“Zonguldak'ı kurtarmak Türkiye'yi kurtarmaktır” (Videolu Haber)

Zonguldak’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96.Yılı törenle kutlandı. Törede konuşan Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, “Türkiye'nin Zonguldak'a ihtiyacı var. Zonguldak'ı kurtarmak Türkiye'yi kurtarmaktır” dedi.

“Zonguldak'ı kurtarmak Türkiye'yi kurtarmaktır” (Videolu Haber)
Bu içerik 1496 kez okundu.

Zonguldak’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96.Yılı törene kutlandı.

Zonguldak Valiliği önünde bulunan Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törene Vali Yardımcısı Nevzat Taşdan, Zonguldak belediye Başkanı Muharrem Akdemir, AK parti İl Başkanı zeki tosun, CHP İl Başkanı Ahmet Altun, GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, TTK Genel müdürü Kazım Eroğlu, Muharip gaziler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Tören Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir Akdemir’in Atatürk Anıtı’na çelenk koymasıyla başladı. Şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal marşımız söylendi. Bu esnada izci tarafından bayrağımız göndere çekildi

Törende daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binalı yıldırım, CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Milli Eğitim bakanı İsmet yılmaz ve Gençlik Spor Bankı Akif Çağatay kılıç ile milletvekillerin kurtuluş yıldönümü mesajları okundu.

TÜRKİYE’NİN ZONGULDAK’A İHTİYACI VAR..

Törende konuşma yapan Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, “Zonguldak'ı kurtarmak Türkiye'yi kurtarmaktır” dedi.

Türkiye'nin Zonguldak'a ihtiyacı olduğunu belirten Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, şunları söyledi:

“Zonguldak'ın Kurtuluşunun 96'inci yılında Zonguldak Belediye Başkanı olarak sizlerle bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Gösterdiğiniz ilgi için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Her şeyden önce Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve Ulusal Kurtuluş Savaşı'nda şehit düşen askerlerimizi; tüm maden şehitlerimizi ve terör olaylarında şehit düşen güvenlik kuvvetlerimizi sevgi, saygı, şükran ve rahmetle anıyorum.

Değerli Konuklar, Saygıdeğer Zonguldaklılar, 1829 yılında Uzunmehmet'in Ereğli'nin Kestaneci Köyü'nde kömürü bulmasıyla, bölgemiz dikkatleri üzerine çekmeye başlar. Ancak Osmanlı İmparatorluğu, Zonguldak'ta bulunan bu kömürü değerlendirecek donanıma sahip değildir. Avrupa ülkelerinin ve İngiltere'nin buharlı gemi ve lokomotifleri kullanmaya başlamasıyla kömürün önemi ve hassasiyeti anlaşılmaya başlanmıştır. Taşkömürü, havzamız I.Abdülmecit Vakfı adına tapuya kayıtlanır. İdaresi ve işletmesi Hazine-i Hassa'ya yani saraya verilir.

1848 yılında, İstanbul'da dış dünya ile ticaret yapan azınlıklardan oluşan Galata Sarrafları, dönemin padişahı I.Adbülmecit'ten kömür sahalarını kiralayarak üretime başlar. Taşkömürü üretimiyle birlikte bölgemizin kaderi olumlu şekilde değişmeye başlamıştır. İngiliz, Alman, İtalyan, Belçika ve Rus şirketleri bölgemize akın ederler. Bölge insanı açlık, yoksulluk ve sefalet içinde ölümüne zorla çalıştırılır. 13 yaş ve 50 yaş arası erkekler zorunlu çalışmaya tabii tutulur. Bölgemiz bu suretle de yerleşim alanına dönüşür. 1899 yılında bugünkü Zonguldak ilçe merkezi olur ve Zonguldak belediyemiz kurulur. Değerli kardeşlerim. Kurtuluş Savaşı ile birlikte Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları hemen yüzünü Zonguldak'a, Kömür Havzası'na dönerler. Çünkü onlar dünyadaki sanayi devriminin önemini ve Osmanlı İmparatorluğu'nun neden dağıldığını bilmektedir.

21 Haziran 1921 tarihi, Türkiye'nin tam bağımsızlık kıvılcımının çakıldığı tarihtir. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, "Tam bağımsızlıkiçin ekonomik bağımsızlık şarttır" anlayışı ile Zonguldak'a sahip çıkmış ve ülkemiz sanayisini geliştirme hamlesini Zonguldak'tan başlatmıştır. Nitekim 1 Nisan 1924 tarihinde Zonguldak, Genç Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ilk ili olur. Bu anlayışla; Çatalağzı Termik Elektrik Santrali, Karabük ve Ereğli Demir-Çelik Fabrikaları, Filyos Ateş Tuğla ve Bartın Çimento fabrikaları kurulur.

Zonguldak, içinden iki il çıkacak kadar büyür ve sanayi şehri olarak ülkemizin gelişmesine, kalkınmasına hizmet eder. 1918 yılında 186 bin ton olan yıllık üretim 1924 yılı sonunda 950 bin tona çıkar. Üretim 1935 yılında 2 milyon 300 bin ton olur. 1937 yılında Fransızların şirketi, 1940 yılında tüm şirketler devletleştirilir. 21 Haziran 1921'de kurtulan sadece Zonguldak değildir. Değerli hemşehrilerim, 2015 yılında Zonguldak'ın taşkömürü üretimi toplam 1.5 milyon tonun altındadır. Yani 1935 yılının çok gerisinde, il olduğumuz 1924 yılının biraz üzerindedir. Kömürle gelişen, büyüyen ve il olan Zonguldak, bugün kömür üretiminden vazgeçilerek küçültülmekte, insanlarımız göç etmek zorunda bırakılmaktadır. Zonguldak'ta 100-150 yıl yetecek kömür rezervi var. Türkiye'nin kömüre ihtiyacı var. Kamu ve özel sektörün üretme imkanı var. Zonguldak'ın asıl ihtiyacı olan şey 1920'lerin anlayışıyla sahip çıkılmasıdır. 1921'in ilgi ve alakasının gösterilmesidir. Türkiye ekonomik krizlere sürüklenmemek için kendi doğal kaynaklarına dönmek zorundadır. Türkiye'nin Zonguldak'a ihtiyacı var. Zonguldak'ı kurtarmak Türkiye'yi kurtarmaktır. Tekrar hepinize saygılarımı ve sevgilerimi sunuyor, 21 Haziran Zonguldak'ın düşman işgalinden kurtuluşunu kutluyor, Kömürün bulunuşunda büyük katkısı olan Uzunmehmet'i saygıyla anıyor, hepinize sevgi ve saygılarım sunuyorum”

Törende ayrıca çocuklar şiirler okudu ve halk oyunları gösterisi sunuldu

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak haberleri muharrem akdemir haber son dakika haberi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
90 DAKİKA 20 KASIM
90 DAKİKA 20 KASIM
ANA HABER 20 KASIM 2017
ANA HABER 20 KASIM 2017