Zonguldak’ta 41.Turizm Haftası kutlandı (Videolu haber)

Zonguldak’ta 41.Turizm Haftası kutlandı (Videolu haber)
Bu içerik 530 kez okundu.

“Turizm gelir yaratan, yeni istihdam alanları açan bir sektör”

Zonguldak’ta 41.Turizm Haftası kutlandı

 

Valilik önünde bulunan Atatürk Anıtı’nda tören düzenlendi.

Tören İl Kültür müdürü Zekai Kasap ve çok sayıda daire müdürleri, davetliler, öğrenciler ve folklar gösteri ekipleri katıldı.

Zonguldak İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekai Kasap, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Ardından 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve akabinde istiklal marşımız söylendi.

Zonguldak İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekai Kasap’ta günün anlam ve önemine dair konuşma yaptı. Konuşmasında Turizmin ülkemiz için önemine değinen İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekai Kasap 41.Turizm Haftasını kutlamanı mutluluğunu yaşadıklarını belyirterek şunları söyledi:

Bilindiği gibi, insanların sürekli yaşadıkları yer dışına yaptıkları seyahatler ve gittikleri yerlerde geçici konaklamalarından doğan ihtiyaçlarının karşılanması ile ilgili faaliyetler turizm olarak tanımlanmaktadır. İnsanlar, tarihin her çağında değişik nedenlerden dolayı seyahat etmişlerdir. Günümüzde sanayinin gelişmesi, ulaşım ve haberleşme teknolojisinin ileri düzeye ulaşması, kişi başına gelirin artması, refah düzeyinin yükselmesi ve insanların kullanabilecekleri boş zamanlarının çoğalması turizme çok farklı bir şekil vermiştir. Turizm, ulusal ve uluslararası düzeyde kazandığı dev boyutlarla, yatırımları ve iş hacmini geliştiren, gelir yaratan, döviz sağlayan, yeni istihdam alanları açan, sosyal ve kültürel hayatı etkileyen, siyasal ve toplumsal bakımdan da önemli bir nitelik kazanmıştır. Bu da bütün ülkelerin dikkatinin bu sosyoekonomik olay üzerinde yoğunlaşmasına neden olmuştur. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin karşılaştıkları ekonomik sorunların ve darboğazların aşılmasında, turizmin yarattığı dinamik ekonomik etkiler, söz konusu ülkelerin turizme daha çok önem vermesine neden olmuştur. Turizm, çağımızın en evrensel ilgi alanlarından biridir. Her yıl on milyonlarca insanın katılımıyla yarattığı on milyarlarca liralık döviz girdisiyle ülkelerin ekonomik göstergeleri üzerinde pozitif bir katkı yaratır. Ayrıca sosyal-kültürel nitelikleriyle de insanlar ve ülkeler arası dostluk, sevgi ve kardeşlik bağının pekişmesine neden olmaktadır.

Türkiye'de turizmin yapısal değişimi ve gelişiminin hızlanması 1980'li yıllarda başlamıştır. Son çeyrek yüzyıldır elde edilen ekonomik veriler, turizmin artık Türkiye ekonomisini etkileyen bir sektör olmaya başladığını göstermektedir.

Aynı veriler ışığında ilimizi de değerlendirirsek şunu görürüz: Öncelikle son yıllarda artan turizm yatırım ve girişimleriyle ülkemiz paralelinde bir ivmeye sahip olduğu gözlemlenecektir. İnsanların kentsel sıkışıklık ve stresten uzaklaşma eğilimi, Zonguldak gibi doğal ve kültürel zenginlikler konusunda cömert olan destinasyonların her yıl daha da artan bir şekilde önem kazandığını göstermektedir. Bu önem, kamu ve özel sektör tarafından yaşama geçirilen tanıtım-eğitim-yatırım süreçleri ile daha da çarpıcı bir biçim kazanmış ve ilin iktisadi gelişiminde belirleyici bir nokta olma durumuna gelmiştir. Turizme konu olabilecek potansiyellerin tespiti ve değerlendirilmesi konusunda atılan adımlar, doğal kaynakların ve kültürel zenginliklerin sektörel olarak işlenmesi ve tanıtılması çabaları artık göz ardı edilemeyecek noktalara ulaşmıştır.

Bu noktaları İlimizde yürütülen bazı çalışmalar bazında somut verilerle göstermekte yarar görmekteyim. Doğal değerlerimizin turizme kazandırılması düşüncesinden hareket ederek, ilk önemli çalışmalarımız Gökgöl Mağarası’nın ziyarete açılmasıyla başlamıştır. İlimizde bol sayıda mevcut olan doğal yürüyüş (trekking) parkurları, dağcılık ve yayla olanaklarının tanıtımı ile süreklilik kazanmış, ilimiz bu yanıyla çok sayıda doğa gönüllüsünün uğrak yeri olmuştur.

2000 yılında kale duvarı onarımıyla başlayan Filyos’un kültür turizmi içinde değerlendirilmesine yönelik çalışmalarımız, son on yıldır sürdürülen arkeolojik kazı faaliyetleriyle farklı bir boyut kazanmıştır. Antik Tieon kentinin günyüzüne çıkarılması konusunda yürütülen kazı çalışmalarında elde edilen bulgularla, kentin ve bölgenin geçmişi aydınlanmaya başlamıştır.

Bölgemizin en önemli inanç turizmi merkezi olan Kdz.Ereğli Cehennemağzı Mağaraları’nın turizme kazandırılarak yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilimizdeki odak merkezi haline gelmiştir.Zonguldak’ın 150 yılı aşkın süredir kaderinde belirleyici olan madencilik olgusu, ekonomik yanlarıyla olduğu kadar, kültürel yanlarıyla da yaşatılacaktır. Bu alanda başlattığımız çalışma sonrasında Zonguldak Maden Müzesi yapımı tamamlanmış ve ziyaretçilerin hizmetine açılmıştır.  Tüm bu gelişmeler özel sektör yatırımcıları tarafından da çok yakından ve ilgiyle izlenmekte, bunun sonucunda da her yıl nitelikli tesis ve yatak sayısında gözle görülür bir oranda artış yaşanmaktadır. Bugün itibarıyla sayısı on iki olan turizm belgeli konaklama tesisi bin beş yüz civarındaki yatakla ziyaretçilerin konaklama gereksinimini karşılamaktadır. İlimizin turizm alanında kendini göstermesi, sektörün altyapısını oluşturan kamu yatırımları ile olduğu kadar, üstyapıyı oluşturan özel sektör yatırımları ile mümkün olabilecektir. Bizler de, Zonguldak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak, turizme gönül veren herkese kucak açmayı ve destek vermeyi sürdüreceğiz. Kamuoyunda sağlam bir turizm bilinci yaratılması amacıyla 41.sini kutladığımız Turizm Haftası çerçevesinde gerçekleştirilecek olan faaliyetlerin ilimize ve ülkemize yararlı olmasını diliyor, saygılar sunuyorum”

FOLKLOR GÖSTERİLERİ

Konuşmanı ardından ise folklor ekipleri tarafından gösteriler gerçekleştirildi.

(HABER-ERCAN DEMİR)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜNE BAŞLARKEN 19 EKİM 2017
GÜNE BAŞLARKEN 19 EKİM 2017
KARŞI KARŞIYA 18 EKİM 2017
KARŞI KARŞIYA 18 EKİM 2017