Zonguldak'ta 1 Temmuz Kabotaj bayramı kutlandı

Zonguldak'ta 1 Temmuz Kabotaj bayramı kutlandı
Bu içerik 1281 kez okundu.

Zonguldak’ta 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlandı. Törende konuşma yapan Zonguldak Liman Başkanı Ali Görkem, “Konuya bölgesel olarak baktığımızda ise Karadeniz’de ticaret hacmi gelişen nadide şehirlerden biride Zonguldak’tır. TTK Zonguldak Limanı, Eren Enerji Limanı ve kurulum aşamasında olan Filyos liman ve geri saha projesi ile Karadeniz’de ki ticaret hacmini büyük bir üstünlükle ele geçirmiştir” dedi

Zonguldak’ta 1 Temmuz denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlandı.

Valilik önünde düzenlenen törende, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, BEÜ Rektör Vekili Hakan Kutoğlu, Zonguldak liman müdürü Ali Görkem ve Liman Müdürlüğü ile TTK limanındaki görevli personeller katıldı.

İlk olarak Atatürk anıtına Zonguldak Liman Başkanı Ali Görkem tarafından çelenk konuldu. Şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulmasını ardından istiklal marşımız okundu ve bu esnada göndere Türk bayrağımız çekildi.

Törende konuşma yapan Zonguldak Liman Başkanı Ali Görkem, 1 Temuz1926 tarihinde yürürlüğe gören Kapotaj kanununun bir anlamda kurtuluş savaşını denizlerdeki zaferi olduğunu söyledi.

Avrupa ülkelerinin deniz ticaretindeki hakimiyetinin Kabotaj kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle ortadan kalktığını belirten Ali Görkem, şunları söyledi:

“Kabotaj hakkının Türk bayrağına ve ulusunda verildiği tarih olan 1 Temmuz denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 91.Yıl dönümü ülkemiz ve tüm denizcilerimize şahsım ve bakanım adına hayırlı olmasını diliyorum. Deniz gücü sadece donamadan ibaret olmayıp ticaret filosu, gemi inşa sanayisi ve limancılık faaliyetleri ile bir bütün olduğunu, ilk kez kanun düzeyinde bir devlet stratejisi ile teşvik edilmesinin de yıldönümüdür. Ülkeler arasındaki ilişkiler ve olayların gelişmesi incelendiğinde denizcilik faaliyetlerini ilgilendiren pek çok olay ile karşılaşılır. Bunun sebebinin gelişen teknolojinin arttırdığı, ticaretin küreselleşmesi ve dünya ticaretini yüzde 95 oranında deniz yoluyla gerçekleştirilmesidir. Deniz taşımacığının demiryolu taşımacılığından 3.5 kat, kara taşımacılığından ise 7 kat daha ucuz olduğu düşünülürse deniz taşımacılığın ne kadar önem verilmesi gerektiği ortaya çıkmaktadır. 1 Temuz1926 tarihinde yürürlüğe gören Kapotaj kanunu bir anlamda kurtuluş savaşını denizlerdeki zaferi olup Avrupa ülkelerin deniz ticaretindeki hakimiyeti bu yasanın yürürlüğe girmesiyle ortadan kalkmıştır. Söz konusu kanunla yabancıları denizlerden elde etiği sayısız çıkarlara son verilmiş ve sahillerimiz de ki seyrü sefer hakkı asıl sahibine yani Türk barkalı gemiler geçerek deniz ulaştırmacılığı millileştirilmiş e Türk denizciliğindeki yabancı hükümranlığına son verilmiştir. Dünyanı en büyük deniz ticaret filosuna sahip Yunanistan’ın yanı sıra İtalya ve İspanya gibi denizci ülkelerin AB’ye girişte kapotaj hakkı konusunda azami süre muafiyet uygulayarak kapotaj hakların tek elerlide tutmuş olup bu davranışın kapotaj hakkını ne kadar önemi olduğunu da bir göstergesidir. Ülkemiz Asya ila Avrupa arasında köprü vazifesi gören, Karadeniz. Ege ve Akdeniz gibi stratejik öneme sahip denizlerle çevrilidir. Bu denizleri birleştiren iki önemli su yoluna ve bir iç denize sahip olması tarih boyunca bunları çevresinde yaşamış çeşitli uygarlıkları barındıran, stratejik konumu gereği günümüz dünyasında önemi daha da artan bir ülke konumundadır” dedi

