Kahveciler ve Lokantacı esnafı isyanda

Kahveciler ve Lokantacı esnafı isyanda
Bu içerik 787 kez okundu.

Katı atık bedellerine tepki gösteren Zonguldak Kahveciler ve Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Alparslan Küçük, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’e bedelleri düşürülmesi çağırısında bulundu.

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’i ziyaret etiğini ve ziyarete esnafın sorunları kedisine ilettiğini belirten Küçük, katı atık bedellerini ödeyecek esnafın olmadığını, defaeten söylenmesine ve çalışma yapılmasına karşın metrekareye 6 lira fiyatta indirim yapılmadığını ifade eti

olarak fiyatlandırıldığını söyledi.

Zonguldak Kahveciler ve Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Alparslan Küçük  şunları söyledi:

BUNU ÖDEYECEK ARKADAŞIMIZ YOK. YAPILANDIRIP BORCUNU ÖDEYECEK ARKADAŞIMIZDA YOK

“Dün ki ziyaretimizin temel amacı 2016 yılında Zonguldak Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu katı atık bertaraf bedelleri ile ilgiliydi. Burada gıda işletmelerinin iş yerlerinde düzenlenen raporda yeme içme alan metrekarede 6 lira ton yılda bir rakam belirlendi. Yani bir metrekare iş yerinde katı atık bertaraf 6 lira. Tabi ki bu 2016 yılında uygulamaya kondu ve 2017 yılında devam etmektedir. Biz bunu 2016 Şubat ayında dilekçelere de bir adadır. Şubat ayında esnafımızdan almış olduğumuz dilekçelerimizi var. Bu dilekçede de katı atık bertaraf bedellerinin çok yüksek olduğu bunu esnafımızın ödeyecek durumda olmadığını beyan etmiştik. Hatta 7.3.2016 2.Ayda 3.Ayda 5. ve 6.ayda dikeçleler aldık. Aynı dilekçeleri 2017’nin yine ocak şubat ve mart aylarında almaya devam ettik. Fakat sorun hiçbir zaman çözülmedi. 2016 yılı içerisinde torba yasadan yararlandırma konusun da bu bedellerin aşağı çekileceğine iş yerlerinde çöp numunelerinin tartılıp bunun tekrar yeniden değerlendirileceği konusunda bir çalışma yapıldı fakat ne yazık ki torba yasada yapılandırma döneminde kasımdaki sürenin sona ermesi döneminde belediye meclisi gereken görevi yapmadı. Fakat yine de 6 lira kaldı ve o dönemdeki yapılandırmalardan da esnafımız yararlanamadı ve bu borçlar aynı şekilde aynı metrekarelerde kaldı.

2017 yılında katı atık bertaraf bedelleri ile ilgili defahaten söylenmesine rağmen, çalışma yapılmasına rağmen bir değişiklik söz konusu olmadı

Çok cüzi miktarlarda bir değişiklik oldu oda esnafımızı rahatlatacak bir rakam olmadı. Dün ki ziyaretimizde Kahveciler ve Lokantacılar adına Sayın belediyen başkanımıza sıkıntının çok büyük olduğunu bunu esnafa anlatmakta zorlandıklarını kahveciler ve lokantacılar odası olarak pasifize olduğumuzu açıkça beyan ettik. Burada esnafımızı memnun edecek cevap veremiyoruz. Burada bu şikayetimizi belediye başkanımıza direkt ilettik ve kendilerinin de esnafımızı rahatlatmaları açısından bir açıklama yapmasını bu rakamların çok yüksek olduğunu ve bir açıklama yapmasını talep ettik. İnanıyorum ki yakın zamanda da belediye başkanımız bu konuda bir açıklama yapacak.

Yeni torba yasa çıkmasına rağmen, 2017’nin Mart ayına kadar olan dönemi kapsayan torba yasa çıkmasına rağmen yine meslek odamıza bağlı üyelerimize ödeme emirleri gönderildi. Bu ödeme emirleri 30 gün içerisin de borcun ödenmesi yönünde de bu konuda kendilerine torba yasanın çıktığı halde bu ödeme emirlerinin gönderilmesi ile ilgili sıkıntılarımızı anlattık bu konuda rakamda düşüş olmasa bu metrekarede 6 liralık rakamlardan bu borcun ödenmesi talep ediyoruz. Bunu ödeyecek arkadaşımız yok. Yapılandırıp borcunu ödeyecek arkadaşımızda yok. Biz bu bedellerin bir an önce tekrar 2016’yı da içine alacak şekilde geriye dönük. Ödenebilecek makul bir seviyeye çekilmesini istiyoruz açık ve net söylüyorum kahveciler ve lokantacılar esnaf odası olarak ben bunu esnaf arkadaşıma anlatamıyorum.Bunu birinin anlatması lazım.Sayın Belediye Başkanımızın da esnafımızı aydınlatacak açıklama yapmasını istiyoruz”

(HABER-ERCAN DEMİR)

Alparslan Küçük zonguldak haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 22 EKİM 2017
ANA HABER 22 EKİM 2017
ARA HABER 22 EKİM 2017
ARA HABER 22 EKİM 2017