Bu Kuyruk Başka Kuyruk!.. (VİDEOLU HABER)

FIRINLARDA PİDE ALMA YARIŞI

Bu Kuyruk Başka Kuyruk!.. (VİDEOLU HABER)
Bu içerik 2120 kez okundu.

Ramazanın ilk akşamında evlerine pide götürebilmek için fırınlara beklediler.

Ramazan’ı Şerif ayının girmesiyle birlikte dumanı üzerinde elle tutulamayan pideler ve iftara az bir zaman kala başlayan pide kuyrukları Ramazan ayına renk katıyor.

Ramazan ayını ilk günü açılacak olan iftar öncesi ekmek fırınları pide kuyruklarına sahne oldu.

Türk kültürüne ait bir lezzet olup Türk ve Orta Doğu mutfağında yaygın bir ekmek türü olan Ramazan pidesi bu ayda özel olarak yapılan birçok geleneksel yemeğin yanında iftar ve sahurda tüketiliyor.

Ramazan da her gün taze pide alma alışkanlığı sürdürülüyor. Fırınların önünde kuyruğa girerek sıcak pide alma geleneğini asırlardır sürdürülen vatandaşlar sırası gelince kağıda sarılı sıcak pidelerini alarak evlerinin yolunu tutuyor.

Fırıncılar öğle saatlerinde ürettikleri pideleri bakkal ve marketlere dağıtırken, akşam iftar sofrasında sıcak pide yemek isteyenler ise, hem vakit geçirmek hem de pide almak için fırın önünde kuyruğa giriyorlar.

Yumurtalı seçeneğiyle 450 gramı 2,5 liradan satılan pideler dumanı üzerinde konulan iftar sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Pide kuyruğunda bekleyenler ise bu sırada yapılan sohbetler sayesinde eski Ramazanlarla alakalı nostaljik hatıraların tekrar zihinlerinde canlandırıyorlar

Zonguldak’ın Kilimli İlçesi’nde fırında iftar öncesinde sıcak pide bekleyişi içine giren vatandaşlar oldukça heyecanlıydılar.

Vatandaşlar Ramazan ayını gelmesinden çok mutlu olduklarını ve ayrıca açılacak olan ilk oruç nedeniyle heyecan içinde olduklarını söylediler.

Fırıncı esnafı Şaban Recep Kethüda ise satışlardan memnun olduklarını kaydetti.

(HABER-ERCAN DEMİR)

pide kuyruk ramazan son dakika haberi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜNE BAŞLARKEN 21 KASIM
GÜNE BAŞLARKEN 21 KASIM
90 DAKİKA 20 KASIM
90 DAKİKA 20 KASIM