızı yaptık, paralarımızı yatırdık ve bugünlerde de ihalenin yapılmasını bekliyoruz. Projemiz bitti. Zonguldak’ın çok güzel bir yerinde ve 110 konutluk. İl genelindeki tüm gazeteci arkadaşlar katıldı"

Vali Ahmet Çınar da basının çok önemli olduğunu ve basına değer verdiklerini belirtti ve “Sizlere hoş geldiniz diyorum” dedi.

EVRENSEL İLKELER, BASIN İLKELERİ, DİSİPLİN VE AHLAK HER İŞ İÇİN GEÇERLİDİR. BUNLAR BASIN İÇİN DE GEÇERLİDİR VALİ İÇİN DE GEÇERLİDİR

Vali Ahmet Çınar, Zonguldak’ta gazetecilerden beklentiniz nelerdir sorusuna ise, “Zaten basın ilkeleri var değil mi. Her işte bir disiplin ve iş ahlakı vardır. Ben de işimi düzgün yapmak zorundayım, işçi de kazmasını düzgün sallamak zorunda. Bir gazeteci de işini düzgün yapmak zorunda. Bunu kanun da böyle istiyor. Ama saygınlık için bu zaten çok gereken bir şey, Basın, medya herkesin hakkı olan haberi insanlara ulaştırma görevini, fonksiyonu yerine getiriyor. Bunu yerine getirirken de elbette basın ilkelerine uygun olarak, yasaların çiğnenmemesi için, genel ahlaka uygun davranmak zorundayız. Bunu hepimiz için söylüyorum sadece basınla ilgili bir konu değil. Dolayısıyla ben ne isterim, bunu kanun istemiş zaten, kanunlara vicdanen ve ahlaka uyun isterim. Zonguldak özeline gelirsek burada bir takım işler olur hizmetler olur projeler olur, başka şeyler olur, bunlarla ilgili olarak iyi şeylerin duyurulması gayretinin yüksek olmasını isteriz. Ya da ilimize zarar verecek bir takım konulardaki haberlerin, ilimize zarar verecek ise abartılmamasını ve kendi ölçüsünde verilmesini... benim gönlümden öyle geçer. Çok şey konuşulabilir söylenebilir mevzular kişiselleşmemeli. Halk, insanlar, Ahmet,  Mehmet’in konularına banane olan durumlarına mecburen muhatap olmamalı anlatabiliyor muyum? Evrensel ilkeler, basın ilkeleri, disiplin ve ahlak her iş için geçerlidir. Bunlar basın için de geçerlidir vali için de geçerlidir. Şarkıcı için de geçerli herkes için geçerlidir” şeklinde cevapladı.

(HABER-ERCAN DEMİR)

Zonguldak haberleri Zonguldak Ahmet Çınar Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜNE BAŞLARKEN 20 KASIM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 20 KASIM 2017
ANA HABER 19 KASIM 2017
ANA HABER 19 KASIM 2017