A Tipi, Müze Oluyor... (Videolu HABER)

A Tipi, Müze Oluyor... (Videolu HABER)
Bu içerik 1770 kez okundu.

Türkiye Taşkömürleri Kurumu’na (TTK) ait olan ve fener semtinde bulunan A tipi Misafirhaneyi ziyaret eden vali Ali Kaban, misafirhaneyi müzeye çevireceklerini söyledi.

Zonguldak Valisi Ali Kaban bugün beraberinde TTK Genel Müdür Vekili Ercan Gebeş, BEÜ rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, TSO Başkanı Metin demir, Kent Konseyi Başkanı Yesari Sezgin, Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı Ali Doğu ve yetkililerle birlikte TTK A Tipi Misafirhanesini ziyaret etti

TTK Genel Müdür Vekili Ercan Gebeş TTK A Tipi misafirhanesi hakkında Vali Kaban'a bilgiler aktardı.

TTK A Tipi Misafirhanesinin TTK ve Zonguldak tarihini yansıtan bir müze haline getirileceğini açıklayan Vali Ali Kaban,"Burası Zonguldak'a, Türkiye'ye mal olmuş bir yer. Devlet büyüklerimizi, bir çok yabancı misafirleri ağırladı. Perili köşkte denilmiş bu şekilde yazılarda var. Bu konak tarih barındırıyor. 3 filme zemin olmuş. Bu kadar önemli insanı ağırlamış Zonguldak’ın şaşalı günlerini hatırlatan, filmlere ev sahipliği yapmış yapıyı sanatla buluşturma vaktidir.modern sanatlarlar müzesini kuracaktır ama yapı o kadar kendi içinde zengin.mevcut haliyle koruyup kömür geçmişimizi,materyallerin sergilendiği, TTK'nın geçmişinin bir şekilde yeni nesillere Türkiye insanına sunulduğu bir yere dönüştüreceğiz. Özel idare ve TTK arasında yapılacak protokolle vatandaşlarında faydalanacağı bir yer haline getireceğiz" dedi.

Zonguldak'a geldiğinde konukları getirecek yer bulamadığını da vurgulayan vali kaban," geldiğimde maden müzesi açılmamıştı, Gökgöl’de kapalıydı. Konuklarımızı nereye götüreceğimize şaşırıyorduk. Turizm müsteşarının desteği ve arkadaşlarımızın gayretiyle Gökgöl’ü açtık konuklar geldiğinde bayılıyorlar. Maden müzesi çok beğeniliyor.2 tane kırlangıçla bahar gelmiyor daha çok şeye ihtiyaç var. Devrek'te baston çarşısı müzesi oluşacak ihalesi yapılacak. Bir diğeri de modern sanatlar müzesi oluşturacağız. Ast olan TTK'yı bir şekilde hayatın içinde asla unutturmamalıyız. Muhteşem tarihi ile aramızda olmalı. Madene niye hapsedelim. Elinde bu kadar materyal varken, TTK'yı neden uzak tutalım. Üniversitemizin elindeki madenle alakalı değerli ürünler var. Onlarında sergilendiği halkla da paylaşılan bir yer olacak" dedi

Vali Kaban ve beraberindeki heyet ardından TTK A Tipi misafirhanesinde incelemelerine devam etti. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Doğu'da bilgiler aktardı.

(HABER-ERCAN DEMİR)

zonguldak haberleri haber son dakika haberi ttk ali kaban metin demir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜNE BAŞLARKEN 21 KASIM
GÜNE BAŞLARKEN 21 KASIM
90 DAKİKA 20 KASIM
90 DAKİKA 20 KASIM