Zonguldak’ta 67 kooperatiften 49’u kongrelerini tamamladı

Zonguldak’ta 67 kooperatiften 49’u kongrelerini tamamladı

Zonguldak’ta 67 kooperatiften 49’u kongrelerini tamamladı
Bu içerik 1146 kez okundu.

Zonguldak Ticaret İl Müdürü İsmail Maden, ilimiz genelinde faaliyet gösteren 67 kooperatiften 49’unun genel kurullarını tamamladıkların söyledi.

İsmail maden yaptığı açıklamada, Anayasamızın 171. Maddesinde ‘Devlet, millî ekonominin yararlarını dikkate alarak, öncelikle üretimin artırılmasını ve tüketicinin korunmasını amaçlayan kooperatifçiliğin gelişmesini sağlayacak tedbirleri alır” hükmü bulunmakta olduğunu belirterek, “1163 sayılı Kooperatifler Kanun gereğince Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren Ticaret İl Müdürlüklerine Kooperatif girişimlerini özendirici ve destekleyici çalışmalar yapmak, belirlenen politika ve stratejileri il düzeyinde uygulamak görevi verilmiştir” dedi.

İlimizde faaliyetlerde bulunan kooperatifler hakkında bilgi veren İsmail Maden, “Bu kapsamda;

2016 yılı sonu itibariyle ilimizde;1 adet Kredi Kefalet Kooperatif Birliği, 47 adet Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi, 9 adet Esnaf Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi, 2 adet Tüketim Kooperatifi, 1 adet Küçük Sanat Kooperatifi, 4 adet İşletme Kooperatifi, 2 adet Tarım Satış Kooperatifi, 1 adet Üretim ve Pazarlama Kooperatifi olmak üzere toplam 67 adet kooperatif faaliyet göstermektedir. 2017 yılı içinde; Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Birliği, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi, Fındık Tarım Satış Kooperatifi, Tüketim Kooperatifi,    İşletme Kooperatifi, Küçük Sanat Kooperatifi, Üretim ve Pazarlama Kooperatifi,  Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi olmak üzere 49 kooperatifin genel kurulu tamamlanmış 18 kooperatifin ise Haziran ayı sonuna kadar Genel kurullarının tamamlanması planlanmaktadır” diye konuştu.

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak haberleri haber son dakika haberi İsmail Maden
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAYATA DAİR 17 KASIM
HAYATA DAİR 17 KASIM
ANA HABER 17 KASIM 2017
ANA HABER 17 KASIM 2017