“Ahilik Sandığı düzenlemesi yapıldı” (Videolu Haber)

“Ahilik Sandığı düzenlemesi yapıldı” (Videolu Haber)
Bu içerik 640 kez okundu.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Zonguldak İl Müdürü Erkin Avcı Esnaflar için Ahilik sandığı düzenlemesinin yapıldığını söyledi.

Erkin Avcı Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle düzenlediği basın toplantısında SGK olarak yapılan yeni düzenleme ve çalışmaları anlatarak, “Sosyal Güvenlik Kurumunu paydaşlarına tanıtmak, sosyal güvenlik reformunu anlatmak, sosyal güvenlik kavramının toplumumuzun tüm bireyleri tarafından bilinmesini sağlamak, vatandaşlarımızı hak ve yükümlülükler konusunda bilgilendirmek, toplumda sosyal güvenlik bilinci oluşmasına katkı sağlamak amacıyla her yıl tüm yurtta 16 Mayıs’ı içine alan haftanın "Sosyal Güvenlik Haftası" olarak kutlanması Yönetim Kurulumuzun 12.02.2009 tarihli ve 2009/73 sayılı kararı ile belirlenmiştir. 2009 yılı 11-17 Mayıs Haftasından başlayarak sosyal güvenlik haftası kutlanmaya başlanmıştır” dedi

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU HİZMETLERİNDEN MEMNUNİYET ARTTI

Sosyal güvenlik kurumu hizmetlerinden memnuniyetin arttığını belirten SGK İl müdür Erkin Avcı, “TÜİ Anketi (22 Şubat 2017 tarihli haber büteni): Bireylerin kamu hizmetlerinden genel memnuniyet düzeylerine bakıldığında, 2016 yılı sonuçlarına göre en yüksek artış 9,2 puan ile Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinde gerçekleşti. En yüksek memnuniyet oranı2016 yılında %78,4 ile ulaşıma hizmetlerinde gerçekleşirken bunu sırasıyla; %75,7 ile asayiş %75,4 ile sağı, %67,9 ile Sosyal Güvenlik Kurumu, %65,1 ile eğitim ve %57,9 ile adli hizmetlerden memnuniyet takip etti” dedi

SOSYAL GÜVENLİK HİZMETİVATANDAŞIN AYAĞINA GÖTÜRÜLDÜ

Hizmeti vatandaşın ayağına götürdüklerini belirten SGK İl Müdürü Erkin Avcı,Sigortalıları ihtiyaçlarına yerinde hizmet veren, kolay erişilebilir bir sosyal güvenlik amacıyla; yurdun dört bir yanında sosyal güvenlik merkezleri açıldı ve açılmaya da devam edildi” dedi

E-DEVLET HİZMETLERİ YAYGINLAŞTIRILDI

E-Devlet hizmetlerini yaygınlaştırıldığını belirten SGK İl Müdürü Erkin Avcı, “Sosyal güvenlikte sunulan hizmetleri, teknolojiye taşıyarak, e-devlet portalı da en fazla hizmet sunan Kurum olarak dünyada öncü seviyeyi yakaladı. E-Devlet Kapısını amacı kamu kurumlarını e-Devlet hizmetlerini vatandaşlara, işletmelere, kamu kurumlarına güvenli, tek noktadan ve etkin şekilde sunmaktı. Hali hazırda Kurumumuzun e-Devlet kapısı üzerinde genel sağı sigortası emeklilik, sigorta ve diğer hizmetler alanında toplam 59 uygulaması bulunmaktadır” diye konuştu.

Ayrıca ALO-170 vasıtasıyla vatandaşlara hizmet sunulmaya devam edildiğini belirten Erkin Avcı, “İletişim Merkezi ALO 170 hattı farklı şehirde (Karaman, Şanlıurfa, Sivas, Kütahya, Ankara, Trabzon, Bayburt) 910 çalışan ile vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. Bağısı firma (GENAR) tarafından 3-14 Ekim 2016 tarihleri arasıda yapılan memnuniyet anketinde, ALO 170 sektör ortalamasının üzerinde (%82) yüksek vatandaş memnuniyeti sağlanmışı” şeklinde konuştu.

