Demlik’te sorun var mı?..

Demlik’te sorun var mı?..
Bu içerik 3391 kez okundu.

Eski adıyla DemirPark, şimdiki adıyla Esas 67 Burda AVM açılışından itibaren ilimizdeki ekonomik, sosyal ve kültürel yaşama zenginlik ve renk kattı.

İnşaat sürecinde kasıtlı olarak birçok tartışmanın odağı haline getirilmek istenen, bir kısım basın-yayın kuruluşları yoluyla saldırıya geçilen ve haksız yere bir takım imar tartışmalarına konu edilen AVM, hizmete açılmasından itibaren Zonguldak’ın “vazgeçilmezi” oldu, insanlar oluk oluk AVM’ye aktı, her gün binlerce insan yemek kültürünü, alışveriş kültürünü, hatta eğlence kültürünü farklı ve çağdaş bir biçimde yaşamaya başladı.

Sadece bir eleştiri noktamız oluyordu…

AVM, kendi kuralları gereği  saat 22.00’de kapanmak zorunda olduğundan, özellikle yaz aylarında dışarı çıkmak zorunda kalıyor, dışarıda oturacak bir mekan olmadığından millet ya evine, ya da şehirdeki diğer mekanlara gitmek zorunda kalıyordu.

Son zamanda 67 Burda AVM’nin giriş katında hizmete açılan açık teraslı mekanlar bu eksikliği gidermiş oldu.

Dolayısı ile her yeniliğe karşı çıkmayı alışkanlık haline getirmiş olan çevreler, birtakım baskı gruplarının marifeti ile yeniden harekete geçti, belediyeye ve diğer ilgili makamlara pres uygulamaya kalkışan bu çevreler, imar ve ruhsat tartışmalarını gündeme getirdi.

Şu anda bu tartışmalar AVM’nin giriş katında açık terası ile son derece şık ve nezih bir mekan olarak çalışan ve Zonguldak halkının büyük rağbet gösterdiği Demlik üzerinde yoğunlaştırılmış bulunuyor.

 

***

 

İnternet üzerinden biraz araştırdım…

Demlik, “marka” bir isim…

Türkiye’nin “çay zinciri” olarak tanımlanıyor. Merkezi İstanbul Beşiktaş’ta olmak üzere pek çok ilimizde şubesi (bayisi) bulunuyor.

Demlik’ten bayilik almak veya şubesini açmak öyle kolay birşey değil…

Firmanın kendi kriterleri, kendi standartları var.

İşletmenin yasal zeminde faaliyet göstermesine azami özen gösteriliyor, üstelik kaliteden asla taviz verilmiyor.

Özetle, bayi veya şube istese de bu kriterlerin dışına çıkamıyor.

 

***

 

Şimdi de, 67 Burda AVM’nin giriş katında, sabahtan akşama dek insanlarla dolup taşan, bu tabloyla toplumun memnuniyetini ifade eden Demlik isimli çay ve kahvaltı salonunun açık terasının yasal prosedüre uygun olup olmadığına bakalım…

Bu konuyu da biraz araştırdım…

İlimizde herkes tarafından tanınan, kendi alanlarında çok önemli kariyer sahibi harita mühendisi ve mimarların imar mevzuatı ve teknik mevzuat yönünden hiçbir sakınca olmadığı yönünde görüşleri olduğunu belirtelim.

Bu görüşlere, yani “uzman” görüşlerine göre, Demlik’in ön kısmındaki açık teras özel mülkiyete tabidir ve kamusal alanla hiçbir ilgisi yoktur. AVM yönetiminin onayı ve bu alanda tasarruf etmek hakkı vardır. Açık teraslar, geçici statüde olduğundan, proje tadilatı veya imar değişikliği kapsamında değildir. Özel mülkiyete tabi ve bu mülkiyetin sınırları içinde bulunan açık teraslar ile bunların üzerindeki gölgelikler hiçbir şekilde izne veya ruhsata tabi değildir.

 

***

 

Bütün bunlardan anlaşılıyor ki, “ Demlik’te sorun var” şeklinde algı oluşturmaya çalışmak beyhude bir uğraştan ibarettir.

Yanlış kararlar olursa eğer yargıdan geri döner.

Hiç öyle bir niyetim yok, mesleğimden memnunum ama, eğer ben bu şehri yöneten insanlardan biri olsaydım, halkımıza yeni ve nezih bir sosyal alan kazandıran bu insanlara teşekkür ederdim.

Görüntü kirliliği yok, devletin, ya da herhangi birinin malına-mülküne zarar vermek yok… Sıcak yaz gecelerinde pırıl pırıl, ışıl ışıl, tertemiz bir mekan…

Ne katar çok olursa o kadar iyi…

(Erhan ÇAKMAK)

 

demlik zonguldak haberleri haber son dakika haberi avm
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 19 EKİM 2017
ANA HABER 19 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 19 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 19 EKİM 2017