Zonguldak'ta Halk Oyunları Yarışması... (Videolu Haber)

Zonguldak'ta Halk Oyunları Yarışması... (Videolu Haber)
Bu içerik 2370 kez okundu.

THOF Başkanı söz verdi:

“Seneye Folklor yarışmaları Türkiye Finallerini Zonguldak’ta yapacağım”

Zonguldak Kulüplerarası Halk Oyunları Grup yarışmasına 7 ilden 32 grup katıldı

 

Zonguldak Kulüplerarası Halk Oyunları Grup yarışması yapıldı.

Site Kapalı Spor Salonu’nda yapılan yarışmayı Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Çaydeğirmeni Belediye Başkanı Satılmış Gebeş, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu (THOF) Başkanı Hayri Gürhan Ozanoğlu, Zonguldak Gençlik hizmetleri Spor İl Müdürü Ahmet Karayılmaz ile çok sayıda davetli topluluğu ve vatandaşlar hazır bulundu..

Yarışmaya Zonguldak, Kocaeli, Bartın, Karabük, Bursa, Düzce, Sakarya ve Kastamonu’dan toplam 32 halk oyunu ekibi iştirak etti.

YARIŞMALAR SERENOMİ İLE BAŞLADI

İlk olarak yarışmaya katılan gruplar serenomi yapılarak katılımcılara tanıtıldı.

Ardından 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve akabinde İstiklal marşımız söylendi.

GRUPLAR DEĞİL PERFORMANSLAR YARIŞIYOR

İlk konuşmayı Batı Karadeniz bölge Koordinatörü ve Folklor İl Temsilcisi Orhan Yazıcı yaptığı açıklamada. Halk oyunların değil en iyi performansın yarıştığını söyledi. Yazıcı, “Yarışmaya hepiniz şeref verdiniz, guru verdiğiniz. Bu çalışma aslında din, dil, ırk ayırt etmeden halk oyunları yaşatma, geliştirme ve gelecek nesillere aktarma çabasıdır. Bugün burada halk oyunlarını yarıştırmıyoruz, bugün birad en iyi performansı yarıştırıyoruz. O nedenle nasıl bir basketbol takımı, fut bol takım en iyi onlara kazanır ya işte bunu yapacağız. Artvin oyunu her yerde aynı oynanıyor, Bursa her yarda aynı oynanıyor. En iyi performans, dolayısıyla Bursa en iyi olan kazanacak. Ama en önemlisi bu kültürümüz gelecek nesillere ulaştırmak, yaşatmaktır” dedi.

KARAYILMAZ: GÜZEL BİR ORGANİZASYON

Gençlik Hizmetleri Spor İl müdürü Ahmet Karayılmaz yaptığı konuşmada Zonguldak’ta böylesine güzel bir organizasyonu düzenlemeni mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Karayılmaz, “Sizleri Zonguldak’ta ağırlamanı onurunu ve gururunu duyuyoruz, mutluluk duyuyoruz ve hepiniz ilimize hoş geldiniz. Geçmişini unutan Miletlerin geleceği olamaz ve dolayısıyla yüzyıllar öncesinden gelen gerek kıyafet gerekse dans biçimimiz sizler geçmişten bugüne taşıdınız ve çok ulvi bir görevi yerine getiriyorsunuz. Yarışma, eğlence o bir tarafa geçmişimizi geleceğe taşıyorsunuz. Bunu içinde sizler federasyon başkanım olma üzere hepinize sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

AKDEMİR: HEPSİ BENİM GÖZÜMDE BİRİNCİ

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir ise, yarışmaya katılan çocuklara dönerek, “benim gözümde hepiniz birincisiniz” diyerek folklorcuları kutladı. Akdemir konuşmasında şunları söyledie:

“Zonguldak’ımıza hoş gelen saygı değer misafirler. Sizleri Zonguldak’ta ağırlamak bizler için güzel bir mutluk, güzle bir şeref ve onurdur. Evet özellikle folklor Türkiye 7 coğrafi bölge ayrılmış bir bölgedir. Bugün bu coğrafi bölgelerde gerçekten doğusundan batısına kuzeyinden güneyine bu güzel yavrularımız gençlerimiz Trük kültürünü örf adet ve geleneklerini mükemmel bir şekilde yansıtmaya çalışıyorlar ve yansıtıyorlar da. Dünyanın hiçbir ülkemize bu kadar geniş ve renkli bir folkloru olan bir ülke yoktur. Bir tek Türkiye’dir. Evet ben özellikle velileri kutluyorum. Böyle bir etkinliğe yavrularınızı hazırlama fırsatını hem kendilerine hem de onlara verdikleri için, teşekkür ediyoruz onlara. Neden bu yavrularımız burada gerçekten hem ülkesini, vatanını sevmeyi, bayrağına sahip çıkmayı, Atatürk’e sahip çıkmayı, artı paylaşmayı, paylaşımcılığın orada mükemmel bir şekilde öğreniyorlar bakın hepsi el ele kol kola omuz omuza budan daha güzel bir şey olabilir milli olamaz. Bu yavrularımız öğretmenleri eşliğinde ki öğretmenlerini de kutluyorum hiç usanmadan, bıkmadan tekrar başa alarak tekrar başa olarak onları bu eğitimi saatlerce vererek bugüne getiriyorlar onlara da teşekkür ediyorum, Onları da kutluyorum gerçekten. Evet hepiniz benim gönlümde birincisiniz. Bunu yürekten söylüyorum hepinize başarılar diliyorum. Ülkemizin siz yavrularımıza ve gençlerimize ihtiyacı var. Evet çocuklar ben tekrar burada sizleri ağırlamaktan büyük onur ve şeref duyduğumu belirterek başarı hepinizle olsun. Lütfen sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Güzel günler hep sizinle olsun”

