Fetö davası devam ediyor

Fetö davası devam ediyor
Bu içerik 730 kez okundu.

FETÖ/PDY davasında Zonguldak Eski Emniyet Müdürü Metin Seyfi Sazak ile aralarında polis ve sağlıkçıların da bulunduğu 22'si tutuklu 30 sanığın yargılanması sürüyor.

Davanın ikinci günü hakim karşısına çıkan sanıklar  “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme” suçlamasıyla yargılanıyor.Sazak'ın darbe girişiminden bir gün önce Zonguldak'a geldiği ve darbe girişiminin başarılı olması durumunda sözde sıkı yönetim valisi olacağı belirtilmişti.

Zonguldak'ta, FETÖ/PDY davasında aralarında eski İl Emniyet Müdürü Metin Seyfi Sazak'ın da bulunduğu 22'si tutuklu 30 sanığın yargılanmasına 2.ağır ceza mahkemesinde başlandı. Sanıklar, haklarındaki "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme", "Silahlı terör örgütüne üye olma", "Silahlı terör örgütünü yönetme", "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme", "Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme", "Terörizminin finansmanının önlenmesi hakkında kanuna muhalefet" suçlamalarıyla hakim karşısına çıktı.

İddianamede 15 Temmuz 2016 günü yaşanan başarısız darbe girişimi gecesi Kilimli Emniyet Müdürlüğü görevinde bulunan S.D’nin verdiği talimatlara dikkat çekildi. İddianamede ayrıca 15/06/2016 tarihinde örgütün hiyerarşik yapılanması içerisinde emir veren konumunda bulunan "abi" sıfatı kullanan örgüt yöneticilerinden Tango ismi ile kamufle ettikleri kriptolu mesajlaşma programı üzerinden saat 22:39-22:40-22:44 ve 22:45'de emniyet teşkilatı mensubu FETÖ/PDY üyelerine, "Askere direnmesin arkadaşlar. Direnenlerin direncini kırsınlar. Duran vebaldedir. Herkese duyurun" şeklinde talimat verdiği yer aldı.Zonguldak Emniyet Müdürlüğü görevinin ardından emekli edilen Metin Seyfi Sazak’ın 14 Temmuz 2016 tarihinde Zonguldak’a geldikten sonra bir otelde kayıt yaptırmaksızın konakladığı ortaya çıktı. 16 Temmuz 2016 tarihinde ise sabah erken saatlerde balık tuttuktan sonra Zonguldak’tan ayrılması üzerine soruşturma başlatan Cumhuriyet Başsavcılığı, ByLock kullandığı kaydı olan S.T. ile buluştukları iddianamede yer aldı. İddianamede Metin Seyfi Sazak’ın darbe girişiminden bir gün öncesinde Zonguldak’a gelerek S. T ile buluşmalarının dikkat çekici olduğu belirtildi.2010- 2014 yılları arasında Zonguldak Emniyet Müdürü olarak görev yapan Metin Seyfi Sazak'ın darbe girişiminden bir gün önce Zonguldak'a geldiği ve darbe girişiminin başarılı olması durumunda sözde sıkı yönetim valisi olacağı iddia edilmişti. (İHA)

METİN SEYFİ sazak zonguldak haberleri haber son dakika haberi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EKONOMİK BAKIŞ 24 KASIM 2017
EKONOMİK BAKIŞ 24 KASIM 2017
ANA HABER 24 KASIM 2017
ANA HABER 24 KASIM 2017