Et fiyatında denge şart

Et fiyatında denge şart
Bu içerik 428 kez okundu.

Et fiyatların yüksekliği konusunda açıklama yapan Ziraat Odası Başkanı Hasan Kabarık, üreticinin, tüketicinin ve tüccarın korunması ve dengede tutulması gerektiğini söyledi.

İthatattan çok ihracat yapılmasını şart olduğunu ve üretimin arttırılmasını şart olduğunu belirten hasan Kabarık, “Biz ülkemizde ne kadar süt sığırcılığında damızlık hayvan üretimi yaparsak burada et tede fiyatlarımız düşmüş olur. Şu anda sıkıştığımız zaman yurt dışından hayvan ithalatı yapmayı düşünüyoruz. Aslında ithalat hiç bir zaman ülkemiz için faydalı değildir. Fayda nedir hayvancılıkta üretimi artırmamız gereklidir. Üretim çok önemidir. Çünkü ithalat yapacağımıza ihracat yapalım. İhracat ülkemiz için çok önemlidir. Yani ülkemiz yurt dışına döviz vereceğine döviz alması gereklidir. Bunu için üretimi ülkemizde ne kadar çok arttırırsak et’te de artış olmaktadır ve dolayısıyla fiyatlarda da mümkün olduğu kadar normalde tutulması önem arz etmektedir” dedi.

Üreticinden tüketiciye gelinceye kadar geçen safhalarda ki fiyatların dengelenmesi gerektiğine dikkat çeken Ziraat Odası Başkanı hasan kabarık sözlerine şu şekilde devam etti:

“Tabi önce şunu da bilmemiz lazım. Üreticinden tüketiciye gelinceye kadar geçen safhalarda ki fiyatların dengelenmesi gerekiyor. Çünkü üretici de alırken çok fiyatlı hayvan alınmıyor, et alınmıyor. Tabi tüketicilerde bunu üzerine bir maliyet kar koyuyorlar ve buna göre satışını yapıyorlar. Ama şu var. Bu maliyeti çok yüksek tutmamaları gerekmektedir. Üreticiyi de kollamamız lazım, tüketiciyi de kollamamız lazım. Ve üreticiden tüketiciye intikal edinceye kadar ticaret yapan esnafımızı da korumak lazım. Bu esnaflarımız tabi burada ticaret yapıyorlar. Ticaretini düşünecekler, ona da bir şey demiyoruz ve onlara da bir şey demiyoruz. Dengeli bir seviyede hem üretici, hem tüketici ve hem de tüccar bu işin önemini görmesi gerekiyor”.

(HABER-ERCAN DEMİR)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KURAN İKLİMİ 23 KASIM 2017
KURAN İKLİMİ 23 KASIM 2017
ANA HABER 23 KASIM 2017
ANA HABER 23 KASIM 2017