Pnömokonyoz masaya yatırıldı

Zonguldak’ta “Her Yönüyle Pnömokonyoz Sempozyumu” başladı

Pnömokonyoz masaya yatırıldı
Bu içerik 1012 kez okundu.

Türk Toraks Derneği Başkanı Suat Kalyoncu, en geniş katılımlı Pnömokonyoz sempozyumunu gerçekleştirdiklerini söyledi.

 

Türk Toraks Derneği tarafından “Her yönüyle Pnomokonyoz Sempozyumu düzenlendi.

Zonguldak Dedeman Otel’de 11 mayıs Perşembe günü başlayan sempozyum 3 gün devam edecek ve 13 mayıs Cumartesi günü sona erecek.

Sempozyuma Türkiye genelinden yaklaşık 200 tıp adamı katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan TTD Başkanı Suat Kalyoncu, en geniş katılımlı ‘Pnömokonyoz Sempozyumu’ nun gerçekleştirildiğini belirterek, “Pnömokonyoz gibi özel ve tek bir konuda yapacağımız tartışmalardan olumlu bir rapor çıkacağını düşünüyorum. Bizler Türkiye’nin dört bir yanından gelerek bu derneği oluşturduk. Derneğimizin vizyonunu ulusal akciğer sağlığı alanı olarak görüyoruz. Biz bunun uzmanıyız. Akciğer hastalıklarının tedavi ve korunma alanında faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Pnömokonyoz özel bir konu, akciğerlerde çeşitli tozların birikimiyle oluşan doku hasarı seyreden, başladıktan sonra da pek geri dönmeyen berbat bir hastalıktır. Teması keserseniz orada duruyor ve siz uzvunuz geri döndüremiyorsunuz. Bir şekilde sakat kalıyorsunuz. Akciğerinizde biriken toz kömür tozu ya da asbest olabilir. Bizler çevreyle beraberiz. Neticede göğüs hastalıkları, çevredeki ilk soluduğumuz havayla iç içe olan branştır. Akciğerlerimizi filtre gibi düşünün, ortamda ne varsa onu soluyoruz. Dolayısıyla hava kirliliği özel bir alanımız. Bu konuyla ilgili de bir çok toplantılar yaptık.” Dedi

Sempozyumda tıp adamları düzenlenen sempozyumda konuşmalar yaparak bilgilerini birbirleriyle paylaştılar.

Zonguldak’tan da çok sayıda doktorun katıldığı sempozyumda pnömokonyoz hastalığı ve tedavileri tüm yönleriyle enine boyuna masaya yatırılacak.

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak haberleri haber Pnömokonyoz Suat Kalyoncu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
90 DAKİKA 20 KASIM
90 DAKİKA 20 KASIM
ANA HABER 20 KASIM 2017
ANA HABER 20 KASIM 2017