Zonguldak’ın kurtuluşu tarımda

Zonguldak’ın kurtuluşu tarımda
Bu içerik 1090 kez okundu.

Zonguldak Ziraat Odası Başkanı Hasan Kabarık, Zonguldak’ın geleceğinden tarımda olduğunu ve tarım projelerini desteklenmesi gerektiğini belirtti.

2-B arazilerini orman köylüsünü hizmetine açılması gerektiğini ayrıca fındığa, hayvancılığın desteklenmesi gerektiğini belirten hasan kabarık nemi değerlendirmelerde bulundu.

 

HAYVANCILIKTA, SERACILIKTA VE DİĞER TARIM DALLARINDA ORGANİZE SANAYİ KURULMASI ZONGULDAK İÇİN ÇOK ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR

Vali Ali Kaban’a  desteklerinden dolayı teşekkür atiğini belirten Kabarık, “Uzun yıllar Zonguldak ilimiz sanayi bölgesi olarda tanıtmışlar ve sanayi bölgesi olarak bilinmektedir.. Ancak son yıllarda bu sanayileşme ilimizde biraz durgunlaşmış durumdadır. Çünkü TTK maden ocakları faaliyetleri biraz kısıtlanmıştır. Bu nedenle işsizlik her geçen gün geriye gitmektedir. Bunun için sadece ilimizi sanayiye bağlamamak lazım. Birazda tarım sektörüne geçilerek tarıma önem vermek lazım. Tarım olmazsa olmazımızdır. Çünkü insanlar beslenemez ise yaşayamazlar.  Yaşaması mümkün değil. İnsanların beslenmesi için tarımda çok üretim yapmamız lazım, çok çalışmamız lazım. Hele hele ilimizde sanayiden tarıma geçiş döneni çok önemim. Bunun için plan projeler yapılması gerekiyor. Daha doğrusu yapmamız gerekiyor. Hayvancılıkta, seracılıkta ve diğer tarım dallarında Organize sanayi kurulması Zonguldak için çok önem arz etmektedir ve bunu hep destekliyoruz, desteklemeye de devam ediyoruz. İşte tüm amaç ilimizde geniş kapsamlı arazi bulup; arazi temin edip bu arazileri değerlendirmek gerekiyor. Sağ olsun Sayın valimizde hazine arazileri olsun diğer araziler olsun bu konuda özverili çalışmaları var. Seracılıkta Çaycuma’da Organize sanayi çok iyi bir yere gelmektedir ve bu da ilimiz için sanayiden tarım sanayisine geçmesi çok önemidir. Ve en büyük sorunlarımızdan biri de zaten ilimizde yeteri arazinin bulunmamasıdır. Arazilerimizin yapıp üretimi artırmamız lazım. Bunun yanında hayvancılığına bilhassa çok önem vermemiz gerekiyor. Süt hayvancılığına önem vermezi, damızlık hayvancılığına önem vermemiz gerekiyor” dedi.

 

FINDIĞA DESTEK ŞART..

Fındığa desteğin şart olduğunu belirten Ziraat Odası Başkanı HPsan kabarık, “Tarımda örneğin ilimiz fındık bölgesi olmaktadır. Fındık üretimini de mümkün olduğu kadar çok çalışmamız lazım. Üreticilerimiz desteklememiz lazım. Fındık bugün dünyada ünlü bir tarım ürünüdür ve Türkiye’nin ihracat yapıp döviz girdiği bir üründür ve bunu üretimini de artırmamız gerekiyor.

 

DESTEKLER AÇIKLANMADI

207 yılı desteklerini henüz açıklanmadığını belirten Hasan kabarık, “Ancak 2017 yılında tarımda ve hayvancılıkta desteklerimiz açıklanmadı ve bunların açıklanmasını bekliyoruz. Ve bundan sonrada gerekli projeleri yapı Zonguldak’ın kurtuluşunu sağlamaya çalışacağız” şeklinde konuyştu.

 

TOHUMCULUK..

Tohumculuk konusunda bilgi veren Hasan Kabarık, “Zonguldak’ta bildiğiniz gibi bugüne kadar hep sanayi bölgesi olduğu için tarımda çok fazla bir yatırım yapılmamış. Bu konuda büyük çaplı arazilerimizde olmadığı için tohumculuğa çok fazla önem verimleşiş. Eğer bundan sora devletimiz verdiği desteklerle tohum ve diğer tarım ürünlerini artırmaya ve istihdam yaratmaya çalışılmalıdır” diye konuştu.

 

ÇOK ÇALIŞP ÇOK ÖRETMELİYİZ

Tarımın insan hayatı için gerekliliğine dikkat çeken Zonguldak Ziraat odası Başkanı Hasan Kabarık, “Çünkü buda yapılan projelere bağlı ve bu konuda da proje yapmaya önem vermeye çalışacağız. Tabi bu tek başına bizlerin gayretleriyle olmuyor. Burada hep birlikte el birliğiyle sanayi iş adamlarıyla ve bölgemiz insanlarıyla sivil toplum örgütleriyle belediyelerle, hele hele belde belediyeleriyle tarımda çok çalışıp çok üretmek, çok proje yapmak bizim için çok önem taşımaktadır” diye konuştu.

(HABER-ERCAN DEMİR)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 19 KASIM 2017
ANA HABER 19 KASIM 2017
HAYATA DAİR 17 KASIM
HAYATA DAİR 17 KASIM