“Su fiyatlarında indirim yapılmalı”

Zonguldak Karaelmas Sanayi Sitesi Başkanı Ercan Şehri, küçük sanayi esnafına su fiyatlarında yüzde 50 indirim yapılmasını istedi.

“Su fiyatlarında indirim yapılmalı”
Bu içerik 877 kez okundu.

Aynı zamanda Zonguldak Karaelmas Sanayi Sitesi Başkanı olan Zonguldak Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Ercan Şehri, sanayi sitelerinden su paralarını yüzde 50 indirimli alınmasını istedi.

Sanayi sitesinde çırakların yağ ve pas içinde kaldığını ve gün içerisinde sık sık su ile temizlendiklerini, ancak su fiyatları pahalı olması nedeniyle sıkıntı yaşandığını belirten Zonguldak Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Ercan Şehri şunları söyledi.

“Şunu da söyleyeyim biz Secaattin Gonca Başkanımın döneminde de Zamanın Valisi Yavuz Erkmen bir kongrede kendileri de vardı, küçük sanayi sitelerinden su paralarının belediyelerce yüzde 50’sinin alınmasını rica etti. Çünkü neden çıraklar hep yağla pasla çalışıyorlar Su pahalı olduğu için pek su kullandırtmıyorlar. Bu büyük bir sıkıntı. Acılık Sanayi Sitesi, kozlu sanayi Sitesi, Zonguldak Karaelmas Sanayi Sitesi’nde belediyeler meclisten bir karar çıkarıp ta eğer su paraların yarısı alınacak denilirse çok minnettar kalırız. Yani üç sanayimizde minnettar kalır bu işe. Çünkü çıraklarımız yağ pas içerisinde akşam el yüz yıkattırıyorlar. Günü fazla yağlandığı zaman ustaları su harcanmamasını söylüyorlar. Onu için bide bunu yarı yarıya olursa çük güzle olur”

EMLAK VERGİSİ..

Ayrıca Organize sanayi Bölgelerinden (OSB) ve Küçük Sanayi Sitelerinden (KSS) emlak vergisi alınmayacak şeklide kamuoyunda çıkan haberleri değerlendiren Zonguldak Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Ercan Şehri, bunu sabırsızlıkla beklediklerini söyledi.

Esnafın zor durumda olduğunu belirten Ercan şehri, şunları söyledi:

“Şimdi şöyle, onu bende duydum. Daha öyle bir genelge gelmedi ama Ankara’yı aradığımda bakanlık OSB ve KSS’lerde Emlak vergisi’ni kaldırılması için meclise sunulmuş. Meclisten galiba geçti ve daha resmi gazetede yayınlanmadı. Yayınlanırsa tabi ki bize genelge gelir ve o genelgeyle beraber biz bunları ödemeyeceğiz. Ama bizim dükkanlara geldikten sora 5 yıl bir muafiyetimiz vardı. 5 yıl emlak vergileri ödenmiyordu. Biz 2016’da doldu ve ilk emlak vergimiz verdik. 2017 ilk altı aylık ilk dönemin taksitini yatırdık. Ama kaldırılırsa eğer biz Kasım ayındakini ödemeyeceğiz. Kaldırılması da iyi olur. Çünkü esnaflar gerçekten küçük sanayi sitelerinde zor durumdalar ve çıkacağını da ümit ediyorum yani. Ben aradım oradaki tanıtıları böyle bir öneri verildi ve galiba meclisten geçti. Onlarda tahmini konuştular. Resmi gazetede yayınlanırsa bilgi verecekler. Umutluyum. Çünkü eğer meclise geldiyse ve meclisten de geçmişse bu resmi gazetede yayınlanır ve yayınlanırsa tabiî ki belediyeler ve bize de bu yazı gelecek., yazı gelirse bizde artık ödemekten vazgeçeriz. Aslında kaldırılması lazım”

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak haberleri ercan şehri son dakika haberi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EKONOMİK BAKIŞ 24 KASIM 2017
EKONOMİK BAKIŞ 24 KASIM 2017
ANA HABER 24 KASIM 2017
ANA HABER 24 KASIM 2017