ZONGULDAK’TA DUYGU DURUM BOZUKLUĞU SEMİNERİ (Videolu Haber)

ZONGULDAK’TA DUYGU DURUM BOZUKLUĞU SEMİNERİ (Videolu Haber)
Bu içerik 1380 kez okundu.

“Öfke bozukluğu toplumun yüzde 20’sini ilgilendiriyor”

Zonguldak’ta Duygu Durum Bozukluğu Semineri,

İstanbul Gelişim Üniversitesi Psikoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Yard. Doç. Dr. Tuncay Barut, “Öfke bozukluğu toplumun yüzde 20’sini ilgilendiriyor” dedi

 

İstanbul Gelişim Üniversitesi Psikoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Yard. Doç. Dr. Tuncay Barut, Zonguldak’ta okullarda görev yapan rehber öğretmenleri okul idarecileri ve milli Eğitim personeline “Duygu Durumu Bozukluğu konusunda panel düzenlendi.

Dedeman Otel’de Perşembe günü akşamı düzenlenen panele Zonguldak mili Eğitim müdür yardımcısı Murat Kapıcı ile okul idarecileri ve okullarda görev yapan rehber öğretmenleri katıldı.

Seminerde ayrıca Memur-sen İl başkanı Kumuran Aşkar, Eğitim Bir-sen şube başkanı Sadettin dede’de katılanlar arasındaydı.

Semineri değerlendiren İstanbul Gelişim Üniversitesi Psikoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Yard. Doç. Dr. Tuncay Barut,

“Şimdi biz İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden geliyoruz. Aynı zamanda ben bir psikiyatrıyım. Duygu Durum Bozukluğu” ciddi bi8r halk sağlığı sorunudur. Toplumun yüzde 15-yüzde 20’sini ilgilendiren bir sorun. Yani klasik herkesin bildiği depresyon. Pipolar bozukluk, bazen öfke kontrol bozukluğu bu spektrum içerisinde değerlendiriliri. Bunu fark etmek, bunu kronikleşmesin. Tedavinin ayarlanmasını, düzenlenmesini ve yıkıcı sonuçları, intihar gibi eğitim hayatını aksamazsı gibi sonuçları engellemeye yardımcı olacaktır. Bunu ne kadar erken tanırsak o kadar yüz güldürücü sonuç alırız. Bunu için eğitim ci arkadaşlarımız ile beraber bir duyarlılık oluşturmaya çalıştık. Çokta keyifli, çokta faydalı bir toplantı olduğunu düşünüyorum. Seminerimize rehber öğretmenleri, eğitimciler katıldı. İl Milli eğitim Müdürlüğü’nün desteği oldu, idareci arkadaşlarımız buradaydı. Çokta ilgi çekti aslında. Çünkü her yaşın yani çocukluğunda, ergenliğinde, yaşlılığında sorunudur duygu durum bozukluğu. Çünkü mutsuzluk, keyifsizlik, hayattan kendini geri çekme, yaşatman zevk almam, bazen boşluk duygusunun olması, normal işlevselliğin bozulması gördüğümüz şeyler. Bunlar çok önemsenmeyip geçiştirilecek şeyler değildir. Bunların ciddiyetini, önemini, çünkü en yıkıcı kısım intihardır burada Özellikle onun üzerinde durduk. İntihar girişimin olması düşüncesi, intihar düşüncesinin olması ya da intihar planın olması çok önemli olduğunu, bunu çok önemsememiz gerektiğini de dile getirdik. Yani bir duyarlılık oluşturduğumuzu düşünüyoruz” dedi.

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak haberleri haber son dakika haberi seminer Tuncay Barut
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAYATA DAİR 24 KASIM 2017
HAYATA DAİR 24 KASIM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 24 KASIM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 24 KASIM 2017