Zonguldak Körling sahası kazanacak

Zonguldak Körling sahası kazanacak
Bu içerik 2327 kez okundu.

Karaelmas Kemal Köksal Stadyumu kapalı tribünlerin  altına  Körling sahası yapılacak. Tribünlerin altına soyunma odalarının arka kısımsa yapılacak körling sahası    Türkiye’nin sayılı tesisleri arasında yer alacak.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ahmet Karayılmaz, inşaatı  devam eden kapalı tribünlerde incelemelerde bulundu. Körling salonunun yapılacağı bölümde  yürütülecek çalışmalar için bilgi aldı. Konu hakkında bilgi veren Ahmet Karayılmaz, şunları söyledi,” Tribün inşaatı sürüyor. Soyunma odalarının arka  kısmına  körling sahayı yapmayı amaçlıyoruz. Bakanlığımız ve körling  Federasyonu bu işe çok sıcak bakıyor. Gerekli yazışmalar yapıldı. Biliyorsunuz körling buz üzerinde yapılan bir spor. Bunun için  makinelerin  getirilmesi gerekiyor. Onunla ilgili çalışmalarız var.  İnşallah Zonguldak’a Türkiye’nin sayılı tesislerinden birini kazandırıp buraya önemli müsabakalar alacağız”

KÖRLİNG NAZIL OYNANIR ?

Körling oyunu, iki takımdan oluşmaktadır. Takım dört kişilik bir ekipten meydana gelmektedir. Bu aktivite 42 m uzunluğunda 4,3 m genişliğinden oluşan buz pisti üzerinde oynanmaktadır. 10 raunt olarak belirlenen spor dalı, taş, süpürge ya da fırça malzemeleri yardımı ile oynanmaktadır. Her raunt 76 dakikalık zaman diliminden oluşmaktadır. Maç bitimi berabere ise uzatmalara gidilmektedir. 60 saniyelik molalar oyuncuların dinlenmesi için verilmektedir. Oyunda sekiz taş bulunmaktadır. Buna özel ayakkabı giymek istenilen başarıyı elde etmek için gereklidir. Körling özel ayakkabının alt düzeneği kaydırıcı özelliği taşıyan maddelerden üretilmiştir. Bu da kişinin daha rahat kaymasını ve hareket etmesini sağlamaktadır. Kaydırıcı etkisi kişinin elini kullanma yönüne göre ayarlanmaktadır. Yani ayakkabının tek tarafında bu özellik bulunmaktadır. Süpürge ya da fırça, buz yüzeyini süpürmeye ve aşındırmaya yaramaktadır. Bu sayede taş rahatlıkla hedefe ulaşabilmektedir. Eski zamanlarda mısır püskülünden meydana gelen süpürgeler bu oyun için kullanılmaktaydı. Ama şimdilerde oyuna özel tasarlanan fırça ve süpürge üretimi yapılmaktadır.

Körling taşının ağırlığı standarttır. 19,96 kg ağırlığındadır. Ve bu taşı hareket etmesini sağlayacak taşıma sapı vardır. Bu saplar takıma göre renk bakımından farklılık göstermektedir. Bunun nedeni, taşların oyun esnasında hangi takıma bağlı olduğunu belli etmektedir. Bu da oyuncuğa kolaylık sağlar. Hog çizgisi hizasında oynanan oyun, takımların sonucunu belirler. Hog çizgisinden önce taşı fırlatan takım oyunda sayı kazanmaktadır. Oyun esnasında takımlar rakiplerin taşlarını hedefe gitmesini engellemek için müdahalede bulunurlar. Takım kaptanına skip adı verilmektedir.

Oyuncuların şahsi oynama noktaları vardır. Üç oyuncu taşları çizgi esnasında fırlatırken, skip oyuncular karşı tarafta beklemektedir. Burada taşın yönlendirmesini sağlamaktadır. Geriye kalan kişiler ise oyunun vazgeçilmez malzemesi süpürge ile taşı takip eder ve rahat hareket etmesi için buz tabakasını aşındırır. Hedefe ulaştırmak için taşa müdahale ederler ve karşı takımdan önce oyunu tamamlamak için performans sergilerler. Oyuncular hem kendi düşünceleri hem de takımının direktifleri ile süpürme işlemini gerçekleştirirler. Her oyuncunun üstlenmiş olduğu pozisyon önemlidir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
90 DAKİKA 23 EKİM 2017
90 DAKİKA 23 EKİM 2017
ANA HABER 23 EKİM 2017
ANA HABER 23 EKİM 2017