“Asansörler yakın takip altında”

Zonguldak Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdür Vekili Ayben Özkan, asansörlerin yakın takip altında olduğunu söyledi

“Asansörler yakın takip altında”
Bu içerik 581 kez okundu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak 4703 sayılı Kanun gereği, Ürün Güvenliği konusunda asansörlerin denetimleri İl Müdürlükleri tarafından, Yıllık Periyodik Kontrolleri Belediyelerin anlaşma yaptıkları A Tipi muayene kuruluşları tarafından, yapıldığını belirten Ayben Özkan, şu uyarılarda bulundu.

ASANSÖRLERİN MONTAJ VE BAKIMLARI

Asansörler, elektrik ve mekanik parçalardan oluşan bir makine grubudur. Her makine gibi kendi amacına uygun bir çalışma şekline sahip olduğu gibi, kullanım amacına yönelik emniyet sistemleri ile donatılmıştır. Amacı; insanların, insan ve yüklerin veya sadece yüklerin taşınmasında kullanılan asansörlerin insan can ve mal güvenliğini tehdit etmeyecek şekilde kullanımlarını sağlamak ve çevreyi korumak üzere işletme, bakım, periyodik kontrol, mevcut asansörlerin iyileştirilmesi, denetim, garanti ve satış sonrası hizmet şartları ile uyulması gereken kuralları belirlemektir.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak 4703 sayılı Kanun gereği, Ürün Güvenliği konusunda asansörlerin denetimleri İl Müdürlüklerimiz tarafından, Yıllık Periyodik Kontrolleri Belediyelerin anlaşma yaptıkları A Tipi muayene kuruluşları (İlimizde Makine Mühendisleri Odası) tarafından yapılmaktadır.

ASANSÖRLERİNİZ YAKIN TAKİP ALTINDA

Her vatandaşımız nasıl bir T.C. Kimlik Numarası varsa artık asansörlerin de bir kimlik numarası var. Böylece asansörlerin güvenlik seviyeleri Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca oluşturulan veri tabanıyla yakın takip altındadır.

Asansöre ait kimlik numarası A Tipi muayene kuruluşları (İlimizde Makine Mühendisleri Odası) tarafından adrese dayalı olarak elektronik ortamda hazırlanarak asansöre, yerden en az 1,60 cm yüksekte görülebilecek bir yerine yapıştırılmak zorunda olup, muhafazasından bina yöneticisi sorumludur.

GARANTİ BELGESİ

Her yeni asansörün piyasaya arz edildiği tarih itibariyle garanti süresi en az üç yıldır. Garanti süresi içerisinde, asansörünüzü monte eden firma tarafından yetkilendirilmiş olan bakım firması dışında başka bir asansör firması ile bakım sözleşmesinin imzalanması durumunda garanti durumu ortadan kalkar.

BELEDİYELER VEYA İL ÖZEL İDARELERİ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca atanmış A tipi muayene kuruluşları ile protokol imzalayarak, kendi sorumluluk alanları içerisindeki tüm asansörlerin yıllık periyodik kontrollerini yaptırmak zorundadır.

ASANSÖR KULLANILIRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR:

-12 yaşından küçüklerin yalnız başına asansöre binmeleri yasaktır.

-Hangi kat ve doğrultuya gitmek istediğinizden emin olunuz, varsa yalnızca gidilecek yöne (aşağı/yukarı) ait çağırma butonuna basınız.

-Kabinden çıkmak isteyenlerin geçiş yolu üzerinde durmayınız, geçişe engel olmayacak bir yerde bekleyiniz.

-Asansör beklediğiniz kata geldiğinde, asansörün dolu olması halinde kabine girmeye çalışmayınız.

-Çocukları, evcil hayvanları kontrol altında tutunuz.

-Kabine girerken ve kabinden çıkarken oyalayıcı hareketlerden kaçınız.

-Kapıdan uzak durunuz ve kapıda sıkışma olasılığı bulunan giysi ve eşyalarınıza dikkat ediniz.

-Yangın ve deprem esnasında asansörün kullanılması sakıncalıdır, asansör yerine merdivenler tercih edilmelidir.

-‘’DİKKAT! Yangın ve depremde asansöre binmek yasaktır. !’’ uyarı ibarelerinin bulunması şarttır.

