Diyabetlilere oruç yasak (Videolu haber)

Diyabetlilere oruç yasak (Videolu haber)
Bu içerik 745 kez okundu.

Diyabet ve Kronik Hastalar Derneği Genel Başkanı Başkanı Çetin Terzioğlu, şeker hastalarına oruç tutmamaları tavsiyesinde bulundu.

Çetin Terzioğlu yaptığı açıklamada Diyabet hastalığının ciddi bir hastalık olduğunu, diyabetlilerin oruç tutmalarının kedi sağlıkları açısında sakıncalı olduğunu, tutmak isteyenlerinde ise doktor kontrolünde tutmaları gerektiğini belirterek şunları söyledi:

DİYABETLİLERİN ORUÇ TUTMALARIN ÖNERMİYORUZ

“Diyabet hastalığı gerçekten ciddi bir rahatsızlıktır. Bunun oruç tutmak yönündeki konumda kesinlikle tıbbi diyabetliler ve insilün kullananlara kesinlikle doktorlarımız tarafından oruç tutmaları yasaklanıyor. Yani burada tablet kullananlarda doktor kontrolünde, Yani şeker hastalarının oruç tutmaları sakıncalı. Şeker hastalığı 3 ana 3 ara olmak üzere günde 6 kez bir şeyler yemesi gerekiyor. Aç durmaması lazım. Tokluk ve açlık şekerlerini kontrol edebilmesi, vücutta ki metobolizmanın belli düzeyde çalışması gerekmektedir. Bu çalışma esnasında fazla aç kaldığı zaman şeker dengelerin bozulacağı, bozulduktan sonrada insan metobolizmanın bozulması nedeniyle oruç tutmak tıbbi yönden yasaklanıyor. Diyabet hastalığı olup ta oruç tutan ve acillere düşenler oldu. Ama oruç tutmalarını biz önermiyoruz ama tutmak isteyenlerde doktor kontrolünde oruçları tutması gerekmiyor. Ama ben oruç tutmaların önermiyorum. Tutmak isteyenlerde doktor kontrolünde tutmaları gerekiyor” 

(HABER-ERCAN DEMİR)

Diyabetlilere oruç yasak son dakika zonguldak haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAYATA DAİR 17 KASIM
HAYATA DAİR 17 KASIM
ANA HABER 17 KASIM 2017
ANA HABER 17 KASIM 2017