TURPCU SONUCU DEĞERLENDİRDİ

TURPCU SONUCU DEĞERLENDİRDİ
Bu içerik 1910 kez okundu.

TURPCU: “ÖNÜMÜZE BU ANAYASA METNİNİ KOYANLAR AÇMAZ İÇERİSİNDEDİR”

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu, 16 Nisan referandum sonuçları değerlendirerek, önümüze bu anayasa metnini koyanların ne kadar bir açmaz içerisinde olduğunu halkın gördüğünü söyledi.

CHP İl Başkanı Ahmet Altun’da seçim sonuçlarının kafalarında soru işaretleri doğurduğunu belirtti.

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’de halkın sağduyusunun çok önemli olduğunu, ülkemizin sevgiye, insanlar arasında birbirine karşı yakınlaşmaya susadığını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu ve Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, CHP İl Başkanı Ahmet Altun ve partililer birlikte izlediler, takip ettiler.
CHP’de büyük bir heyecan hakimdi.
Seçim sonuçlarını Turpçu ve beraberindekiler birlikte izlediler, seçim sonuçlarını kendi aralarında konuşarak değerlendirmesini yaptılar.
Milletvekili turpçu sık sık telefonda genel merkez ve milletvekili arkadaşlarıyla görüştü, onlardan bilgi aldı.

