Zonguldak’ta son üç ayda 1068 kişi istihdam edildi

Zonguldak’ta son üç ayda 1068 kişi istihdam edildi
Bu içerik 502 kez okundu.

Hedef birkaç içinde 2 bine ulaşmak

 

İŞKUR İl Müdürü Gönül Demirsu, Türkiye çapında başlatılan “İstihdamda mili seferberlik” kapsamında Zonguldak’ta 1068 kişini istihdam edildiğini ve bu sayını daha da artması için çaba içerisinde olduklarını söyledi.

İŞKUR İl Müdür Gönül Demirsu, işyeri ziyaretlerine devam ediyor.

Zonguldak kent merkezinde bulunan çok sayıda esnafı ziyaret eden Gönül Demirsu, işverenlerle görüştü ve onları İŞKUR ve SGK teşvikleri konusunda bilgilendirdi.

Her ay düzenli olarak işyerlerini ziyaret ettiklerini ve teşvikler konusunda işverenlere bilgi verdiğini belirten Gönül Demirsu, İstihdamda mili seferberlik kapsamında ilimizde son üç ay içinde 1068 kişini istihdamını sağlandığını söyledi.

Demirsu bu rakamın daha da artacağın ve artması konusunda çalıştıklarını, devletin tüm imkanlarını seferber etiğini kaydetti.

Gönül Demirsu konuyla ilglii olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bildiğimiz gibi Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun Konya’da başlattığı istihdam seferberliği kapsamında tüm illerde bu çalışmaları başlattık. Normalde İşkur il müdürlüğü olarak zaten işyerlerini ziyaretlerimiz sürüyor idi. bu çalışma üzerine istihdam seferberliği kapsamında ziyaretlerini sıklaştırdık. Bununla ilgili iş ve meslek danışmanlarımız zaten işverenlerimiz arasına7 köprü vazifesi görüyor ve işyeri ziyaretlerini sürekli yapıyorlar bizlerde il müdürü olarak ta ayda 40’a yakın işyerimiz ziyaret ediyoruz. Ziyaretlerimiz sırasında istihdamı artırmak adına işverenlerimizle görüşüyoruz. Bununla ilgili devletimizin bizlere tanıdığı teşvikleri işverenlerimize anlatıyoruz. Bilindiği gibi iş başı eğitim programları ile birlikte işverenleriz ciddi anlamda teşviklerimiz var. İşbaşı eğitim programlarını bitiminde de yine SGK teşvikleri var. 70 lira işverenlerimi için aylık işbaşı eğitimin takibinde SGK ve vergi primleri de yine devletimiz tarafından ödeniyor. Biz bunları işverenlerimize anlatıp istihdamın arttırılmasına katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bu kapsamda 3 ay içerisinde Zonguldak’ ilinde 1068 kişinin istihdamını sağladık ve inşallah hızla çalışmalar devam ediyor ve bu çalışmalar sonucu bu rakamları daha da artırmayı planlıyoruz. Zaten il istihdam Kurulu toplantımızda Sayın Valimize 2 bin istihdam sözü verilmişti ve bunların takibini yapıyorum. Ardından 500 kişi daha istihdam sözü aldık. İnşallah çok kısa sürede, birkaç ay içerisinde bunu tamamlayacağız. Ziyaretimin amacı istihdam seferberliği kapsamında işverenleri izin İşkur ve SGK desteklerinde haberdar etmek ve bunları anlatmak olmakla birlikte yine biz çalışma ve İşkur İl müdürlüğü olarak çalışla hayatı ile ilgili de hizmetlerimiz sürdürüyoruz il içerisinde. Bu arada işverenlerimizin işçi ve işveren ilişkileri ile ilgili iş kanunundan da bahsediyorum, işverenleri yükümlülükleri nelerdir, mesai saatleri, yıllık izin defterleri tutmaları, maaş öderken ücret hesap pusulası tutmaları banka aracılığı ile ödemeleri gibi iş kanunu açısından yapmaları gereken yükümlülüklerden de bahse ediyorum. Çünkü bazen her kanundan haberi olmayabiliyor işverenlerimizin. Konuyla ilgili de kendilerinden açıklamada bulunup haberdar etmek için bu ziyaretleri gerçekleştiriyoruz”

(HABER-ERCAN DEMİR)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAYATA DAİR 17 KASIM
HAYATA DAİR 17 KASIM
ANA HABER 17 KASIM 2017
ANA HABER 17 KASIM 2017