“Zonguldak emeğin başkentidir”

“Zonguldak emeğin başkentidir”
Bu içerik 361 kez okundu.

Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan, Zonguldak’ta yaptığı açıklamada, “Zonguldak emeğin başkentidir” dedi.

 

Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan İşkur Zonguldak İl Müdürlüğü’nde, beraberinde İş Müfettiş Yardımcısı Emre Eryaşar ve İş Güvenliği Uzmanı Alperen Fatih Dursun’un da birlikte düzenlediği basın toplantısında “Zonguldak emeğin başkentidir” şeklinde konuştu.

81 ili bugüne kadar iki kez ziyaret ettiklerini ve bugün de Zonguldak’ta inşaat sektörü temsilcileri ile bir araya geleceklerini belirten MYK Başkanı Adem Ceylan, şunları söyledi:

“Heyetteki bakanlık yetkilileri olarak, esnaf odası, işveren sendikalarımız, sanayi ticaret odalarımız ve işverenlerimizle 81 ili ziyaret ettik. Hükümetin yatırım teşviklerini ve istihdam projelerini anlattık. 2017’de çalışma hayatını aktive etmek, istihdam artırmak için 2 milyon istihdam projesini ortaya koyduk. Alandan elde edilen verileri bakana arz ettik. Mesafe kaydedilmesi gereken konuları konuştuk. 2017 istihdam hedefimiz 1 milyon 300 bin, kamu sektörü için 1.5 milyona ulaştı. İş sağlığı ve güvenliği, istihdam kadar önemlidir. İstanbul’un en büyük havaalanında “hedef 0” deklarasyonu imzalandı. Mayıs ayından Eylül sonuna kadar uzman arkadaşlarla istihdam teşviki hangi noktaya geldiği ile ilgili ve iş sağlığı değerlendirme ziyareti yaptık. Kurumumuzun imkanlarından daha iyi istifade etmek için ziyarette bulunduk. 12:00-13:00 arasında işçilerimizle öğle yemeği yedikten sonra, mesleki yeterlilik ve nitelikli elemanla ilgili 14.00’de inşaat sektöründeki işveren ve uzmanlarımızla değerlendirme toplantısı yapacağız. 3:00-4:00 gibi şantiyeyi ziyaret edeceğiz. İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili uygulamalı olarak paylaşmış olacağız”

 

ZONGULDAK’TA 132 BİN ÇALIŞAN VAR

Zonguldak’ta 132 bin çalışan olduğunu belirten Mesleki Yeterlililik Kurumu Başkanı Adem Ceylan, “Zonguldak emeğin başkentidir. Şu an itibariyle 132 bin aktif çalışan var. 155 bin emekli var. Çalışanın emekliyi karşılama oranı biraz emekli lehinde. Çalışanın yarısı kadar emekli olmasını normal olarak değerlendiriyoruz. Bu da Zonguldak’ın madenci sektörünün zor olmasından kaynaklı” dedi.

 

ZONGULDAK’TA 2350 İSTİHDAM GERÇEKLEŞTİRDİK

Zonguldak’ta bu yıl 2350 istihdam gerçekleştirdiklerini ve hedeflerinin 3 bin olduğunu belirten Mesleki Yeterlilik Kurulu Başkanı Adem Ceylan, “Zonguldak ilinde bu yıl hedef istihdam 3 bin idi. Fakat 30 Haziran itibariyle 2350 olara gerçekleştirdik. Yüzde 85’e yakınını sağladık. 2017 yılında artı istihdam gerçekleştirdik. Tüm sigorta primini ve vergi gelirini devletin karşılaması, asgari ücret olan 1404 liranın işveren tarafından ödenmesi ve diğer teşviklere yoğun ilgi oldu. İşkur Müdürlüğü aracılığıyla mesleki eğitim ve işbaşı eğitim programları ile ilgili aranan nitelikli elaman karşılanmış olacak. 2016 yılında 27 milyon tl kullanarak 4688, 2017 nin ilk yarısında ise 19 milyon tl kullanarak 2200 kişi istihdam edildi. Hükümetin ortaya koyduğu teşvikle amacına uygun teşvik yapıldı. Amacımız nitelikli eleman sağlamak. Özellikle OSB başta olmak üzere daha nitelikli istihdam yapılmasında zorluk oldu. Nitelikli işgücünü çalışma hayatına kazandırmak için projeler yapacağız. Ülkemizin muasır medeniyetler seviyesine ulaşmasını istiyorsak bu, nitelikli işgücü ile olur. MEB tarafından ortaöğretim mesleki teknik eğitim,YÖK tarafından Meslek Yüksek Okulu’ndan uygun eğitim ile mezun olan kişinin mesleki eğitim ve beceri kazanması için çalışmalar var ” dedi.

(HABER-ERCAN DEMİR)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
90 DAKİKA 20 KASIM
90 DAKİKA 20 KASIM
ANA HABER 20 KASIM 2017
ANA HABER 20 KASIM 2017