“Her yıl 100’den fazla hafız yetiştirilecek”

“Her yıl 100’den fazla hafız yetiştirilecek”
Bu içerik 1791 kez okundu.

Vali Yardımcısı Nevzat Taşdan, İlimizde ilk defa başlatılan Hafızlık Projesinin tanıtımına yönelik olarak basın toplantısı düzenledi.

Valilik Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya ayrıca; Toplantıya, İl Müftüsü Rüstem Can, İl Milli Eğitim Müdürü Turgut Özbek, Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Kadir Divanlıoğlu ve İlim Yayma Cemiyeti Şube Başkanı İbrahim Cansız katıldı.

Toplantıda hafızlık Projesi ile ilgili bilgi veren Vali Yardımcısı Nevzat Taşdan, “Sayın Valimizin talimatıyla ve büyük destekleriyle Zonguldak'ta ilk defa olacak şekilde çok hayırlı bir hizmet olan tüm imam hatip liselerinde hafızlık proje uygulaması başlatıldı. Bu proje çok önemli bir projedir ve çok hayırlı sonuçlar doğuracaktır. Bu proje ile Zonguldak genelinde 300 den fazla çocuğumuz şu an itibariyle yaz tatili ile birlikte hafızlık ön hazırlama kurslarına alınmıştır” dedi.

Nevzat Taşdan projeyle birlikte her yıl 100’den fazla hafız yetiştirilmesini hedeflendiğini kaydetti

Proje hakkında basın mensuplarına bili veren Vali Yardımcısı Nevzat Taşdan, şunları söyledi:

“Proje süreci ve sonuçları şu şekilde özetlenebilir. Sayın Valimiz ve Sayın Rektörümüz tarafından imzalanan bir protokolle öncelikle İlahiyat Fakültemiz, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve İl Müftülüğümüz tarafından uyum ve koordinasyon imkanları geliştirilmiş ve bu çalışma dahiline İmam hatip liselerimizde eksik olan hafızlık proje okullarının hayata geçirilmesi kararlaştırılmıştır. Bu projenin sağlıklı olarak yürümesi için hem erkek hem de kız öğrencilerimiz için mutlaka gerekli olan yatılı pansiyon binaları Sayın Valimizin çok güzel bir organizasyonu ile sağlanmış olup bu konudaki en önemli sorun çözülmüştür. Bu projenin en sağlıklı olarak yürütüldüğü pilot il olan Konya ve Düzce’de ki çalışmalar dikkatle incelenmiş, uygulamaları yerinde görülmüş ve çocuklarımız için en güzel program hazırlanmıştır. Bu proje ile henüz yeni başlayan bu 300 çocuğumuza ve her yıl yeni kayıt olacak gelecek öğrencilerimize hem hafızlığın kazandırılması, hem de sosyal aktiviteler desteğinde akademik başarı sağlamaları planlanmıştır.

Proje ye müracaat eden 5., 6. ve 7. Sınıfların her biri için ayrı ve özel program düzenlenmiş olup titizlikle uygulanması planlanmaktadır. Bu sınıfların her biri için ailelerin ve okul yönetiminin birlikte kararlaştıracağı bir yılda kaba tabirle kayıt dondurma olarak belirtilebilecek bir şekilde o yıl için sadece hafızlık dersleri alınacak ancak akademik önemli dersler de takviye olarak verilerek çocuğumuz hafız olurken dersleri aksatılmayacaktır. Ancak her hangi bir yıl kaybı olmayacak ve diğer yıl eğitimine bir üst sınıfta önceki akranları ile birlikte öğrenimine devam edecektir. Başka bir deyişle öğrencinin sene kaybı olmayacaktır.

Bu süreçte öğrencilere yüzme başta olacak şekilde ilgilendikleri en az bir spor dalı öğretilecektir. Hafızlık eğitimini bitiren her öğrenci Sayın Valimiz tarafından Umreye gönderilecektir. İlçe kaymakamlarımız ise birer bilgisayar hediyesi sözü vermişlerdir. 10* Şu an için her öğrencimize sevdikleri takımın forması sayın Valimizin bilgisi dahilinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından alınacak olup siparişleri verilmiştir. Öğrencilerimize sivil toplum kuruluşları da değişik destek vererek hafızlık eğitimini aynı zamanda eğlenceli hale getirecek vaatlerde bulunmuşlardır. Öğrencilerimizden Zonguldak merkezdeki 67 kızımız ve 43 erkek çocuğumuz İl Müftülük Binasında 3 er sınıf olarak geçtiğimiz bu hafta başında ön eğitime başlamışlardır. Yine Kilimli de 30 öğrencimiz bu eğitime başlamıştır. Kozlu da ise 23 öğrencimiz önümüzdeki hafta başında eğitime başlayacaktır. Bunların yanında Ereğli, Çaycuma ve Devrek’te ise 180 öğrencimiz hafızlık eğitimlerine devam etmektedir. Hafızlık ön eğitimine başladığımız bu öğrencilerimizden bu yaz eğitimi boyunca yatılı kalmak isteyenler için gerekli hazırlıklar yapılmış olup Bayram sonrasında isteyen öğrencimize yatılı imkanı sağlanacaktır. Yatılı öğrenciler Kurslara servislerle getirilecektir. Okulların açılması ile eğitim ve öğretim süresinde yine isteyen öğrencilerimizi yatılı olma imkanı sağlanacaktır. Tüm hafızlık eğitimi İlahiyat fakültesi hocalarımızın da desteği ile sürdürülecektir”

(HABER-ERCAN DEMİR)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KURAN İKLİMİ 23 KASIM 2017
KURAN İKLİMİ 23 KASIM 2017
ANA HABER 23 KASIM 2017
ANA HABER 23 KASIM 2017