OZANOĞLU: UYUŞTURUCUYA KARŞIYIZ HALK OYUNLARINA BAĞIMLIYIZ

Son olarak konuşma yapan Türkiye Halk Oyunları Federasyonu (THOF) Başkanı Hayri Gürhan Ozanoğlu ise organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti, amaçların kötü alışkanlıklardan uzak bir gençlik yetiştirmek olduğunu belirterek, “Uyuşturucuya karşıyız halk oyunlarına bağımlıyız” dedi. Ozanoğlu konuşmasında şunları kaydetti:

“Çok değerli folklorcularımız, anne babaları kulüp başkanları ve antrenörleri, federasyonumuzun 2017 yılı faaliyet yılı programı içerisinde yer alan bölme şampiyonamızda emeğin başkentine iki katlı şehre, Zonguldak’ımıza hepiniz hoş geldiniz şeref verdiniz. Dünyanın en zengin kültürüne sahiliz. Bir ikinci ülke gösteremezsiniz ki bölgesinden bölgesine değişik giysileriyle, değişik enstrümanlarıyla, değişik oyunlarıyla bu kültürü yaşatan sahip olan ve gelecek nesillere tanıtan bir başka ülke yok. O yüzden bu arkamda ki gençler özelikle giydikleri kostümlerin kıymetini bilerek, oynadıkları oyunların geleneksel kültürünü yaşatarak,  günümüze aktarıyorlar, geleceğe aktarıyorlar. THOF olarak her yıl beli temalarla yarışmalarımız düzenliyoruz. Bunlardan bir tanesi 2 yıl önce başlattığımız uyuşturucuya karşıyız, halk oyunlardın bağlıyız demiştik ve gençlerimizi uyuşturucu belasından uzak tutmak istemiştik. Maalesef ilkokula kadar inen bu beladan uzaklaştırmak için halk oyunları öncelikli sosyal faaliyetleri öne çıkarmıştık. Daha sora geçtiğimiz yıl ülkemizin etrafındaki belalarla dünyayı saran savaş, terörden dolayı bu işin sonlandırılması için çocuklarımıza sevgi aşılamak zorundayız demiştik ve sevgi ve barış temasını işledik geçtiğimiz dönemde. Ve biz diyoruz ki biz çocuklarımız bu ülkeye faydalı iyi bir insan onlara yetiştirmek zorundayız. İyi insan olmak zorundalar okumak zorundalar, sosyal faaliyetlerde bulunmak zorundalar. Sayın Veliler, Sayın Başkanım da az önce teşekkürleri iletti ama sizlere sonsuz şükranlarımı sunuyorum ki çocuklarınız bizlere emanet ediyorsunuz ve çok ulvi bir iş yapıyorsunuz. Ben size şunun sözünü veriyoruz. Bu çocuklarımızı hayatlarının hiçbir döneminde uyuşturucu belasına bulaşmayacaklar. Hayatlarının hiçbir döneminde başarısız olmayacaklar ve derslerine okul hayatlarında her zaman akranların bir adım önün6e olacaklar. İşte bunun sözünü veriyoruz tüm genç arkadaşlarımızla birlikte. O yüzden ben sizlere bir kez daha teşekkür ediyorum”

KARAYILMAZ VE OZANOĞLU PLAKET VE BASTON TAKDİM ETTİ

Konuşmaların ardından Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Başkanı Hayri Gürhan Ozanoğlu ve Zonguldak Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Ahmet Karayılmaz birbirlerine plaket ve Devrek bastonu takdim ettiler.

FİNALERİ ZONGULDAK’TA YAPACAĞIM SÖZÜ..

Tekrar söz alan Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Başkanı Hayri Gürhan Ozanoğlu, “Önümüzdeki yol Türkiye Finallerini Zonguldak’ta yapmayı düşünüyoruz” dedi.

32 GRUP HALK OYUNLARI GÖSTERİSİ SUNDU

Konuşmalardan sora ise yarışmalara geçildi.

İlk olarak minikler ve yıldızlar Düzenlemeli ve düzenlemesiz halk oyunları yarışmaları yapıldı.

Sonrasında ise Gençler ve Büyükler kategorilerinde düzenlemeli ve düzenlemesiz yarışmalar yapıldı.

Çekişmeli geçen yarışmalarda çok sayıda hakem görev yaptı.

Yarışmaları ise vatandaşlar ilgiyle izlediler ve alkışladılar.

(HABER-ERCAN DEMİR)

 

halk oyunu zonguldak haberleri orhan yazıcı son dakika
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
90 DAKİKA 20 KASIM
90 DAKİKA 20 KASIM
ANA HABER 20 KASIM 2017
ANA HABER 20 KASIM 2017