Tehlikenin adı; “Ambrosia artemisiifolia”

Tehlikenin adı; “Ambrosia artemisiifolia”
Bu içerik 2532 kez okundu.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi, Biyoloji Bölümü Genel Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şenol Alan, Türkiye’nin “Arsız Zaylan” olarak bilinen istilacı bitki tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Arsız Zaylan bitkisinin (Ambrosia artemisiifolia) aslen Kuzey Amerika kaynaklı bir bitki olduğunu, 1800’lü yılların başında Avrupa kıtasına taşınarak burada yerelleşmiş olan istilacı bir tür olduğunu belirten BEÜ Biyoloji Bölümü Genel Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şenol Alan, “Bu tür, I. Dünya Savaşı ile tüm Avrupa kıtasına yayılarak, özellikle mısır tarlaları ile yol kenarlarını işgal etmeye başlamıştır. Diğer istilacı bitkilerden farklı olarak oldukça alerjik polenlere sahiptir. Bu bitki polenleri özellikle orta Avrupa’daki en önemli alerjen polenlerinden bir tanesidir. Son yıllarda küresel iklim değişikliklerinin de etkisiyle hızla yayılmaktadır. Bu bitkinin ülkemizde varlığına dair son yıllarda ortaya çıkan bilgiler bulunmaktadır. Bu bitki Tekirdağ’da ayçiçeği tarlalarında gözlenmiştir. Düzce ilinde de bulunduğuna dair bazı gözlemler mevcuttur. Zonguldak ilinde bu bitki henüz tespit edilmemesine rağmen polenleri uzun süredir havada izlenmektedir. Ancak son iki yılda bu bitki polenlerinin atmosferdeki miktarlarında neredeyse 10 kat artış gözlenmiştir” dedi.

Arsız Zaylan bitkisinin etkilerinin ve dağılımının kontrolü için kurulmuş olan Uluslararası Zaylan Derneği olarak her yıl bu bitkinin etkilerine dikkat çekmek amacıyla, Uluslararası Zaylan Günü etkinlikleri düzenlediklerini belirten Şenol Alan, bu kapsamda bu yıl ikincisi düzenlenecek olan II. Zaylan Bilgilendirme Toplantısı Bülent Ecevit Üniversitesi Biyoloji Bölümü tarafından, 18 Temmuz 2017 tarihinde düzenlenecektir. Etkinliğe Uludağ Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğretim üyelerinden Sayın Doç. Dr. Aycan Tosunoğlu davetli konuşmacı olarak katılarak, bu bitkinin etkileri hakkında ve nasıl tanınabileceği konusunda bilgiler verecektir” dedi.

(HABER-ERCAN DEMİR)

Zonguldak BEÜ şenol alan zonguldak haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EKONOMİK BAKIŞ 24 KASIM 2017
EKONOMİK BAKIŞ 24 KASIM 2017
ANA HABER 24 KASIM 2017
ANA HABER 24 KASIM 2017