Avcı ve Akgün muhasebecilere bilgi verdi

Avcı ve Akgün muhasebecilere bilgi verdi
Bu içerik 518 kez okundu.

7020 sayılı yapılandırma kanunu hakkında muhasebeciler ve mali müşavirler bilgilendirildi

Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına dair kanun hakkında SGK İl Müdürü Erkin Avcı ve Vergi Dairesi Başkanı Refik Akgün, muhasebecileri ve mali müşavirleri bilgilendirdi.

Zonguldak serbest Muhasebeci ve mali Müşavirler Odası Başkanlığında seminer düzenlendi.

Seminerde oda başkanı Polat Sezgün ile çok sayıda muhasebeci ve mali müşavir katıldı.

SGK İl Müdür Erkin Avcı, yapılandırma kapsamına giren alacaklar hakkında, yapılandırma Hangi Alacakların hangi borçları kapsadığı, rücu edilenler, yapılandırma dışında kalan alacaklar, yapılandırmanın ne sağladığı gibi bir çok konuda serbest muhasebeciler ve mali müşavirleri bilgi verdi, onları kanun hakkında aydınlattı.

Erkin Avcı, “31/03/2017 tarihinden önceki aylara ait olup, 31/8/2017 ve öncesinde tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan;  Sigorta primi, İşsizlik sigortası primi, Sosyal güvenlik destek primi, İsteğe bağlı sigorta ve topluluk sigortası primi, Emeklilik keseneği ve kurum karşılığı primi, İdari Para Cezaları, Damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı, borç asılları ile bu borçlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı tutarları yapılandırma kapsamına giren alacakları oluşturmaktadır” dedi.

Yapılandırma Hangi Alacakların hangi borçları kapsadığı hakkında açıklama yapan SGK İl Müdürü Erkin Avcı, “31/3/2017 tarihine kadar bitirilmiş özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi, borç asılları ile bu borçlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı tutarları yapılandırma kapsamına giren alacakları oluşturmaktadır. Rücu Alacakları; İşverenlerin ve üçüncü şahısların iş kazası ve meslek hastalığı, malûllük, adi malûllük ve ölüm hâlleri ile genel sağlık sigortalısına ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilere yönelik fiiller nedeniyle ödemekle yükümlü bulundukları her türlü borç asılları ile bu borçlara ait kanuni faiz tutarları yapılandırma kapsamına giren alacakları oluşturmaktadır” diye konuştu.

Yapılandırma Kapsamı Dışında Kalan Borçlar hakkında bilgi veren Erkin Avcı, “GSS Alacakları, Sağlık Hizmet Sunucularına (hastaneler, eczaneler, optikçiler) yersiz yapılan ödemelerden veya bunlara kesilen cezai şartlardan doğan alacaklar” diye konuştu.

SGK İl Müdürü Erkin Avcı ve Zonguldak Vergi Dairesi Refik Akgün’de kanun hakkında Muhasebeciler ve mali müşavirleri sorularını yanıtladılar.

(HABER-ERCAN DEMİR)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KURAN İKLİMİ 23 KASIM 2017
KURAN İKLİMİ 23 KASIM 2017
ANA HABER 23 KASIM 2017
ANA HABER 23 KASIM 2017