Engelliler Haftası kutlandı (Videolu Haber)

Engelliler Haftası kutlandı (Videolu Haber)
Bu içerik 737 kez okundu.

Zonguldak’ta 10-16 Mayıs Engelliler Hatası kutlandı.

Havanın yağmurlu olması sebebiyle yürüyüş iptal edildi.

Valilik önünde yağmurlu havada gerçekleştirilen törende açık alanda değil, valilik binası önünde tören yapıldı.

Göndere bayrak çekenler öğrencilerde şemsiyelerle göndere bayrak çektiler.

Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi başkanı Hüseyin şirin, Atatürk anıtına çelenk koyduktan sonra 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve akabinde istiklal marşımız hem söylerdi hem de işitme engelli öğrenciler işaret diliyle istiklal marşımız okudular.

Tören 1 dakikalık saygı duruşu ve akabinde söylenen istiklal marşımız ile start aldı.

Ardından Türkiye Sakatlar derneği Zonguldak Şubesi Başkanı Hüseyin Şirin yaptığı konuşmada engellilerin sorunlarından bahsederek şunları söyledi:

“Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak şubesi olarak yönetim kurulum ve tüm engeliler adına hepinize sevgi ve saygılarımı sunarak konuşmama başlıyorum. Bilindiği gibi 10-16 Mayıs günleri arası Engeliler haftası’dır. Bu hafta boyunca ülkemizde ve 156 ülkede Birleşmiş Milletler Üyesi ülkelerde engellilerin sorunları tartışılır. Bakanlığa sebep olan etkenler açıklanır ve bu etkenlerin ortadan kaldırılması için çareler araştırılır. Öncelikle akraba evliliği, gebelik öncesi tedbirsizlikler, aşıların zamanında yapılmaması ve kazalar sakatlığın en önemli sebeplerindendir. Her zaman olduğu gibi engellilere sağlana imkanlar ve bugün itibariye ile çözülmesi istenen sorunları yetkililere iletmemiz gerekmektedir. Son yılarda ülkemizde engellire yönelik çok yararlı yasa ve kanunlar yürürlüğe girdi. Özellikle 2005 yılında çıkarılan engelliler yasası sayesinde engellilerin hayatını kolaylaştırıcı önemli kanunlar çıkartılmıştır. Bunarın en önemlileri ağır engellilere sağlanan evde bakım ücreti ve erişebilirlikte yapılan çalışmalardır. İstihdam noktasında da EKPSS ve kura ime atamalar yapılarak kamu kurumlarına büyük oranda engelli yerleştirilmiştir. Bugün itibariye ile engellilerin en önemli çözüm bekleyen sorunlarını şöyle açıklayabiliriz.

Öncelikle 20122 sayılı yasardan engelli maaş alanların hane geliri hesaplanarak kişi başına düşen ücretin 3/1 yani 486 TL’yi geçmesi durumunda engellinin maaşı kesiliyor. Bu durumun düzeltilmesini yani ailenin değil yalnız engellirin gelirine bakılarak değerlendirme yapılmasını talep ediyoruz.

Sağlık kurulu raporların da yüzde 40 oranının şart konulması sebebiyle engelli raporu alamayan ve engelli haklarından faydalanamayıp ortada kalan engellilerin bu mağduriyetlerini giderilmesini acilen bekliyoruz. Kamu kurulmuşlarında açık bulunan engelli kadrolarının hepsinin doldurulmasını talep ediyoruz. Engellilerin kullandığı tüm medikal malzemelerin katkı payının kaldırılmasını talep ediyoruz. Tüm engellilerin daha mutlu ve her yönü ile günlük yaşantısını rahat yapabileceği, kimseye muhtaç olmadan yaşayabileceği bir Türkiye dileğiyle hoşça kalın”

GENÇLİK MERKEZİ EMPATİ İSTASYONU KURDU

Zongulda Gençlik Merkezi kutlamalar kapsamında empati istasyonu kurdu. Kurulan empati istasyonuda sağlam insanlar tekerlekli sandalyeye bindirilerek fiziksel engelli, gözlerine bant çekilerek görme engellilerin çektiği sıkıntılar konusunda vatandaşların emtapi yapmaları sağlandı.

TARIM İL MÜDÜRÜLĞÜ SÜT DAĞITTI

Kutlamalar kapsamında ayrıca Zonguldak Gıda tarım ve hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri tarafından engelli öğrencilere süt dağıtıldı.

VALİLİK ZİYARET

Kutlamaların ikinci aşamasında ise Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak şubesi başkanı Hüseyin Şirin ve merkez ile Kilimli ilçelerinde bulunan engelli dernek başkanları, Aile ve Sosyal Politikalar İl müdür Kemal Gümrükçü ile birlikte Vali Zonguldak Vali Yardımcısı Nejdet Taştan’ı ziyaret ettiler.

 Hüseyin Şirin burada yaptığı konuşmada 400 bin engellinin hane geliri hesaplaması yüzünden engleli macşını kaybettiğini ve bu bayının 600-700 bin lere varacağından endişe ettiklerini belirterek engelli maaşı hesaplamalarda hane halkını değil engellinin bireysel gelirinin dikkate alınması gerektiğini söyledi. Şirin aynıca engellerin aileleriyle birlikte kent merkezinde buluşabilecekleri sosyal bir merkeze ihtiyaçları olduğunu belirterek yer talebinde bulundu.

Zonguldak Vali Yardımcısı Nejdet Taştan’da engellerin sorunlarını önemsediklerini ve gereken kolaymlıklyarın yapılması için çaba içinde olacaklarını ifade etti.

AKM’DE GÖSTERİLER

10-16 Mayıs Engeliler Haftası kapsamında Atatürk Kültür Merkezi7Nde gösteriler gerçekleştirildi.

Gösterilerde engleli öğrenciler oluşturdukları müzik grupları ile kendilerin izlemeye gelenlere konser verdiler,

Katılan engelli öğrenciler ve ailelerde müzik eşliğinde oynayarak stres attılar, eğlendiler.

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak haberleri haber son dakika haberi Engelliler Hatası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
90 DAKİKA 20 KASIM
90 DAKİKA 20 KASIM
ANA HABER 20 KASIM 2017
ANA HABER 20 KASIM 2017