TURPÇU: ÖNÜMÜZE BU ANAYASA METNİNİ KOYANLARIN DA NE KADAR BİR AÇMAZ İÇERİSİNDE OLDUĞUNU DA HALKIMIZ GÖRÜYOR
Seçim sonuçlarını değerlendiren CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu, “Tabi biz şu anda televizyonlardan ve arkadaşlarımız dan gelen verileri ve içerideki arkadaşlarımız kaydediyor o ayrı bir şey. Bir taraftan da televizyondan olanları izliyoruz. Şu anda sizsinde, bizimde elimizde olanlar Anadolu Ajansı’nı manipüle edilmiş bilgileri. Biz tabi tüm büyük şehirlerde hayır oyları çıktı. Tabi önümüze bu anayasa metnini koyanlarında ne kadar bir açmaz içerisinde olduğunu da halkımız görüyor. Yani biz diyorduk ki 50.1 ile kazansan ne olur 49. kusur ile kaybetsen ne olur. Şimdi tamda o noktadayız. Büyük bir skandala imza atıldı genel başkan yardımcımız Erdal Aksünger beyin demesine göre, bizim genel başkan yardımcımızdır ve bizi bağlar, 1.5 milyon mühürsüz, yani gayri yasal oy pusulası ya da zarfı işlem görmüş. Bunları düşecek bir kere. Yeni düşmezlerle YSK bu seçim iptal olur. Yani sen devletin tüm olanakları al, yani parti yerine devleti koy yine bu iş yürümez. Yani sen tüm her tarafta kaybetmişsin, Büyükşehirlerde dahi kaybetmişsin. Şimdi böyleyse genel başkan yardımcımızın sözüne göre söylüyorum, böyle ise bu seçim bitmez. Yani büyük bir fecaat var bu şekildeyse. Genel Başkan yardımcımız Aksünger’in söylediği, bizim bilişim sorumlumuz genel merkezimizin budur yani 1.5 milyon mühürsüz, onaysız nereden geldiği olmayan oylarla bu kazanılmaz. Zaten 50. kusür ile kazanan ne olur 49. kusür ile kaybetsen, herkesi bağlayacak bir anayasa ve birde böyle bir şaibe girmişse bu işe. Zaten şu ana kadar gelen verilen Anadolu Ajansı’nı. Anadolu Ajansı yüzde 65’lerden başladı maşallah yüzde 55’lere kadar düştü. Arkadaşlar bu ülke hepimizin. Siyasi partiler hepimizin, seçmenler hepimizin. Evet verenlerde hayır verenlerde hepimizin yurttaşları, hemşehrileri. Ama buna gerek yok. Seçimi kaybettiği ilan etmeli. Eğer 1.5 milyon oy sahte oy ise genel başkan yardımcımızın bu iş bitmiştir ve hayır vermiştir milletimiz burna. Zonguldak’ımız bu haliyle bire hayır vermiştir. Tüm devlet imkanlarını kulandılar. Bizim 5 lira harcadığımız yerde bunlar 95 lira harcadılar. Her şeyi koydular. Devletin tüm imkanlarını kullandılar. Yani tarafsız olması gereken Cumhurbaşkanı geldi birde Zonguldak’ta madencilere hakaret eti biliyorsunuz. Tüm bunları göz önüne aldığımızda, şu sonuçlar bile Anadolu Ajansı’nı açıkladığı, hepimizin vergileriyle oradalar da maaş alan insanların bile açıkladığı manipüle edilmiş sonuçlar bile bunarın mağlubiyetini ortayla koyuyor” diye konuştu.
TURPÇU: SONUÇLAR DAHA TAM BELİ DEĞİL
Zonguldak sonuçlarında değerlendiren Şerafettin Turpçu, “Zonguldak’ta biz yüzde 55 civarında hayır bekliyoruz. Daha tam sonuçlar belli değil. Bunlar Anadolu Ajansı’nın sonuçları. Daha girilmeyen çok sandık var. Ereğli’den haberler geliyor ve vekilimiz mesaj atıyor. Ama şu haliyle bile bu iş red olunmuştur arkadaşlar. Bunun üzerine kimse oturamaz. Bunun üzerine Türkiye’de kimse iktidar yapamaz. Bunun üzerine kimse yetkilerini kullanamaz. Burası muz cumhuriyeti değil. Burası Türkiye Cumhuriyeti. Kaç bin yılık devlet yapımız var bizim. Böyle şaibelerle bu iş olmaz. Yapanlara da ve bunu üzerine oturanlara da büyük zarar verir. Herkes aklını başına alsın. Bu red olunmuştur halkın gözünde ve halkın vicdanında red olunmuştur. Durum budur”
AHMET ALTUN: ÇIKAN SONUÇ NE OLURSA OLSUN DEMOKRATİK SİSTEM İÇERİSİNDEKİ SONUÇTUR
Referandum sonuçları değerlendiren CHP Zonguldak İl Başkanı Ahmet Altun, “2 aya yakın bir süredir Türkiye’de tek adam rejimime, haksızlığa hukuksuzluğa, hayır demek, parlamenter demokratik sistemi ortadan kaldırmak, karşı çıkmak, hiç bir kişiye ya da kuruluşa kendi şahsı yetkilerini vermemek üzere millet olarak hayır kampanyası yürüttük. Bu süreçte eşit şartlarda bu kampanyayı yürütmedik. Bir taraf devletin tüm imkanların kullanırken bizler özel şahsi imkan ve kabiliyetlerimiz kullanarak bu kampanyayı yürüttük. Bu kampanya esnasında il yönetim kurulu, ilçe başkan ve yönetim kuruluna, gençlik ve kadın kolları yönetim kuruluna, disiplin kuruluna maddi ve manevi her türlü imkanı kullandıkları için özel olarak teşekkür ediyorum Ayrıca il, ilçe ve belde belediye başkanlarına, belediye meclis ve il genel meclis üyelerine teşekkür ediyorum. Bu kampanya süresince bizlere Ankara’dan gelip destek veren bir çok milletvekilimize, dışarıdan gelen tüm herkese, yine Zonguldak İl Emniyet Müdürlüğü ve personeline hiçbir zorluk çıkartmadan bizlere imkan tanıdığı için başta müdür beye ve polislere, kırsal kesimdeki kolluk kuvvete olan jandarmaya ve alay komutanına teşekkürlerimi sunuyorum. Çıkan sonuç ne olursa olsun demokratik sistem içerisindeki sonuçtur. Biz sonuca razıyız ve bundan sonrada elimizden geleni yaparız” dedi.
ALTUN: BEN OY VERENE DE VERMEYENE DE TEŞEKKÜR EDİYORUM
Ayrıca Zonguldak’ta ki çıkan sonucu değerlendiren CHP İl Başkanı Ahmet Altun, “Bizim 2 milletvekilimiz var aldığımız oy 146 bin, karşı tarafın 3 milletvekili var 180 bin. Bizde yüzde elli elliye geldiysek 200 bin üzeride, şu anda kesin rakamı bilmiyorum ama bizim için başarıdır. Ben oy verene de vermeyene de teşekkür ediyorum. Demek ki biz bu kadar anlatabilmişiz. Bundan sonraki süreçte sorunları dertleri daha iyi anlatırız ve daha yüksek sonuçlar alırız diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
ALTUN: KAFAMIZDA SORU İŞARETLERİ DOĞDU
Mühürsüz zarflar konusunda değerlendiren CHP İl Başkanı Ahmet Altun, “Şimdi o genel merkezin vereceği bir karar. Biz ilk kez görselde sizde buradaydınız şahit olduk. Tamda detay bilmiyorum. Yukarıdakilerin elindeki bilgi ve belgeye göre şunu söyleyebilirim, bu kadar yılardır politikanı direk içinde veya gerisinde oylan bir ülke olarak mühürsüz zarfın, pusulanı kabul edildiğini ben duymadım, görmedim. Bu iki gün evvelden veya seçim saati başlamadan önce söylenmeyip te seçim süreci devam ederken oy kullanma süreci devam ederken ne gerekçeyle bu açıklandı, niye gerek duyuldu bu daha kafamızda soru işaretleri doğurdu. Yani bu referandumunu sonucu açısından soru işaretlerini gündeme getiriyor zaten referandum sonuçları Anadolu Ajansı’nı verdiğine göre 49, 40 civarında gidiyor. Biliyorsunuz bu gibi metinler halktın tamamına yakının uzlaşmasıyla olur. Zaten bıçak sırıt bir olay ve halk ikiye bölünmüş durumda. Bide böyle şaibe çıkarsa bu şaibeyle kabul edilirse Türkiye’nin üniter yapısında sıkıntılar olabileceğini, huzur güveninde sıkıntı olacağını düşünüyorum” dedi.

