Fındıkta külleme hastalığında zira mücadele uyarısı

Fındıkta külleme hastalığında zira mücadele uyarısı
Bu içerik 499 kez okundu.Alaplı Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, fındık üreticilerini ‘küllenme’ hastalığına karşı uyardı. 
Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada külleme hastalığının, fındık kabuklarının dış kısmında kararmalara neden olduğunu ve fındıkların dökülmesine sebep olduğunu söyledi. Fındık üreticilerinden, bahçelerde hastalığın belirmeye başladığına yönelik şikayet aldıklarını ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu:
"Külleme hastalığı nedeniyle alçak kesimlerde çotanakların döküldüğüne rastlamaktayız. Bu durum üreticilerde endişeye yol açmaktadır. Bunun için de üreticilerimizin gerekli tedbirleri almasını ve 20 Nisan tarihinden itibaren külleme hastalığına karşı zirai mücadele yapılmasını istiyoruz .bu sene Fındık açısından iyi bir sezon olacağını düşünüyoruz ama bu yıl külleme hastalığı karanfillerde çok miktarda kendini erken bir şekilde göstermeye başladı. Karanfillerde büyük miktarda görülen külleme hastalığına bağlı olarak dökülme bekliyoruz. Üreticilerimiz fındık bahçelerinde mutlaka bu hastalıkla ilgili etkin bir mücadele yapmalıdır. Külleme hastalığına karşı enfeksiyon kaynaklarının azaltılması için dökülen yapraklar yok edilmelidir. Budama zamanında, iyi bir hava sirkülasyonu ve güneşlenme sağlayacak şekilde yapılmalıdır Bunun için de üreticilerimizin gerekli tedbirleri almasını istiyoruz."

Fındıkta külleme hastalığında zira mücadele uyarısı son dakika zonguldak haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ANA HABER 23 EKİM 2017
ANA HABER 23 EKİM 2017
HAYATA DAİR 23 EKİM 2017
HAYATA DAİR 23 EKİM 2017