Diyabetlilere aşırı sıcak uyarısı

Diyabetlilere aşırı sıcak uyarısı
Bu içerik 325 kez okundu.

Zonguldak Diyabet ve Kronik Hastalar Derneği Genel Başkanı Çetin Terzioğlu, aşırı sıcaklarda diyabet hastalarını dikkatli olması

Gerektiğini söyledi.

 

Diyabetin çok önemli bir konu olduğunu ve diyabetlilerin yaşam tarzlarını bir düzeye koymaları gerektiğini belirten Çetin Terzioğlu, “Genel olarak yaşam tarzlarını tamamen bir düzene koyması gerekiyor. Bunu yazı kışı, sonbaharı, ilkbaharı yok ama yaz aylarında özellikle daha dikkat edilmesi gerekiyor. Bunu içimde diyabet hastalarının temel kurallarından biri egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek. Düzenli ilaç kullanımı. Bunar olmazsa olmazlardandır ama yaz ayları dolayısıyla insanların biraz daha sebze ağırlıklı beslenmeleri gerekli ve yürüyüşleri, egzersizleri sabah ve akşam serinliklerinde yapmaları gerekiyor. Özellikle şeker ölçüm kontrollerini de yapmaları gerekmektedir” dedi

 

DİYABET ÇOK DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN BİR HASTALIK

30 yaş ve üstündeki herkesin senede bir kez sağlık kontrolü olması gerektiğini belirten Zonguldak Diyabet ve Kronik Hastalar Derneği Genel Başkanı Çetin Terzioğlu, “Sağlımız için çok önemli. Ve gerçekten çağın hastalığı. Çok aşırı derecede ilerleyen bir hastalık odu. Onun içinde bizim üç aydan üç ayada doktor kontrollerini de yapmamız gerekiyor.  Diyabet çok dikkat edilmesi gereken bir hastalık” şeklinde konuştu.

 

NORMALDE TÜM İNSANLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKLİDİR AŞIRI SICAKLARA AMA DİYABET HASTALARIMIZIN DAHA DİKKATLİ OLMALARI GEREKMEKTEDİR.

Diyabet aslında bir hastalık değil, bir yaşam tarzı olduğunu belirten Çetin Terzioğlu, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Normalde tüm insanların dikkat etmesi gereklidir aşırı sıcaklara ama diyabet hastalarımızın daha dikkatli olmaları gerekmektedir. İnsan ömür boyu bu hastalıkla devam edeceği için bu bir yaşam tarzı oluyor ve bunu çok iyi öğrenilmesi gerekmektedir. Bununla iyi yaşamamız gerekmektedir. İhmalcilik edilmesin ama çağımızdaki insanlar hasta olmadan çok yatağa gitmeden hastaneyi gitmiyorlar. Böyle bir hastalığımız var. Kendi kontrollerini yatırmıyorlar. Ne zamanki bir organ kaybı veya çok halsizlik olduğu zaman gidiyorlar. Buda iş işten geçmiş oluyor”

(HABER-ERCAN DEMİR)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 19 EKİM 2017
ANA HABER 19 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 19 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 19 EKİM 2017