MUHARREM AKDEMİR: HALKIN SAĞ DUYUSU ÇOK ÖNEMLİ
Referandum sonuçları değerlendiren Zonguldak belediye Başkanı Muharem Akdemir, “Yüksek Seçim Kurulu’nun vermiş olduğu karar mühürsüz oylar geçerli sayıldı. Bu kanunu yapan sensin. Bu kanunu getiren sensin. Sen bunu nasıl oynayabilirsin şaşılacak bir şey ve gerçekten çok şaibeli bir şey.  Tabiî ki hiç uygun olmayan bir davranış gibi geliyor bana ki öyle. Bakalım sonuçları bekliyoruz. Yüksek Seçim Kurulu sandıkların tam açılmadığını belirtiyorlar. Kesin netice daha geç belli olacak. Halkın sağduyusu çok önemli tabiî ki halkın oylarına saygı duymak lazım. Öyle olsun böyle olsun dememek, her kim olursa olsun bu bu şekilde değerlendirmemeli ve getirmemeli, ama maalesef ülkemizde bu tür şeyleri yaşıyoruz, nedenini de anlamakta zorluk çekiyoruz” dedi.

AKDEMİR: ÜLKEMİZ SEVGİYE SUSADI İNSANLAR ARASINDA BİRBİRİNE KARŞI YAKINLAŞMAYA SUSADI
Zonguldak’ta ki referandum sonuçlarını da değerlendiren Muharrem Akdemir, “Zonguldak’ta biz yüzde 55’ler civarında hayır bekliyorduk. Tam Yüksek seçim Kurulu’nun kararı açıklansın ama yinede önde gözüküyoruz. Tabi ki halkın sağduyusuna herkes sandıkta ki oylara saygı duymalı. Bu anlamda Zonguldak halkı bilinçlidir. Ben inşallah iyi şeyler olsun istiyoruz. Ülkemiz sevgiye susadı insanlar arasında birbirine karşı yakınlaşmaya susadı. Paylaşmaya susadı. Kimseyi ötekileştirmeden, kimseyi kutuplaştırmadan yapmak lazım siyaseti. Dileğim o ki bundan sonraki seçimlerde tüm ülke insanı birbirini kucaklar, birbirini saygı ve sevgi içerisinde, dünya görüşleri ne olursa olsun saygı duyarak yaşamı sürdürsün ve hizmetlerde ona göre yürüsün.
(HABER-ERCAN DEMİR)

son dakika zonguldak haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EKONOMİK BAKIŞ 24 KASIM 2017
EKONOMİK BAKIŞ 24 KASIM 2017
ANA HABER 24 KASIM 2017
ANA HABER 24 KASIM 2017