ZONGULDAK KARADENİZ’DE KİTİCARET HACMİ İLE ÜSTÜNLÜĞÜ ELE GEÇİRMİŞTİR

Konuşmasında Zonguldak’ın denizlerdeki üstünlüğünden bahseden Ali Görkem, “Unutulmalalıdır ki üzerinde yaşadığımız coğrafya, denizci olmayan devlet ile sırtını denize dönen Miletleri asla affetmemiştir. Konuya bölgesel olarak baktığımızda ise Karadeniz’de ticaret hacmi gelişen nadide şehirlerden biride Zonguldak’tır. TTK Zonguldak Limanı, Eren Enerji Limanı ve kurulum aşamasında olan Filyos liman ve geri saha projesi ile Karadeniz’de ki ticaret hacmini büyük bir üstünlükle ele geçirmiştir. 2019 yılını sonlarında inşasının bitmesi planlanan Filyos Limanı projesi ile 25 milyon ton yük elleçlemesi hedeflenmektedir. Eren Enerji limanı 10 milyon ton elleçleme kapasitesine ve yaklaşık liman kısmında 250 kişiyi istihdam ettiği düşünüldüğünde Filyos limanın 25 milyon ton kapasiteye sahip olmasın direk ve dolaylı olarak bölgeye sağlayacağı istihdam ortadadır. Bu mukayeseli üstünlükleri göz önünde bulundurduğumuzda ve Zonguldak’ta ilk limancılık faaliyetleri 1896 yılında başladığı düşünüldüğünde Zonguldak halkını sektörde hak etiği yer ve tecrübe açıkça görülmektedir. Bu nedenle Zonguldak’ı gerek sosyal gerekse ekonomik oylara gelişmeler hazırlıklı olması bölgesel olarak bu pasta gereken payı olması gerektiği açıktır. Bu duygu ve düşüncelerle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa kemal Atatürk olmak üzere Piri resi, Barbaros Hayretin Paşa, Piyale Paşa’yı, Kılıç Ali Paşa’yı, Oruç Reis’i, Emir Çaka Beyi, Turgut Reis’i ve daha nice Türk denizci şehit ve gazilerimizi saygıya anıyor, 1 Temmuz Denizcilik ve Kapotaj Bayramımızı şahsım ve bakanlığım adına kutluyorum” dedi” dedi

AKDEMİR: ATATÜRK ÇOK İLERİ GÖRÜŞLÜ BİR LİDERDİ

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’de. Atatürk’ün ileri görüşlü bir lider olduğunu belirterek,  “Ülkemizi üç tarafı denizlere çevrili. Atatürk İleri görüşlü bir liderdir. 1923’de bu kanun konuşulmaya başlanıldı ve 1926’da kabul edildi. Ve o günden bugüne kadar gelişmeler oldu tersanelerimiz gelişti, askeriyemiz gelişti. Kendi gemimiz yapıp satabilen bir ülkeyiz. Yunanistan bu konuda dünya lideri, Ama Yunanistan’ı ve İspanya’yı geçmeliyiz. Sadece Zonguldak değil Türkiye’nin kalkınması için. Filyos limanı Rusya’dan güneye çılacak olan bir liman olacak ve bunu önemini diğer ülkeler fark ediyor. Bizde bir an önce adım atmalıyız. Tüm Türkiye’mize hayırlı olsun” dedi

DENİZ ŞEHİTLERİİİÇİN DENİZE ÇELENK BIRAKILDI

Törenden sonra römorkörle denize açıldı.

Denizde Zonguldak liman Başkanı Ali Görkem, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, BEÜ Rektör Yardımcısı Hakan kut, deniz şehitlerimize için denize çelenk bıraktılar.

Deniz söndürme aracı ise gösteri yaptı.

Römörkörle denize açılan vatandaşlarda 1 Temmuz denizcilik ve Kapotaj Bayramı’nı kutladıklarını söylediler.

ÇOCUKLAR SAVAŞ GEMİSİN ZİYARET ETTİLER

Ayrıca 1 Temmuz denizcilik ve Kapotaj Bayramı kapsamında minik çocuklar Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı savaş gemisini ziyaret ettiler.

(HABER-ERCAN DEMİR)

kabotaj bayramı zonguldak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EKONOMİK BAKIŞ 24 KASIM 2017
EKONOMİK BAKIŞ 24 KASIM 2017
ANA HABER 24 KASIM 2017
ANA HABER 24 KASIM 2017