ESNAFLAR İÇİN AHİLİK SANDIĞI DÜZENLEMESİ

Çalışma hayatında milli seferberlik projesine yönelik ziyaretler gerçekleştirildiklerini belirten Erkin Avcı, SGK’nın yeni düzenlemeleri hakkında bilgi vererek şunları söyledi:

“Lise ve üniversite mezunlarına ilave 2 yıl sağlık hizmeti sağlandı.

25 yaş altı gençlerimizin genel sağlık sigortası prim borçları silindi.

Kısmi süreli çalışan sigortalılarımızın genel sağlık sigortalılık durumlarına yönelik düzenleme yapıldı.

Er ve erbaşların genel sağlık sigortası kapsamına alınması sağlandı.

Genel sağlık sigortası sisteminde reform yapılarak tek kademe uygulaması ve prim oranının düşürülmesi sağlandı

Birikmiş borcu olan genel sağlık sigortalılarına yönelik kolaylıklar sağlandı.

Emekliye promosyon imkânı sağlandı.

Tüm memur emeklilerinin 30 yıl üstü hizmet sürelerine ikramiye ödenmesi sağlandı.

Yurtdışı provizyon aktivasyon ve sağlık sistemi(yupass) kapsamındaki ülke sayısı artırıldı.

Kayıt dışı istihdam ile mücadelemiz kararlılıkla devam etti.

Yapılandırmadan yararlanan sigortalılara/hak sahiplerine kredi ile emeklilik imkânı sağlandı.

Blokeli veya hareketsiz nitelikte sigortalı/emekli aylık veya ödemelerin iadesinde kolaylık sağlandı.

Köy ve mahalle muhtarlarının primleri devlet tarafından ödenmeye başlandı.

4/b kapsamındaki(bağ-kur) beş puanlık indirim teşviki getirildi.

Esnaf ahilik sandığı kurulmasına yönelik düzenleme yapıldı.

Prime esas kazanç üst sınırı yükseltildi.

İşverenlerimizin ve sigortalılarımızın prim borçlarına yönelik ödeme kolaylığı (yapılandırma) getirildi

Yapılandırma taksit ödeme süresi uzatıldı.

Terör ve afet nedenleriyle işverenlerin yükümlülüklerin ertelenmesi sağlandı.

İlave 6 puan teşvik uygulaması kapsamı genişletildi.

İşverenlerimize asgari ücret desteği sağlandı.

İşverenlerimize prim erteleme imkânı sağlandı.

Yapılan düzenleme ile Kanunun 4.maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde belirtilen sigortalıları çalışan özel sektör işverenlerinin 2016 yılı Aralık, 2017 yılı Ocak ve Şubat aylarına ait sigorta prim tutarlarını sırasıyla 2017 yılı Ekim, Kasım ve Aralık ayları içerisinde Kurumca belirlenecek tarihe kadar ödemeleri halinde bu aylara ilişin primlerin süresinde ödenmiş sayılmaları sağlanması. Böylelikle işverenlerin üzerindeki prim yükünün belli süreler için azaltılması ve ötelenmesi amaçlanmıştı”

TEŞVİKLERDEN YARARLANMAYA YÖNELİK YENİ DÜZENLEME YAPILDI

SGK İl Müdürü Erkin Avcı son olarak teşviklerden yararlanmaya yönelik yeni düzenlemeler yapıldığını ifade ederek şunları söyledi:

İşyerinde kayıt dışı veya sahte sigortalı tespit edilmesi halinde mevcut durumda işverenler bir yıl süreyle istihdam teşviklerinden yararlanamamaktaydılar. Yapılan düzenleme ile kayıt dışının tespit edilmesi halinde birinci tespitte bir ay süreyle, ilk tespitten itibaren üç yıl içinde yapılan tespitlerde ise bir yıl süreyle teşviklerden yararlanamaması şeklinde esneklik sağlanacaktı. Ayrıca, 5 kişiden fazla olmamak koşuluyla çalışan toplam sigortalı sayısının %1’ini aşmayan sayıda, kayıt dışının tespit edilmesi halinde de, teşviklerden yararlanmak etkilenmeyecektir.

(HABER-ERCAN DEMİR)

Sosyal Güvenlik Kurumu Erkin Avcı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 17 EKİM 2017
ANA HABER 17 EKİM 2017
MUHTARLAR KONUŞUYOR 17 EKİM 2017
MUHTARLAR KONUŞUYOR 17 EKİM 2017