Akdemir’den müjdeli haber (Videolu Haber)

Akdemir’den müjdeli haber (Videolu Haber)
Bu içerik 835 kez okundu.

Muharrem Akdemir engellilere kent merkezindeki kaldırımların yapılması için söz verdi

Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi başkanı Hüseyin şirin ve yönetim kurulu üyeleri, 10-16 Mayıs Sakatlar haftası kapsamında Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’i makamında ziyaret ettiler.

Ziyarette Hüseyin Şirin Başkan Akdemir’e kent merkezindeki kaldırımların çok kötü olduğunu ve görme engellilerin yürümekte zorlandığını söyledi.

Şirin, “Ülkemizde engellilerin sorunlarını gündeme getirilmesi için Birleşmiş Milletler tarafından 10-16 Mayıs tarihlerinde her günün bir engelli sorununu tartışılması için bir haftaya yayılmış. Ama maalesef ülkemiz de şenlik havasında kutlamalar yapılıyor. Sorunlar ikinci planda kalıyor. Yıllardır biz Zonguldak’ta büyük mücadeleler verdik. Sorunların kökeni merkezi hükümetin, ulusal bazda çözülmesi gereken sorunlar. Yerel sorunlarda var, bizim için ulusal bazdaki iki sorun sorun oluyor. Bu sorunlar çözülmediği sürece engellilerin hayatlarını rahat geçirmesi için büyük bir engel oluyor.  Sağlık kurulu raporlarında büyük bir sorun var. Yüzde 40’ın altında rapor alan engelli sağlam muamelesi görüyor ve hiçbir haktan yararlanamıyor. Tek gözü olmayana yüz de 30 rapor veriliyor. Ama engelli haklarının hiç birinden yararlanamıyor. Bu büyük bir sıkıntı, Türkiye’de binlerce insan muallak durumda.  Bu kişilere sağlım, sakat mı diye karar verilemiyor. Bakanlığın çalıma yaptığı söyleniyor ama bir buçuk yıldır da çözülmeyi bekliyor.  Birde 2022 sayılı engelli maaşı var. Bu maaşı  alanların aile gelirine bakıyorlar ve şu ana kadar dört yüz binin üzerinde engelli maaşı kesildi. Bu konuyla ilgi federasyon ve Konfederasyon çalışma yapıyor. Çözüm noktasında bir aşamaya gelinmedi. Bu konuda sesimizin duyulması için bir hafta boyunca gündeme getireceğiz. Erişe bilirlik konusunda ilimizde büyük mesafe aldık. Kamunun yoğun olarak gittiği binaları ve caddeleri denetliyoruz. Uygulamaya geçmeyenlere süre veriyoruz ve altı ay içinde ceza kesmeye başlayacağız. Eski binalarımızda çok büyük bir sıkıntı var. Erişe bilirlik konusunda kamuoyunda büyük bir algı yarattık. Belediye binasına girişte de büyük sıkıntı var. Mevcut rampa süs”

KALDIRIMLARI YAPACAĞIZ SÖZÜ

Başkan Akdemir’de yarından itibaren çalışmalara başlayacaklarını ve kaldırımların yapım çalışmalarına başlayacakları konusunda söz verdi.

Akdemir, “Sizlerin sıkıntıları gerçekten çok büyük. Türkiye çapındaki sorunlar çok büyük. Beklentiler var. Çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmasındaki esas amacımız halkın huzuru, güveni ve rahatlığı çok önemlidir ülkeye yöneten insanlar için. Özellikle Zonguldak engelli arkadaşlarımızın yaşam koşulları gerçekten çok zor olan bir yer. Zonguldak merdivenli bir şehir. Özellikli resmi kurumlarda yetkililer buna azami özen gösteriyorlar sizin istekleriniz doğrultusunda.

Bizde belediye olarak Fen İşlerimiz bu konulara dikkat ediyor ve özen gösteriyor. Yetiyor mu yetmiyor. Binamızdaki sorun elimizde olmayan nedenlerden dolayı yapılan bir iş. Bir çok yerde engelli arkadaşlarımızın evlerine asansörler yaptık. Biz bunları gösteriş  ve reklam olur diye basına vermiyoruz” dedi

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak haberleri muharrem akdemir haber son dakika haberi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
90 DAKİKA 20 KASIM
90 DAKİKA 20 KASIM
ANA HABER 20 KASIM 2017
ANA HABER 20 KASIM 2017