Memiş: Sistem emeklileri korumuyor

Memiş: Sistem emeklileri korumuyor
Bu içerik 620 kez okundu.

Emekliler aylık artış hesaplamalarına yeni bir norm istedi.

Türkiye İşçi Emeklileri Derneği (TÜED) Zonguldak Şube Başkanı Memiş, “Yıllardır gündeme getiriyoruz ve Türkiye İstatistik Kurumu, çalışanların ve emeklilerin harcamalarını kapsama alan Ücretliler Geçinme Endeksi yapmalıdır. Genel enflasyon kapsamında 414 maddenin yer aldığı hesaplama ile emeklilerin harcamaları temsil edilmediğinden, TÜFE artışları emeklileri korumadığından emekli aylıklarına ilişkin yeni bir sistem değişikliğine gidilmelidir” dedi

Memiş düzenlediği basın toplantısında, 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortasının 55 maddesi emeklilerin gelir ve aylıkları artışını 6 aylık enflasyona endekslediğinden bu sistemin emeklileri koruyan bir özelliği olmadığını belirterek, şunları söyledi:

“Enflasyon hesabında yapılan revizyon ve emeklilere yansıması Türkiye Emekliler Derneği’nin emeklilere yönelik olarak yapmış olduğu Türkiye Emekli Platformu anketinde emeklilerimizin ana harcama gruplarına bakıldığında harcama gruplarının ağırlıklı giderlerinin gıda, kira, ısınma ve aydınlanma olduğu görülmektedir. Emeklilerin harcamaları arısında büyük farklılık bulunmamaktadır. Toplumun büyük çoğunluğunu oluşturan alt ve orta gelir gruplarında olanlar her ay ev eşyası satın almıyor, her ay derin dondurucu satın almıyor, her ay birer otomobil almıyor. Her ay seyahat yapmıyor. Bu tür mal ve hizmetlerin fiyatlarında ki değişim önemli olmakla birlikte ekonomik yönden zayıf olan kesimleri ilgilendiren harcamalar arasında yer almıyor. Emeklinin sağlıkta ödediği katılım payları yüzde 20 oranında artarken ilaçlarda da ciddi artışları yapılmıştır. Enflasyon sepetinde sağlık giderlerinin payı yok denecek kadar bir oranda temsil edilmektedir.

Dünya, yaşlılık enflasyonu adıyla ayrı bir enflasyon sepeti kullanarak yeni bir hesaplama yöntemini tartışıyor. Maksat anayasada da pozitif ayrımcılıkla özel korunan grupların fiyat artışlarından olumsuz etkilenmemesini sağlamaktır. Ulaşımının ana harcama grubundaki oranı yükseltiliyor. Oysa yaşlılarımızı özel konum gereği ücretsiz veya indirimli seyahat ettiğinden bu harcamalar grubu emeklileri çok fazla temsil etmiyor.

Yıllardır gündeme getiriyoruz ve Türkiye İstatistik Kurumu, çalışanların ve emeklilerin harcamalarını kapsama alan Ücretliler Geçinme Endeksi yapmalıdır. Genel enflasyon kapsamında 414 maddenin yer aldığı hesaplama ile emeklilerin harcamaları temsil edilmediğinden, TÜFE artışları emeklileri korumadığından emekli aylıklarına ilişkin yeni bir sistem değişikliğine gidilmelidir. 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortasının 55 maddesi emeklilerin gelir ve aylıkları artışını 6 aylık enflasyona endekslediğinden bu sistemin emeklileri koruyan bir özelliği yoktur. Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur emeklilerini kapsama alan ve toplu sözleşmesi ile belirlenen gelir ve aylık artışlarında ortak bir norm getirilmelidir”

(HABER-ERCAN DEMİR)

Türkiye İşçi Emeklileri Derneği haber son dakika haberi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KARŞI KARŞIYA 18 EKİM 2017
KARŞI KARŞIYA 18 EKİM 2017
ANA HABER 18 EKİM 2017
ANA HABER 18 EKİM 2017