ASANSÖRLER İLE İLGİLİ YAPILMASI ZORUNLU HUSUSLAR

Yıllık periyodik kontrol sonucunda asansörün güvenlik seviyesi 4 farklı bilgi etiketiyle tespit edilir.

KUSURSUZ: YEŞİL ETİKETLİ ASANSÖR

Yeşil renkli bilgi etiketi iliştirilir. Bu durumda asansörün kullanımı can ve mal güvenliği açısından uygundur.

HAFİF KUSURLU: MAVİ ETİKETLİ ASANSÖR

Mavi renkli bilgi etiketi iliştirilir. Asansörde tespit edilen uygunsuzlukların bir sonraki periyodik kontrole kadar bina sorumlusunca giderilmesi sağlanır.

KUSURLU: SARI ETİKETLİ ASANSÖR

Sarı renkli bilgi etiketi iliştirilir. Düzeltme süresi (60 gün) içerisinde uygunsuzluğu giderilmeyen asansörün kullanımına bina sorumlusu tarafından izin verilmez.

GÜVENSİZ: KIRMIZI ETİKETLİ ASANSÖR

Kırmızı renkli bilgi iliştirilir. Bina sorumlusu tarafından asansörün kullanımına izin verilmez. Düzeltme süresi (30 gün) içerisinde uygunsuzluğu giderilmeyen asansör ilgili idare tarafından mühürlenerek hizmet dışı bırakılır.

-Periyodik kontrol esnasında sarı ve kırmızı bilgi etiketi iliştirilmiş asansörlerde verilen düzeltme süresi sonunda, A tipi muayene kuruluşu tarafından takip kontrolü yapılır.

-Takip kontrolü neticesinde güvenli hale gerilmediği belirlenen asansör, ilgili idare tarafından mühürlenerek hizmetten men edilir.(Belediyeler ve Özel İdareler)

-Mührün ilgili idareden habersiz sökülmesi halinde uygulanacak yaptırım hapis cezasıdır.

-Mühürlenen asansörün düzeltme işleminin başlatılabilmesi için; bina sorumlusu tarafından ilgili idareye başvurulur. Bina sorumlusu olarak, yetkili bir asansör firmasıyla bakım sözleşmesi imzalayarak, asansörlerinizin aylık bakımını yaptırınız.

Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliğine aykırı hareket eden;

-Asansör monte eden veya onun yetkili servisine,

-A tipi muayene kuruluşuna,

-Bina sorumlusuna veya kat maliklerine, idari para cezası uygulanır.

Asansörümüzün bakımını üstlenen asansör firmasının değişmesi durumunda; bina sorumlusu olarak, yeni bakım firmasına mutlaka durum tespit raporu hazırlatınız.

-Asansörün risk taşıdığının tespiti durumunda; bina sorumlusu olarak, asansör monte eden veya onun yetkili servisince asansör güvenli hale getirilinceye kadar asansörün kullanımına izin vermeyiniz.

-Her binada, görevlilerden ya da bina sakinlerinden seçilen en az iki kişi acil durumlarda asansörden kurtarma çalışması yapabilmelidir. Bakımı yapan firma, bina sorumlusunun belirleyeceği en az iki kişiye acil durumlarda kurtarma çalışması konusunda eğitim vermek zorundadır. Verilen bu eğitim bir tutanakla kayıt altına alınması gereklidir.

Asansör ile ilgili şikâyetlerinizi Montajcı Firmaya veya Bina yöneticisine ilettiğinizde yarine getirmiyorsa, Bağlı bulunulan Belediyelere veya Özel İdarelere, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı/İl Müdürlükleri veya "Alo 130 Ürün Güvenliği Şikayet Hattı"na, A tipi Muayene kuruluşu olan Makine Mühendisleri Odası'na bildirebilirsiniz.

Can güvenliğinizi korumak için Aylık ve Yıllık Periyodik Bakımlarınızı mutlaka yaptırınız.

Kaliteli ve bakımlı bir asansörü kullanmak lüks değil yaşam tarzımız olmalıdır.

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak haberleri zonguldak asansör
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 21 EKİM 2017
ANA HABER 21 EKİM 2017
ARA HABER 21 EKİM 2017
ARA HABER 21 EKİM 2017