Zonguldak denizinde Turkuaz renk hakim..

Zonguldak denizinde Turkuaz renk hakim..
Bu içerik 1451 kez okundu.

Karadeniz’de son günlerde yaşanan renk değişikliğinin sebebinin ‘Emiliania huxleyi’ isimli kalsiyum karbonat zengini mikro organizmalar olduğu ortaya çıktı.

Son bir haftadır Zonguldak sahillerinden de rahatlıkla gözlenen Karadeniz sularında her zamankinden daha turkuaz bir renk hakim. Ve söz konusu renk değişimi bir haftayı aşmış durumda.

Uzmanlar bu renk değişiminin son 10 gündür bütün Karadeniz’de yaşandığını ve bunun bir ‘bereket’ olduğunu söylediler.

Renk değişiminin kaynağının, bilimsel adı ‘Emiliania huxleyi’ olan kalsiyum karbonat zengini mikro organizmalar olduğunu ve Karadeniz’de bu organizmaların yoğunluğunda büyük bir patlama yaşandığını belirten uzmanlar, “Son 10 gündür Sahra’dan gelen yağmurlar bunu tetikledi. Bütün Karadeniz’de bu var. Emiliania huxleyi adı verilen algler suyun rengini turkuaza döndürür ve kokusunu keskinleştirir. DMSP denilen kimyasal salgılar içerdikleri sülfür nedeniyle özel bir koku ortaya çıkarır. Bu da deniz kokusunu daha keskin hale getirir. Karadeniz’de ortaya çıkan turkuaz renginin balıkçılar için iyi gelir. Tüm Karadeniz’de Emiliania huxleyi patlaması olması Karadeniz için bereket demektir. Hamsiler bunu bildiği için yumurtalarını döküyor. Gelecek sene hamsi çok bol olacak” şeklinde konuştular.

(HABER-ERCAN DEMİR)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜNE BAŞLARKEN 21 KASIM
GÜNE BAŞLARKEN 21 KASIM
90 DAKİKA 20 KASIM
90 DAKİKA 20 KASIM